Menu

Grażyna Pieniążek, wójt gminy Gać – nie znam słowa „porażka”

Nie jest łatwo pozyskać dotacje, ale najważniejsze, żeby umieć rozpoznać priorytety i wiedzieć, na ile można sobie pozwolić – mówi Grażyna Pieniążek, wójt gminy Gać, która została laureatem Złotej Statuetki „Przyjazna Polska” 2018.

W rankingu wykorzystania środków europejskich gmina Gać zajęła 158. miejsce na ponad 1500 samorządów. Jak się udaje uzyskać tak dobre wyniki i jakie są główne cele inwestycyjne?

wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek

Grażyna Pieniążek, wójt gminy Gać

– Na początku musiałam odpowiedzieć sobie na pytanie, co mogę zrobić, żeby w mojej gminie żyło się lepiej. Poprawy wymagała głównie infrastruktura drogowa, która umożliwiłaby komunikację z ościennymi miejscowościami. Dzięki pozyskanym środkom nawet małe wioski zyskały asfaltowe drogi dojazdowe, a lada chwila będziemy mieć połączenie z autostradą. To ważny czynnik rozwoju. Dbamy, aby szkoły były dobrze wyposażone i miały zagospodarowane otoczenie. Zależy mi na zapewnieniu opieki socjalnej wszystkim mieszkańcom – jesteśmy małą gminą, a mamy swoją placówkę opiekuńczą dla starszych osób. Wierzę, że jeżeli mieszkańcy czują się dobrze, to pozostaną w gminie. Rankingi uświadamiają, ile udało się zrobić. Często sama jestem zaskoczona, jak dobre mamy wyniki w ogólnym zestawieniu, ale liczb nie da się oszukać.

Co było największym sukcesem pani ostatnich dwóch kadencji?

– Najbardziej rzuca się w oczy zmiana wizerunku gminy, możliwa dzięki modernizacji obiektów, nowym drogom itd. Staram się też wprowadzać rozwiązania, które przynoszą gminie oszczędności, np. panele fotowoltaiczne instalowane na obiektach publicznych i domach mieszkalnych – z maksymalna dopłatą. Przed nami rozpoczęta już modernizacja oczyszczalni ścieków oraz inwestycje związane z siecią wodociągową. To najważniejsze cele w najbliższej perspektywie, będące znaczącym obciążeniem dla budżetu, ale w moim słowniku nie ma słów „porażka” ani „niemożliwe”. Oczywiście są też bieżące wydatki i mniejsze cele, np. zaplecze dla sportowców.

Wysoko oceniane jest też zarządzanie gminą, a także inne aspekty, czego przykładem może być certyfikat kilkakrotnie zdobyty w programie „Przyjazna Polska”.

– Cieszy mnie każdy wyraz uznania i symptom rozwoju. Niczego nie obiecuję, ale zawsze robię wszystko, żeby jak najwięcej projektów doszło do skutku. Tytuł „Wójta Roku” był dla mnie wielką niespodzianką. Gmina Gać jest nieduża, ale specyficzna – niby typowo rolnicza, ale ma w sobie potencjał, który staram się jak najlepiej wykorzystać.

Rozmawiali: Mariusz Gryżewski i Sławomir Gmaj

Gać gmina

3 odpowiedzi na “Grażyna Pieniążek, wójt gminy Gać – nie znam słowa „porażka””

  1. Anonim pisze:

    Dlaczego zlikwidowano jeden jedyny sklep mieszkańcom Wolicy? To skandal!!!.Nie wszyscy majĄ SAMOCHODY.

  2. stechu pisze:

    no właśnie, dlaczego????? ja nie mam samochodu

  3. Anonim pisze:

    Porażką to jest droga na przeciwko urzedu gminy jedyna taka w całej Gaci która zima i na wisne zmienia sie w bagno a pani wójt przed wyborami obiecuje że coś z tym zrobi niestety temat po wyborach znika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023