Jaguar I-PACE

Jaguar I-PACE z napędem elektrycznym – wyprzedza konkurencję

Opublikowano: 26 września 2018

I-PACE to nowy model marki Jaguar – dynamiczne elektryczne auto charakteryzujące się nowoczesną, odważną linią nadwozia oraz przestrzennym wnętrzem, w którym swobodnie może zmieścić się pięcioro pasażerów.

Dwa, zaprojektowane samodzielnie przez Jaguara silniki elektryczne o łącznej mocy 400 KM generują 696 Nm momentu obrotowego i rozpędzają auto od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,8 sekundy. Akumulatory litowo-jonowe o pojemności 90 kWh pozwalają na pokonanie 470 km (w europejskim cyklu WLTP), a specjalny system nawigacyjny wybiera trasę pod kątem zapewnienia jak największego zasięgu auta. Znakomite osiągi idą w parze w wyjątkowo wysokim poziomem komfortu i przyjemności z jazdy tym luksusowym pojazdem.

Ładowanie

Korzystając z szybkiej ładowarki prądu stałego (o mocy 100 kW), użytkownicy I-PACE mają możliwość naładowania akumulatorów od 0 do 80% zaledwie w 40 minut. Naścienna, domowa ładowarka prądu zmiennego (7 kW) pozwala na uzyskanie takiego samego zasięgu w nieco ponad dziesięć godzin – jest to idealne rozwiązanie do ładowania nocnego.

Gama inteligentnych rozwiązań zwiększających zasięg pojazdu obejmuje także system wstępnego kondycjonowania baterii: po podłączeniu do źródła zasilania Jaguar I-PACE automatycznie zwiększa (lub obniża) temperaturę akumulatorów tak, aby zmaksymalizować zasięg przed wyruszeniem w trasę.

Jak twierdzi Ian Hoban, Dyrektor ds. linii modelowej Jaguar, prace nad I-PACE rozpoczęły się właściwie od czystej kartki papieru – pustej przestrzeni, na której rozpoczęło się tworzenie kompletnej zaawansowanej wizji modelu. Założeniem było wykorzystanie nowych rozwiązań w obszarze akumulatorów i połączenie ich z zaprojektowaną od podstaw architekturą nadwozia, dzięki czemu możliwe było zoptymalizowanie osiągów, własności aerodynamicznych oraz miejsca wewnątrz pojazdu. Wynikiem pracy nad tym modelem jest samochód elektryczny w pełni dostosowany do oczekiwań kierowcy. Nabywcy Jaguara I-PACE mogą zapomnieć o takim przeżytku jak stacje benzynowe. Po podłączeniu samochodu do ładowarki na noc, będą codziennie budzić się z pełnym zbiornikiem paliwa – mówi Ian Hoban.

Inteligentny, bezpieczny, elektryczny

Jaguar I-PACE to samochód z napędem elektrycznym, na jaki czekali kierowcy na całym świecie. Jest inteligentny, bezpieczny i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Wykorzystuje najnowsze algorytmy sztucznej inteligencji oraz oferuje wysoki poziom praktyczności typowy dla 5-miejscowego SUV-a. Użytkownicy nie muszą martwić się obsługą samochodu dzięki 8-letniej gwarancji na akumulatory oraz pakietowi serwisowemu Jaguar Care.

W wykonanym z aluminium i przystosowanym specjalnie do potrzeb pojazdu elektrycznego nadwoziu wykorzystano technologię nitowania i klejenia, która zapewnia lekkość i sztywność konstrukcji. Wraz z pełniącym rolę elementu strukturalnego pakietem akumulatorów, nadwozie gwarantuje sztywność skrętną na poziomie 36 kNm/stopień – jest to najwyższa wartość uzyskana kiedykolwiek w samochodzie marki Jaguar.

Trudno będzie spotkać na drodze drugi samochód, który będzie wyglądał i jeździł tak, jak Jaguar I-PACE. Został on zaprojektowany w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać możliwości oraz kompaktowe wymiary zaawansowanego technicznie elektrycznego układu napędowego. Opływowa, przypominająca nadwozie typu Coupe sylwetka została zainspirowana wyczynowym Jaguarem C-X75.

Jaguar I-PACE – wnętrze

Wnętrze zaprojektowano tak, by zapewnić pasażerom jak największą ilość miejsca. Dzięki zaawansowanym materiałom oraz niezwykłej dbałości o szczegóły od razu widać, że mamy do czynienia z prawdziwym Jaguarem.Choć I-PACE plasuje się segmencie SUV-ów średniej wielkości, dzięki przesuniętej ku przodowi kabinie oraz elektrycznemu zespołowi napędowemu, ilość miejsca we wnętrzu jest porównywalna z dużymi SUV-ami.

I-PACE jest pierwszym modelem Jaguara, w którym zastosowano pokładowy system informacji i rozrywki o nazwie Touch Pro Duo. Wykorzystuje on innowacyjne połączenie ekranów dotykowych, czujników pojemnościowych oraz fizycznych przycisków i jest niezwykle intuicyjny w obsłudze.

System nawigacji i Smart Settings

Nowy system nawigacji dostosowany do potrzeb samochodu elektrycznego uwzględnia topografię trasy, a także informacje zebrane podczas wcześniejszych podróży, takie jak styl jazdy kierowcy, by niezwykle dokładnie wyliczyć zasięg oraz stan naładowania baterii, zapewniając tym samym kierowcy poczucie pełnego komfortu i spokoju.

Zaawansowany system „Smart Settings” opiera się na sztucznej inteligencji określając preferencje poszczególnych kierowców i dostosowując do nich parametry układu jezdnego oraz konfigurację wnętrza modelu I-PACE.

Aby zapewnić użytkownikom dostęp do najnowszej wersji oprogramowania sterującego systemem informacji i multimediów, układami telematycznymi oraz ładowaniem akumulatorów, model I-PACE będzie pierwszym Jaguarem aktualizującym oprogramowanie bezprzewodowo, w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Dzięki konkurencyjnym kosztom ponoszonym w całym cyklu życia produktu oraz wysokim wartościom rezydualnym, I-PACE będzie chętnie wybierany przez klientów prywatnych oraz firmy dążące do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz do zmniejszenia kosztów eksploatacji floty.

Pierwsze modele I-PACE trafiły już polski rynek  i są dostępne w wersjach S, SE oraz HSE. Oferowana będzie także odmiana First Edition, zaś wszystkie wersje będą inspirowane zaprezentowanym pierwotnie pojazdem koncepcyjnym. Jaguar I-PACE dostępny jest od 354 900 złotych brutto.

Jako firma odpowiedzialna społecznie, Jaguar Land Rover dąży do ograniczenia negatywnych zmian w środowisku naturalnym i planuje zwiększyć żywotność stosowanych w jej pojazdach elektrycznych akumulatorów nawiązując współpracę z przedsiębiorstwami recyklingowymi oraz prowadząc próby ponownego wykorzystania systemów przechowywania energii.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
alufelgi SEAT
Alufelgi stanowią jedną z najważniejszych części wyp...
przyczepy furgony
Autoline to wiodący portal ogłoszeniowy, który specjalizuje...
Pasek rozrządu
Rozrząd stanowi bardzo ważny element składowy każdego silnik...
BlueCruise
Jak podaje brytyjska telewizja BBC, kierowcy jednego...
Land Rover
Jedną z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnych aut spalinow...