Grzegorz Gruczek

Grzegorz Gruczek – Nie dopuszczamy do przestoju i uchybień

Opublikowano: 1 stycznia 2022

Na przestrzeni ostatnich lat poczyniliśmy gros inwestycji, czego efekty są odczuwalne. Dziś najbardziej potrzeba nam stabilizacji − mówi Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego Legionowo Sp. z o.o.

W niemal każdej dziedzinie doświadczamy w ostatnim czasie podwyżek. Czy wzrost cen za wodę też jest nieunikniony?

Grzegorz Gruczek − Ceny wody w Legionowie są na średnim poziomie, przy czym przez wiele lat robiłem wszystko, aby nie były one podnoszone, bo zdaję sobie sprawę, że społeczeństwo jest aż nadto obciążone różnymi kosztami. Starałem się, aby jak najwięcej gospodarstw przyłączało się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki dotarciu do jak najszerszego rynku można optymalizować cenę. Obecnie do legionowskiej sieci podpiętych jest ponad 50 tys. użytkowników, czyli 98 proc. gospodarstw.

Czym warunkują państwo podłączenie brakujących 2 proc.?

Grzegorz Gruczek − Cały czas modernizujemy i rozbudowujemy sieć, a zarazem prowadzimy działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i przekonanie nieprzekonanych. Wierzę, że tego typu inicjatywy warto zaczynać u podstaw i uczyć ludzi poprzez ich dzieci, dlatego prowadzimy prezentacje w szkołach, które są tą problematyką bardzo zainteresowane. Jednocześnie aby zwiększyć liczbę odbiorców, wychodzimy na teren sąsiednich gmin. Takie działania wpisują się w strategię firmy, która zakłada ekspansję na inne rejony, oczywiście w porozumieniu z samorządami, które też mogą na tym skorzystać.

2 lata temu zatrudnili państwo specjalnych pracowników – małże. Na czym polega ich rola?

Grzegorz Gruczek − System biomonitoringu jakości wody wykorzystuje ogromną wrażliwość małży na negatywne zmiany w jej składzie. Ich reakcją obronną jest zamknięcie muszli, a nasz system dzięki elektrodom odnotowuje to i uruchamia alarm. To niezwykle czuły – żywy – mechanizm. Naszym zadaniem jest wtedy sprawdzenie faktycznego stanu jakości wody i odcięcie jej dopływu, jeśli to konieczne. Metoda ta jest jednocześnie skuteczna i bardzo ekologiczna. Małże pracują 3 miesiące, po czym wracają do naturalnego środowiska i są wymieniane.

Małże

Małże umieszczone na SUW „Jagiellońska” w Legionowie

Ogromną wagę przywiązujemy do zbiorników wody czystej, których w Legionowie jest 10 – ich łączna pojemność to ok. 5000 m³. Zbiorniki wody czystej czyścimy regularnie co 2 lata, a co 5 lat poddajemy renowacji. Oczywiście na bieżąco kontrolujemy jakość wody, korzystając ze standardowych technologii laboratoryjnych. O tym, jak ważna dla naszego bezpieczeństwa jest jakość wody, nikogo nie trzeba przekonywać.

Jaki był dla firmy mijający rok?

Grzegorz Gruczek Kolejny pandemiczny rok przysparzał wielu stresów w zakresie zachowania reżimu sanitarnego, niemniej udało nam się przejść przez ten okres obronną ręką – bez chorób w zespole i bez przestojów w działalności, co w naszej branży miałoby poważne konsekwencje. Na przestrzeni ostatnich lat poczyniliśmy gros inwestycji, czego efekty są odczuwalne. Dziś najbardziej potrzeba nam stabilizacji.

Rozmawiał: Sławomir Gmaj

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Grzegorz Gruczek
Systematyczne inwestycje w infrastrukturę i ciągłe p...
Grzegorz Gruczek
W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE s...
Grzegorz Gruczek
Na naszym rynku naprawdę w...
Przesiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” - prezes
O wykorzystaniu funduszy unijnych w branży wodociągowo-kanal...
woda
Jaki wpływ na miasto ma zmiana klimatu? Czy deszcz musi być...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...