jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie

Opublikowano: 30 stycznia 2019

Na całym świecie wprowadzone przepisy drogowe regulują kwestię przewożenia dzieci w samochodach, nakładając tym samym obowiązek zastosowania specjalnego zabezpieczenia w podróży, jakim jest fotelik samochodowy. W naszym kraju przewożenie dziecka w samochodzie regulują zapisy Ustawy z dnia 20.06.1997 r. prawo o ruchu drogowym. W 2017 roku przepisy zostały znowelizowane, tak aby dostosować je do standardów Unii Europejskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260). Niezastosowanie się do tych uregulowań prawnych może spowodować ukaranie mandatem, ale przede wszystkim naraża nasze dzieci na utratę zdrowia, a nawet życia. Ustawa przewiduje obecnie mandat karny w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych za przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego lub za jego zamocowanie tyłem do kierunku jazdy w aucie z poduszkami powietrznymi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzed nowelizacji, w foteliku powinno być przewożone dziecko do 12 lat albo o wzroście poniżej 150 cm. Najważniejszą zmianą z 2017 roku jest zniesienie granicy wieku. Obecnie obowiązek dotyczy dziecka mierzącego mniej niż 150 cm wzrostu i jest to podstawowe kryterium (art. 39 ust. 3). Ma to zastosowanie w transporcie pojazdami kategorii M1, N1, N2 i N3. Dla jasności, pojazdy M1 to takie mające co najmniej cztery koła i przeznaczone do przewozu osób, posiadające nie więcej niż 8 miejsc. Pojazdy oznaczone przez ustawodawcę literą N to te przeznaczone do przewozu ładunków. Cyfry 1, 2 i 3 oznaczają zróżnicowanie pod względem maksymalnej masy całkowitej. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku musi być przestrzegany przez jego opiekunów do uzyskania pełnoletności lub do momentu, gdy dziecko przekroczy 150 cm wzrostu.

Oprócz ogólnego obowiązku związanego z przewożeniem dzieci, prawodawca zobowiązuje rodziców i opiekunów także do odpowiedniego doboru fotelika (art. 39 ust. 3, 4). Przepisy jasno mówią, że fotelik bezpieczeństwa lub inne urządzenie podtrzymujące musi być dostosowane do wzrostu i wagi dziecka. Ponadto, wybrany fotelik samochodowy musi spełniać właściwe warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe. W przeciwnym razie po prostu nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji i wypadku. Przed zakupem fotelika samochodowego warto sprawdzić certyfikaty oraz atesty, które wybrany model spełnia. Ważną kwestią, którą także należy wziąć pod uwagę, jest dopasowanie fotelika do naszego samochodu. Ustawodawca podkreśla także, aby ich instalacja w pojeździe, odbywała się zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane (art. 39 ust. 3a).

Prawo przewiduje pewne wyjątki od obowiązku przewożenia dziecka w foteliku. Są to jednak wyjątkowe sytuacje. Wyłączenie dotyczy dzieci, które mają co najmniej 135 cm wzrostu, ale ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego, które spełniałoby określone wymogi (art. 39 ust. 3b). Dziecko można przewozić bez tego rodzaju zabezpieczenia także wówczas, gdy posiada ono stosowne zaświadczenie o przeciwwskazaniach do przewożenia go w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu podtrzymującym (art. 39 ust. 4 pkt 4). Wyjątek stanowi również sytuacja, gdy dziecko podróżuje taksówką, karetką, radiowozem, pojazdem straży granicznej lub straży miejskiej (art. 39 ust. 4 pkt 1-3). Ponadto, w ustawie o ruchu drogowym znajdziemy także przepis, który mówi, że jeśli na tylnej kanapie naszego samochodu nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików bezpieczeństwa, jedno z dzieci można przewozić bez niego, pomiędzy dwójką dzieci siedzących w fotelikach bezpieczeństwa (art. 39 ust. 3c). Warunkiem jest ukończony 3 rok życia przez to dziecko i zapięcie go samochodowym pasem bezpieczeństwa.

Co roku 6000 wypadków z udziałem dzieci

Jak wynika ze statystyk, każdego roku na polskich drogach w różnego rodzaju zdarzeniach drogowych uczestniczy ponad 6000 dzieci, z czego ponad 300 traci życie. Zastosowanie się do przepisów prawa jest więc nie tylko sposobem na uniknięcie kar, ale przede wszystkim świadomym i odpowiedzialnym zabezpieczeniem naszych dzieci. Odpowiednio dobrany fotelik i zapięte pasy mogą uratować mu życie i zaoszczędzić niepotrzebnego cierpienia.


Na co zwracać uwagę wybierając wózek dziecięcy spacerowy?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...