Grzegorz Gruczek

Grzegorz Gruczek – o rozwoju trzeba myśleć przyszłościowo

Opublikowano: 10 lipca 2023

W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE są wielce opłacalne – co udowodniono − i przyszłościowo przyniosą wymierne oszczędności, a dobry gospodarz racjonalnie planuje budżet, myśląc dalekosiężnie. Dlatego chciałbym kontynuować inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, które już funkcjonują na naszym terenie − mówi Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo”

W mediach coraz częściej słyszy się o suszach. Czy brak wody jest realnym problemem, który może dotknąć również nasze najbliższe otoczenie?

Grzegorz Gruczek − Oczywiście zasoby wody są ograniczone, co odczuwa np. rolnictwo. Jednak to dość szeroki kontekst problematyki hydrologicznej. Systemy wodno-kanalizacyjne były budowane z myślą o zabezpieczeniu potrzeb ludności i tu nie ma na tę chwilę obaw czy zagrożeń. Dlatego nie wyolbrzymiałbym problemu – ten oczywiście istnieje, ale nie dotyka przeciętnego mieszkańca miasta, użytkownika sieci wodociągowej. W Polsce mamy do czynienia z tendencją do regularnych kontroli strategicznych możliwości pracy układu wodociągowego i istniejących zabezpieczeń. To również ważny krok, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.

Na naszym terenie działają 3 stacje uzdatniania wody, które połączyliśmy w jeden system. W razie awarii jednej z nich pozostałe są w stanie zabezpieczyć obsługiwany rejon. Nie wszystkie firmy stosują takie rozwiązanie. Przeglądy są konieczne, aby pomimo eksploatacji system działał jak należy. Oprócz monitoringu trzeba też dbać o zapasy zasobów. Pod tym względem też nie ma powodów do niepokoju.

Czy jest pan dumny z tego, co do tej pory wypracował zarząd PWK Legionowo?

Grzegorz Gruczek − Tak, jestem dumny, podobnie jak wielu szefów stojących na czele prężnie działających przedsiębiorstw wodociągowych. Jednocześnie mam poczucie, że nie skończyłem swojej misji. Wciąż mam wiele do zrobienia i nie mam zamiaru spoczywać na laurach. Chciałbym m.in. kontynuować inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, które już z powodzeniem funkcjonują na naszym terenie. W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE są wielce opłacalne – co udowodniono − i przyszłościowo przyniosą wymierne oszczędności, a dobry gospodarz racjonalnie planuje budżet, myśląc dalekosiężnie. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na bieżące potrzeby firmy. Dlatego chciałbym przyspieszyć ten kierunek rozwoju, lecz aby inwestycje miały sens, muszą być poprzedzone stosownymi analizami, co wymaga czasu. Tu pośpiech nie jest wskazany.

Jakie są najbliższe plany firmy?

Grzegorz Gruczek − W niedalekiej przyszłości czeka nas wymiana parku samochodowego i dostosowanie taboru do wymogów aktualnej sytuacji paliwowo-energetycznej, czyli wymiana części z nich na pojazdy elektryczne. W tej chwili budujemy garaż z ładowarkami elektrycznymi, zasilany z instalacji fotowoltaicznej. W tym obszarze planuję też zainwestować w stację LNG z myślą o większych samochodach. Nasz teren jest zwodociągowany w 98 proc., możemy więc myśleć o szerszym rozwoju i inwestycjach towarzyszących, które wpłyną na prosperity firmy i ekologiczny charakter jej działalności.

Rozmawiał: Sławomir Gmaj 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Totalnym must have w szafie każdego mężczyzny powin...
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
recykling odpadów niebezpiecznych
Recykling odpadów niebezpiec...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...