Grzegorz Gruczek

Grzegorz Gruczek – Bieżące inwestycje procentują

Opublikowano: 20 grudnia 2023

Systematyczne inwestycje w infrastrukturę i ciągłe podłączanie nowych gospodarstw do sieci spowodowały, że efekt skali umożliwia przetrwanie w trudnych warunkach, jakich aktualnie doświadcza rynek. Dlatego tak ważna jest ciągłość działań, dzięki którym możemy dziś spać spokojnie – mówi Grzegorz Gruczek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o.o.

Jaki był rok 2023 dla legionowskiej spółki?

Grzegorz Gruczek : Jesteśmy jedną z niewielu spółek, które cały czas generują zysk. Nie mamy kredytów, a zarazem na bieżąco realizujemy z własnych środków potrzebne inwestycje i remonty. Pomimo wzrostu cen energii jestem w stanie utrzymać działalność bez zmiany taryfy, co udaje się nielicznym podmiotom. Wciąż jesteśmy na poziomie taryfowym sprzed 2 lat. W lipcu przyszłego roku będę mógł wejść w nowe stawki. Nasza sytuacja na tle branży jest korzystna. Oczekujemy na zmiany ze strony regulatora, aby w dynamicznej i niepewnej sytuacji gospodarczej na bieżąco dostosować strategię i móc realizować plany.

Co jest obecnie najpilniejszym postulatem branży wodociągowej?

Grzegorz Gruczek : Z mojego punktu widzenia wodociągi najbardziej potrzebują stabilizacji. Tu zawiera się m.in. wspomniany postulat ograniczenia obowiązującego czasookresu regulacji taryf do 1 roku, który – przypominam − dziś wynosi 3 lata. Życzyłbym sobie również, żeby składane wnioski nie napotykały oporu politycznego, tylko podlegały merytorycznej ocenie i przedstawionym argumentom. Utrzymywanie stawek na sztucznym poziomie prowadzi do ograniczenia w firmie inwestycji, remontów i zakupów. Ponieważ mamy do czynienia z infrastrukturą krytyczną, trudno sobie wyobrazić, że przerwiemy dostawy wody, a przecież eksploatacja zasobów i utrzymanie stacji uzdatniania wody czy oczyszczalni wymaga bieżących prac naprawczych, eksploatacyjnych i modernizacji oraz zakupów, w tym coraz droższej chemii i innych składników niezbędnych do produkcji wody i odprowadzania ścieków. Wszystko to wymaga z kolei nakładów.

Jaki wpływ na tę dobrą kondycję spółki mają inwestycje poczynione w ostatnich latach?

Grzegorz Gruczek : Systematyczne inwestycje w infrastrukturę i ciągłe podłączanie nowych gospodarstw do sieci spowodowały, że efekt skali umożliwia przetrwanie w trudnych warunkach, jakich aktualnie doświadcza rynek. Gdybym teraz musiał ponosić potężne wydatki wynikające z wieloletnich zaniechań i zaległości inwestycyjnych, byłby to poważny problem, nie mówiąc o tym, że nasza przyszłość stanęłaby pod znakiem zapytania. Dlatego tak ważna jest ciągłość działań, dzięki którym możemy dziś spać spokojnie.

Z jakimi planami wkracza pan w nowy rok 2024?

Grzegorz Gruczek : Cały czas dążę do stuprocentowego podłączenia mieszkańców naszego terenu do systemu wodociągowego i kanalizacyjnego poprzez różne zachęty i promocje, które mają przekonać nieprzekonanych. Na szczęście stanowią oni zaledwie 2 proc., ale to i tak o 2 proc. za dużo. Na przyłączeniu do sieci zyskują wszyscy, bo dostęp do wodociągów i kanalizacji to zdrowie i ekologia. Poza tym nieustanie istnieją potrzeby unowocześniania infrastruktury, zwłaszcza kanalizacyjnej. Mamy nadzieję uzyskać na te cele wsparcie z programu FENIKS. Z myślą o społeczności lokalnej zakładamy też tzw. parki kieszonkowe, czyli miejsca z elementami edukacji ekologicznej przeznaczone na rekreację naszych mieszkańców. Ten kierunek zielonych działań zamierzamy kontynuować. Liczę, że tego rodzaju dobre praktyki posłużą mieszkańcom, a zarazem będą inspiracją dla innych.

Rozmawiali Sławomir Gmaj i Mariusz Gryżewski

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Totalnym must have w szafie każdego mężczyzny powin...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
SAKANA
Nie istnieje jeden przepis na sukces, każda restaura...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...