monety kolekcjonerskie

Jak Geralt z Rivii trafił na monety kolekcjonerskie. Krótka historia Wiedźmina

Opublikowano: 22 stycznia 2020

Debiut Andrzeja Sapkowskiego w roli autora Wiedźmina nastąpił w 1986 roku na łamach „Fantastyki”. Pierwsze opowiadanie zatytułowane “Wiedźmin” zdobyło III nagrodę w konkursie ogłoszonym przez wydawnictwo. W ciągu kilku lat spod pióra Sapkowskiego wyszły opowiadania i powieści, które złożyły się na tzw. sagę wiedźmińską. Przygody Geralta z Rivii zyskały ogromną popularność – książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i jednocześnie stały się inspiracją m.in. dla twórców gier komputerowych, filmu czy seriali telewizyjnych.

Wiedźmin

Wiedźmin – gra komputerowa

W październiku 2007 roku studio CD Project RED zaprezentowało światu swoją wersję Wiedźmina. Produkcja spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami i w ciągu kilku lat podbiła serca graczy w wielu krajach. Największy sukces odniosła trzecia część gry “Dziki Gon”, której sprzedaż oszacowano na 20 milionów egzemplarzy. Jednocześnie na jej koncie pojawiło się mnóstwo nagród, które sprawiły, że Wiedźmin stał się najbardziej utytułowaną grą komputerową w historii.

Wiedźmin – film i seriale telewizyjne

W 2001 roku powstał film wyreżyserowany przez Marka Brodzkiego, a w 2002 roku miał premierę 13-odcinkowy serial stworzony na motywach powieści Sapkowskiego. Wiele można zarzucić obu produkcjom, ale znakomita rola Żebrowskiego zyskała sławę i dla wielu Geralt z Rivii od tej chwili miał twarz Michała Żebrowskiego.

Mimo upływu wielu lat od premiery opowiadania, Wiedźmin wciąż inspiruje. 20 grudnia 2019 roku na platformie Netflix pojawił się serial, na który czekały miliony widzów z całego świata. Serial odniósł ogromny sukces (nr 1 w Polsce i USA), który ponownie rozbudził sprzedaż innych produktów związanych z Wiedźminem.

Wiedźmin – seria monet kolekcjonerskich

Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim stworzyła pierwsze na świecie monety kolekcjonerskie poświęcone Wiedźminowi.

Wiedźmin monetaMoneta 2 oz o nominale 5$

Jest to główna moneta każdej edycji. Serię otwiera „Ostatnie Życzenie”, które nawiązuje do opowiadania Sapkowskiego, będącego wstępem do całego cyklu o Wiedźminie.

Moneta wybita jest z 62,2 gramów srebra próby 999. Rewers monety przedstawia walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Nakład wynosi 2000 sztuk. Uwagę zwracają również dodatki. Najważniejszy miecz Wiedźmina został platerowany czystym złotem. Yennefer z kolei otrzymała kolorową kulę wydrukowaną w drukarce 3D.

Moneta 1 kg o nominale 50$

Monetą wspierającą każdą główną edycję jest jednokilogramowa wersja, której średnica wynosi 100 mm. Również wykonana jest z najczystszego srebra. Jej tematem jest scena z opowiadania „Ostatnie życzenie”, w której to Jeż Erlenwaldu ogłasza królowej Cintry – Calanthe, że chce wziąć za żonę jej córkę Pavettę. Nakład wynosi 200 sztuk. Ciekawym dodatkiem w tej wersji są umieszczone w okiennicach dwa agaty imitujące zamkowe okno.

Obie monety są prawnymi środkami płatniczymi na wyspie Niue. W Polsce tylko NBP posiada prawo do emitowania monet z nominałem złotego, więc aby zachować status monety, producenci zawierają umowy z takimi krajami jak Niue, Tuvalu czy Kamerun, aby legalnie móc umieszczać nominał dolara lub franka na monecie.

Jednocześnie głową terytorium Niue jest władca Wielkiej Brytanii, dlatego na awersie monety musi widnieć wizerunek Królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim.

Wielkość serii planowana jest na 8 monet – każda poświęcona będzie kolejnej książce z sagi o Wiedźminie. Co roku kolekcjonerzy będą mogli wzbogacić swoją kolekcję o jedną monetę dwuuncjową i jedną kilogramową.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
inwestowanie na Cyprze Północnym
Dostarczenie atrakcyjnej oferty to dopiero początek...
nieruchomości w Dominikanie
Formalności, jakich musimy dopełnić by nabyć nieruchomość w...
Stare Babice
Gmina Stare Babice znajduje się w województwie mazow...
bitcoin
Przez ponad dekadę widzieliśmy, jak Bitcoin wzrastał o setki...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...