Jaguar I-PACE

Jaguar I-PACE z napędem elektrycznym – wyprzedza konkurencję

Opublikowano: 26 września 2018

I-PACE to nowy model marki Jaguar – dynamiczne elektryczne auto charakteryzujące się nowoczesną, odważną linią nadwozia oraz przestrzennym wnętrzem, w którym swobodnie może zmieścić się pięcioro pasażerów.

Dwa, zaprojektowane samodzielnie przez Jaguara silniki elektryczne o łącznej mocy 400 KM generują 696 Nm momentu obrotowego i rozpędzają auto od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,8 sekundy. Akumulatory litowo-jonowe o pojemności 90 kWh pozwalają na pokonanie 470 km (w europejskim cyklu WLTP), a specjalny system nawigacyjny wybiera trasę pod kątem zapewnienia jak największego zasięgu auta. Znakomite osiągi idą w parze w wyjątkowo wysokim poziomem komfortu i przyjemności z jazdy tym luksusowym pojazdem.

Ładowanie

Korzystając z szybkiej ładowarki prądu stałego (o mocy 100 kW), użytkownicy I-PACE mają możliwość naładowania akumulatorów od 0 do 80% zaledwie w 40 minut. Naścienna, domowa ładowarka prądu zmiennego (7 kW) pozwala na uzyskanie takiego samego zasięgu w nieco ponad dziesięć godzin – jest to idealne rozwiązanie do ładowania nocnego.

Gama inteligentnych rozwiązań zwiększających zasięg pojazdu obejmuje także system wstępnego kondycjonowania baterii: po podłączeniu do źródła zasilania Jaguar I-PACE automatycznie zwiększa (lub obniża) temperaturę akumulatorów tak, aby zmaksymalizować zasięg przed wyruszeniem w trasę.

Jak twierdzi Ian Hoban, Dyrektor ds. linii modelowej Jaguar, prace nad I-PACE rozpoczęły się właściwie od czystej kartki papieru – pustej przestrzeni, na której rozpoczęło się tworzenie kompletnej zaawansowanej wizji modelu. Założeniem było wykorzystanie nowych rozwiązań w obszarze akumulatorów i połączenie ich z zaprojektowaną od podstaw architekturą nadwozia, dzięki czemu możliwe było zoptymalizowanie osiągów, własności aerodynamicznych oraz miejsca wewnątrz pojazdu. Wynikiem pracy nad tym modelem jest samochód elektryczny w pełni dostosowany do oczekiwań kierowcy. Nabywcy Jaguara I-PACE mogą zapomnieć o takim przeżytku jak stacje benzynowe. Po podłączeniu samochodu do ładowarki na noc, będą codziennie budzić się z pełnym zbiornikiem paliwa – mówi Ian Hoban.

Inteligentny, bezpieczny, elektryczny

Jaguar I-PACE to samochód z napędem elektrycznym, na jaki czekali kierowcy na całym świecie. Jest inteligentny, bezpieczny i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Wykorzystuje najnowsze algorytmy sztucznej inteligencji oraz oferuje wysoki poziom praktyczności typowy dla 5-miejscowego SUV-a. Użytkownicy nie muszą martwić się obsługą samochodu dzięki 8-letniej gwarancji na akumulatory oraz pakietowi serwisowemu Jaguar Care.

W wykonanym z aluminium i przystosowanym specjalnie do potrzeb pojazdu elektrycznego nadwoziu wykorzystano technologię nitowania i klejenia, która zapewnia lekkość i sztywność konstrukcji. Wraz z pełniącym rolę elementu strukturalnego pakietem akumulatorów, nadwozie gwarantuje sztywność skrętną na poziomie 36 kNm/stopień – jest to najwyższa wartość uzyskana kiedykolwiek w samochodzie marki Jaguar.

Trudno będzie spotkać na drodze drugi samochód, który będzie wyglądał i jeździł tak, jak Jaguar I-PACE. Został on zaprojektowany w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać możliwości oraz kompaktowe wymiary zaawansowanego technicznie elektrycznego układu napędowego. Opływowa, przypominająca nadwozie typu Coupe sylwetka została zainspirowana wyczynowym Jaguarem C-X75.

Jaguar I-PACE – wnętrze

Wnętrze zaprojektowano tak, by zapewnić pasażerom jak największą ilość miejsca. Dzięki zaawansowanym materiałom oraz niezwykłej dbałości o szczegóły od razu widać, że mamy do czynienia z prawdziwym Jaguarem.Choć I-PACE plasuje się segmencie SUV-ów średniej wielkości, dzięki przesuniętej ku przodowi kabinie oraz elektrycznemu zespołowi napędowemu, ilość miejsca we wnętrzu jest porównywalna z dużymi SUV-ami.

I-PACE jest pierwszym modelem Jaguara, w którym zastosowano pokładowy system informacji i rozrywki o nazwie Touch Pro Duo. Wykorzystuje on innowacyjne połączenie ekranów dotykowych, czujników pojemnościowych oraz fizycznych przycisków i jest niezwykle intuicyjny w obsłudze.

System nawigacji i Smart Settings

Nowy system nawigacji dostosowany do potrzeb samochodu elektrycznego uwzględnia topografię trasy, a także informacje zebrane podczas wcześniejszych podróży, takie jak styl jazdy kierowcy, by niezwykle dokładnie wyliczyć zasięg oraz stan naładowania baterii, zapewniając tym samym kierowcy poczucie pełnego komfortu i spokoju.

Zaawansowany system „Smart Settings” opiera się na sztucznej inteligencji określając preferencje poszczególnych kierowców i dostosowując do nich parametry układu jezdnego oraz konfigurację wnętrza modelu I-PACE.

Aby zapewnić użytkownikom dostęp do najnowszej wersji oprogramowania sterującego systemem informacji i multimediów, układami telematycznymi oraz ładowaniem akumulatorów, model I-PACE będzie pierwszym Jaguarem aktualizującym oprogramowanie bezprzewodowo, w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Dzięki konkurencyjnym kosztom ponoszonym w całym cyklu życia produktu oraz wysokim wartościom rezydualnym, I-PACE będzie chętnie wybierany przez klientów prywatnych oraz firmy dążące do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz do zmniejszenia kosztów eksploatacji floty.

Pierwsze modele I-PACE trafiły już polski rynek  i są dostępne w wersjach S, SE oraz HSE. Oferowana będzie także odmiana First Edition, zaś wszystkie wersje będą inspirowane zaprezentowanym pierwotnie pojazdem koncepcyjnym. Jaguar I-PACE dostępny jest od 354 900 złotych brutto.

Jako firma odpowiedzialna społecznie, Jaguar Land Rover dąży do ograniczenia negatywnych zmian w środowisku naturalnym i planuje zwiększyć żywotność stosowanych w jej pojazdach elektrycznych akumulatorów nawiązując współpracę z przedsiębiorstwami recyklingowymi oraz prowadząc próby ponownego wykorzystania systemów przechowywania energii.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...
Beijing 5
Inżynierowie i designerzy marki BAIC wiedzą jak to robić. To...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...