Stopnica na rzecz lokalnej przedsiębiorczości

Opublikowano: 2 stycznia 2024

Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter rolniczy, powołanie do życia inkubatora przetwórstwa rolnego w Strzałkowie miało na celu wsparcie osób pracujących na roli. Realizacja projektu była odpowiedzią na zgłaszane potrzeby rolników oraz kół gospodyń wiejskich funkcjonujących na obszarze miasta i gminy Stopnica

Zgodnie z założeniami projektu działanie inkubatora sprzyja dywersyfikacji źródeł dochodu rolników. Ideą projektu jest ograniczenie roli pośredników sprzedaży płodów rolnych, głównie owoców i warzyw, a tym samym promocja krótkiego łańcucha dostaw.

Obserwując sytuację na rynku rolnym, można zauważyć pewną tendencję, która z punktu widzenia producentów rolnych nie przynosi pozytywnych rezultatów. Chodzi o skup produktów po niskich cenach od rolników i późniejszą ich sprzedaż przez pośredników za nieporównywalnie wyższe stawki. Wdrożenie projektu inkubatora miało na celu zmianę postrzegania płodów rolnych przez rolnika, który dotychczas traktował owoce czy warzywa jako produkt końcowy. Obecnie płody rolne stanowią dla rolnika surowiec, który jest przetwarzany na produkt o dłuższej przydatności do spożycia (np. soki, susz z warzyw i owoców itp.).

W ramach realizacji inwestycji przebudowano i rozbudowano istniejący budynek gospodarczy w Strzałkowie oraz zmieniono sposób jego użytkowania. Obiekt o powierzchni 265 mkw. został również wyposażony w linię technologiczną do produkcji soków o wydajności ok. 700 ton owoców rocznie, z których zostanie wyprodukowane ok. 525 ton soków owocowych, oraz suszarnię kontenerową do produkcji suszu owocowego i warzywnego.

Inkubator przetwórstwa rolnego cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta i gminy Stopnica, jak i klientów z innych sąsiadujących gmin. W okresie pierwszych 18 miesięcy funkcjonowania w inkubatorze wyprodukowano ponad 130 000 litrów soków.

Całkowita wartość przedsięwzięcia, obejmująca roboty budowlane i wyposażenie obiektu, przekroczyła 2 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 433 950 zł z budżetu Unii Europejskiej (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014−2020), udzielone przez Lokalną Grupę Działania „Królewskie Ponidzie” na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju.

zdjęcie główne: Ryszard Zych, burmistrz miasta i gminy Stopnica w hali produkcyjnej inkubatora

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nieruchomości na wynajem
Obecnie rynek nieruchomości staje się coraz bardziej dynamic...
Porównanie z WIBOR i WIRON
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej przesunął zakończ...
inflacja w polsce
Stopa inflacji w Polsce, mierzona wskaźnikiem cen towarów i...
Goldenmark Librarium
Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologie. Par...
złoto inwestycyjne
Posiadając wolne środki fina...