technologia Bitcoin

Jak technologia Bitcoin wpływa na branżę finansową

Opublikowano: 21 sierpnia 2023

W następstwie globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku pojawiła się innowacja pod nazwą Bitcoin. Tajemniczy twórca technologii, Satoshi Nakamoto, chciał zapewnić alternatywę dla tradycyjnego systemu płatności. Dzięki Bitcoinowi ludzie nie musieliby się już martwić o kontrolę rządową oraz ingerencję banków i innych instytucji finansowych w ich transakcje i transakcje finansowe. Zarejestruj się tutaj w Immediate Edge i zdobądź opcje i zasoby do handlu kryptowalutami.

Dzisiaj rzeczywistość cyfrowych walut jest w zasięgu ręki. Niezależnie od tego, czy są to pieniądze mobilne, czy waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, prawda jest taka, że rewolucja już się rozpoczęła. Następnie przyszedł COVID-19 i napędził rzeczywistość cyfrowej waluty jeszcze bardziej. Ze względu na restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii, wiele osób i firm powróciło do używania walut cyfrowych.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest prawdziwym problemem w branży finansowej, która boryka się z licznymi zagrożeniami, od zwykłej kradzieży po cyberataki. W przeszłości banki traciły pieniądze w wyniku napadów na banki. I choć ryzyko to jest stosunkowo łatwe do opanowania, nadal istnieje. Jednak cyberataki są obecnie głównym zagrożeniem bezpieczeństwa dla branży finansowej.

Przestępcy nie muszą atakować banku fizycznie, aby ukraść pieniądze. Zamiast tego mogą to zrobić wirtualnie, z zacisza własnego domu. Banki inwestujące w technologie stworzyły cyberprzestępcom możliwość skutecznego ataku i kradzieży. Technologia blockchain Bitcoina ma moc, aby to zmienić.

Banki i inne podmioty finansowe mogą przyjąć technologię blockchain jako środek zarządzania ryzykiem przeciwko cyberprzestępczości. Technologia ta stosuje kryptografię do szyfrowania danych, czyniąc je niemal niemożliwymi do zhakowania. Jeśli banki i inne podmioty finansowe będą mogły przyjąć blockchain, odetchną z ulgą, ponieważ zagrożenie cyberatakami będzie należało do przeszłości.

Przekazywanie środków finansowych

Przed Bitcoinem, przemysł finansowy był głównym opiekunem pieniędzy. Większość ludzi i organizacji trzymała swoje pieniądze w bankach i innych instytucjach finansowych. Instytucje finansowe obsługiwały również większość transakcji finansowych. Branża zajmowała się dużą ilością pieniędzy, od przyjmowania płatności do zarządzania transferami funduszy i obsługi pożyczek.

Kiedy pojawił się Bitcoin i inne kryptowaluty, wiele funduszy przeniosło się z sektora tradycyjnych finansów do kryptowalut. Na przykład do końca 2021 roku sam Bitcoin stanowił około 2,9% wszystkich pieniędzy na świecie. A to tylko jedna kryptowaluta. Dane pokazują, że technologia Bitcoin powoduje, że więcej funduszy przekierowuje się z tradycyjnego sektora finansów do kryptowalut.

Eliminacja pośredników

Technologia Bitcoin eliminuje również rolę pośredników w transakcjach finansowych. Blockchain jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie zarządza nim żaden pojedynczy podmiot. Jednak w tradycyjnej branży finansowej bank centralny, banki komercyjne i inne podmioty kontrolowały wszystko. Na przykład bank centralny określa ilość pieniędzy w obiegu.

Zdecentralizowany system Blockchain zapewnia sieć transakcji typu peer-to-peer. Zamiast przechodzić przez pośredników, dokonujesz transakcji bezpośrednio. Aby to zobrazować, posłużmy się przykładem kogoś, kto chce zapłacić za jakiś przedmiot za pomocą karty kredytowej. W tej transakcji biorą udział pośrednicy, tacy jak bank danej osoby i firma obsługująca karty kredytowe.

Jednak dzięki zdecentralizowanemu systemowi blockchain osoba fizyczna ominęłaby bank i firmę obsługującą karty kredytowe i zapłaciłaby bezpośrednio sprzedawcy. Oprócz wyeliminowania niepotrzebnych opóźnień, ta bezpośrednia transakcja obniżyłaby również koszty, ponieważ osoba fizyczna nie musiałaby płacić opłat pośrednikom.

Myśl końcowa

Nie da się zaprzeczyć, że technologia Bitcoin wpływa na branżę finansową i to nie tylko w jeden sposób. Już teraz niektóre z tych efektów mają miejsce. Jednak biorąc pod uwagę, że technologia jest wciąż młoda, możemy sobie tylko wyobrazić skalę przyszłego wpływu na branżę finansową.


zewnętrzny materiał sponsorowany – redakcja nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje związane z tą ofertą 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
porównywarka pożyczek
Wakacje za pasem, a Ty nadal nie masz pieniędzy na wakacje?...
Bitcoin
Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych i najstarszych kryp...
Konsolidacja kredytów
Z powodu wszechobecnych podwyżek terminowa spłata rat kredyt...
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...
Kredyt gotówkowy
O ile w przypadku kredytu hipotecznego ustanowienie...