strój motocyklisty

Kobinezon, kask i kamizelka odblaskowa – idealny strój motocyklisty

Opublikowano: 12 kwietnia 2017

Mówisz: motocykl, myślisz: adrenalina. Zwolenników tego środka transportu jest tylu, co przeciwników, a niekończące się dyskusje wokół niego w dużej mierze dotyczą kwestii bezpieczeństwa. Strój motocyklisty w tym pomoże.

Aby początkujący motocyklista mógł skutecznie dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, potrzebne są mu nie tylko umiejętności, ale również odpowiednie wyposażenie. Podpowiadamy więc, co warto wziąć pod uwagę, kompletując sprzęt motocyklowy.

1. Kombinezon

Kombinezon to najważniejsza część ubioru motocyklisty. Może być jedno- lub dwuczęściowy, wykonany ze skóry albo tekstylny. Trudno od razu wskazać, który z nich okaże się bardziej odpowiedni. Każdy ma tak naprawdę swoje zalety i wady. Powszechnie uważa się, że kombinezony jednoczęściowe są bardziej bezpieczne, dwuczęściowe z kolei okazują się wygodniejsze i tańsze. Ważne, aby kombinezon dobrze przylegał do ciała i nie był ani za duży ani za mały. Pamiętaj, aby nie ograniczał Twoich możliwości poruszania się. Najlepiej, jeśli dokładnie zmierzysz go tuż przed zakupem.

2. Zabezpieczenia

Kluczowe w stroju motocyklisty są przede wszystkim zabezpieczenia. Zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie kurtka na motor posiada protektory na łokciach, plecach i ramionach. Spodnie natomiast powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia na biodrach i kolanach. Kombinezony jednoczęściowe posiadają z reguły mocniejsze i trwalsze zabezpieczenia. Ubrania tekstylne z kolei są wyposażone zazwyczaj w specjalną membranę, a więc warstwę dodatkową, która jest nieprzemakalna i odporna na działanie wiatru.

3. Bielizna termoaktywna

W chłodniejsze dni niezawodna okaże się bielizna termoaktywna. Przy jej wyborze powinieneś pamiętać o tym, aby bardzo dobrze przylegała do Twojego ciała. Kiedy bielizna termoaktywna jest za duża, nie spełnia swoich właściwości. Rodzaj takiej bielizny należy dobierać do formy uprawianego sportu oraz panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

4. Kask

Niezwykle istotnym elementem stroju motocyklowego jest oczywiście kask. Najbardziej bezpieczne są kaski zamknięte, które chronią całą twarz. Motocykliści najczęściej jednak wybierają kaski szczękowe, ponieważ są one najwygodniejsze i pozwalają na swobodną komunikację, bez konieczności ściągania kasku z głowy w trakcie jazdy. Tu należy jednak podkreślić, że tego rodzaju kaski okazują się znacznie cięższe i głośniejsze od kasków zamkniętych. Chopperowcy najczęściej wybierają kaski otwarte, które gwarantują bardzo dobre pole widzenia. Endurowcy z kolei zaopatrują się w specjalne kaski, których konstrukcja chroni twarz motocyklisty i przeciwdziała wrzucaniu błota na gogle.

5. Kamizelka odblaskowa motocyklowa

Odblaski na motocykl stanowią bardzo ważny element bezpiecznego wyposażenia kierowcy. Integralną część stanowi zatem specjalna kamizelka odblaskowa motocyklowa.  – Dobrą alternatywą mogą być w tym przypadku szelki odblaskowe na motocykl. Niestety, na ulicach można coraz częściej spotkać motocyklistów wyposażonych w kiepskiej jakości elementy odblaskowe. Są to z reguły odblaski przeznaczone do prac porządkowych, których stosowanie na motocyklu jest niewygodne, a co najważniejsze: bardzo często stwarza dodatkowe zagrożenie. Warto zaopatrzyć się w profesjonalne odblaski na motocykl, które nie tracą swoich właściwości w słabych warunkach atmosferycznych. – mówi A. Niciak z serwisu platformaodblaskowa.pl.

6. Obuwie

Obuwie, podobnie jak całościowy strój motocyklisty, powinno być przede wszystkim bezpieczne. Podczas zakupu warto mieć na uwadze takie aspekty jak odpowiednie zabezpieczenie kości piszczelowej czy właściwa ochrona kostek. Pamiętaj, aby wybrane przez Ciebie ochraniacze zbytnio nie uwierały. Pięta powinna być sztywna, a podeszwa antypoślizgowa. Obuwie motocyklowe jest z reguły zaopatrzone we wspomnianą wcześniej membranę. Ważne, aby warstwa ta znajdowała się na całej długości obuwia.

7. Pas odblaskowy

Równie ważny jest pas odblaskowy dla motocyklisty. Podobnie jak kamizelka, powinien być przeznaczony do jazdy na motocyklu, a co za tym idzie – powinien posiadać właściwości zapewniające dobrą widoczność na drodze, nawet przy kiepskich warunkach pogodowych. Ważne, aby taki pas odblaskowy posiadał również szeroki zakres regulacji i rzepy zapobiegające odpinaniu się podczas jazdy.

8. Rękawice

Podstawowym elementem stroju motocyklisty są także rękawice. Letnie zaopatrzone są w specjalne otwory wentylujące, które zapobiegają przed zbytnim poceniem się. Z kolei rękawice zimowe posiadają wiele warstw i są zaopatrzone w membranę. Warto wyposażyć się zarówno w letnie, jak i zimowe rękawice motocyklowe. Te najbardziej odpowiednie są wzmocnione w kilku miejscach: w nadgarstku, na zewnętrznych krawędziach dłoni, na połączeniach kości śródręcza,  a także wzdłuż palców.

9. Kominiarka

Kominiarka jest bardzo przydatna, zarówno zimą, jak i latem. W chłodniejsze dni daje ciepło, latem natomiast oddziela głowę od wnętrza kasku, zapewniając tym samym odpowiednią higienę. Polecany jest także komin z polaru, szczególnie taki, który pełni jednocześnie funkcję czapki.

10. Kombinezon przeciwdeszczowy

Taki dodatkowy kombinezon przyda się w deszczowe dni. Pamiętaj, aby zakupić rozmiar większy – w przeciwnym razie nie będziesz mógł włożyć go na kombinezon, który zakładasz jako pierwszy. Najbardziej komfortowe są dwuczęściowe kombinezony przeciwdeszczowe –  można je łatwo i szybko założyć na ubranie.

To najważniejsze rzeczy, w jakie powinien wyposażyć się świeżo upieczony motocyklista. Wybór odpowiedniej odzieży zapewniającej najwyższe bezpieczeństwo jest w tym sporcie kluczowy. Oprócz profesjonalnej odzieży należy pamiętać także o dodatkowych elementach zwiększających bezpieczeństwo. Do takich z całą pewnością należą odblaski dla motocyklistów. Należy jednak pamiętać również o tym, aby zaopatrzyć się w produkty przeznaczone typowo do jazdy na motocyklu.

Wielu motocyklistów nadal uważa, że odblaski na motocykl to zbędny gadżet i czyjaś fanaberia. Tymczasem we Francji całkiem niedawno rozgorzała na ten temat ostra dyskusja. Spowodowało to wiele sporów, ale zdecydowana większość motocyklistów ostatecznie postawiła na bezpieczeństwo i zaopatrzyła się w specjalną odzież odblaskową. Nie należy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Odblaski na motocykl były, są i będą kluczowe w zakresie widoczności motocyklisty na drodze.podkreśla Aneta Niciak z firmy platformaodblaskowa.pl.


Smar do łańcucha motocyklowego — jak go używać, żeby dobrze zadbać o napęd w motocyklu?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...
Sławomir Jaworski
Podkreślę, że choć sztuczna inteligencja wchodzi w c...