Menu

Jak spędzić bezpieczne wakacje

Okres wakacyjny trwa i wielu z nas zastanawia się gdzie wyjechać i jakie obiekty turystyczne wybrać, żeby spędzić bezpieczne wakacje w dobie pandemii koronawirusa. Rozwiązaniem problemu jest wybór miejsca, w którym została przeprowadzona autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych czyli Obiekt bezpieczny higienicznie ”.

Obecnie zdecydowana większość turystów, tj. aż 82% pytanych, zwraca uwagę na podwyższone standardy higieniczne podczas wyjazdu. Obiekty, które wyróżnią się na tym polu np. uzyskały autocertyfikat higieniczny, są postrzegane za bardziej bezpieczne. Dzięki temu mogą zyskać przewagę konkurencyjną zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicą – wynika z badania zleconego przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Poszukiwany obiekt bezpieczny higienicznie

W Polsce już 1125 obiektów noclegowych, w tym także te, które prowadzą gastronomię, uzyskało autocertyfikaty higieniczne i mogą używać nazwy Obiekt bezpieczny higienicznie . Najwięcej, tj. 254 obiekty noclegowe z autocertyfikatami są w województwie małopolskim, a także pomorskim, gdzie jest ich 166. Na trzecim miejscu jest województwo dolnośląskie, gdzie 145 właścicieli miejsc do spania postarało się o takie autocertyfikaty. Najmniej obiektów noclegowych z certyfikatami, tj. tylko 5, jest w województwie opolskim i tylko 6 w województwie lubuskim – informuje Magazyn VIP Grzegorz Cendrowski, rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej.

Autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych

Autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych, w tym placówek gastronomicznych w Polsce jest prowadzona przez Polską Organizację Turystyczną. Jest dobrowolna i bezpłatna, a nabór do programu ciągły. Uzyskanie autocertyfikatu uprawnia także do używania znaku graficznego: Obiekt bezpieczny higienicznie .

Dzięki otwarciu obiektów noclegowych i restauracji turystyka krajowa zaczyna się odradzać. To optymistyczna perspektywa. Zdajemy sobie sprawę, że nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych, dlatego wspólnie z branżą wypracowaliśmy program autocertyfikacji higienicznej obiektów noclegowych i lokali gastronomicznych znajdujących się w nich. Mamy bowiem świadomość, że zaufanie to podstawa, zarówno w życiu, jak i w biznesie, jakim jest turystyka. Zapraszamy do rejestracji na stronie bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl  – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak uzyskać autocertyfikację higieniczną obiektu noclegowego?

Do programu  Obiekt bezpieczny higienicznie  Polskiej Organizacji Turystycznej może przystąpić każdy obiekt noclegowy działający legalnie w Polsce.

Autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych i gastronomicznych w nich znajdujących się jest prosta i szybka – wyjaśnia czytelnikom Magazynu VIP rzecznik POT. – W tym celu należy zalogować się na stronę bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl. i wypełnić kwestionariusz. Trzeba zaakceptować regulamin i zadeklarować spełnianie warunków higienicznych. Następnie ankieta jest weryfikowana przez pracowników POT – dodaje. Jak twierdzi, autocertyfikat jest wydawany możliwie jak najszybciej i nie wymaga fizycznego sprawdzenia obiektu. Dopiero placówki, które otrzymały taki autocertyfikat mogą być wyrywkowo sprawdzane, pod katem tego, czy spełniają zadeklarowane w kwestionariuszu warunki higieniczne.

Wizytacje losowo wybranych obiektów mają być przeprowadzane przez regionalne i lokalne organizacje turystyczne. W przypadku niestosowania w obiekcie deklarowanych higienicznych procedur, obiekt traci prawo do używania znaku graficznego „ Obiekt bezpieczny higienicznie ”. Placówka taka zostanie także usunięta ze strony prezentującej obiekty biorące udział w programie.

Jak znaleźć obiekt bezpieczny higienicznie?

Wprawdzie wybór miejsca na wakacje, gdzie jest przeprowadzona autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych nie gwarantuje nam w 100%, że spędzimy bezpieczne wakacje (takie mamy czasy), ale znacząco zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń jakie potencjalnie mogą nam się przydarzyć podczas tegorocznego wypoczynku.

Lista autocertyfikowanych obiektów noclegowych jest dostępna na stronie bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl. W zakładce Dla turysty można znaleźć m. in. mapę z listą bezpiecznych obiektów noclegowych w podziale na województwa i kategorie noclegów. Lista jest systematycznie aktualizowana.

 – Wierzę, że prace które są prowadzone przez Polską Organizację Turystyczną wpłyną na poszerzenie wiedzy i zaufania, a przede wszystkim pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach turystycznych. Dzięki temu goście będą mogli korzystać z tych informacji i dokonywać świadomych wyborów. Wspólnie uda nam się odzyskać zaufanie gości, jednocześnie dbając o zachowanie wytycznych. Tylko w ten sposób możemy pokonać epidemię i wrócić do nieco zmienionej już normalności – komentuje Barbara Podwysocka, dyrektor pionu bezpieczeństwa w spółce Polskiego Holdingu Hotelowego, która stoi na czele Zespołu Branżowego ds. Autocertyfikacji Hoteli i Obiektów Noclegowych.

Rzecznik POT zapowiada, że Polska Organizacja Turystyczna planuje także wprowadzić autocertyfikację higieniczną obiektów konferencyjnych.

Ewa Ploplis

Jedna odpowiedź do “Jak spędzić bezpieczne wakacje”

  1. Magdalena pisze:

    Tegoroczne wakacje na pewno nie będą bezpieczne wszędzie epidemia epidemia i jeszcze raz epidemia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021