Kasacja pojazdu mechanicznego, czyli jego demontaż, inaczej złomowanie może odbyć się w kilku przypadkach. O takim procesie zawsze decyduje właściciel samochodu. Pozbycie się auta w ten sposób może przebiegać tylko wtedy, gdy pojazd zostanie oddany do autoryzowanego punktu, który posiada niezbędne uprawnienia, dzięki którym złomowanie odbywa się przy zachowaniu szczególnych standardów.
Autoryzowane punkty, które zajmują się demontażem aut, przyjmują pojazdy mechaniczne na życzenie właściciela samochodu. Złomowanie pojazdów może przebiegać w przypadku aut, które nie nadają się już do naprawy, a ich sprawne użytkowanie jest niemożliwe albo zagraża otoczeniu i wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Kasacja auta odbywa się także wtedy, gdy naprawa staje się nieopłacalna finansowo. Co więcej, złomowanie może odbyć się w przypadku pojazdu otrzymanego w spadku, na przykład na mocy testamentu czy postanowienia sądowego.
Stacja, która zajmuje się kasacją aut w sposób profesjonalny, realizuje proces złomowania przy zachowaniu konkretnych działań po kolei. W pierwszym etapie pojazd zostaje rozebrany i oddziela się części, które nadają się jeszcze do wtórnego użytku. Segregowane są również części, które mogą nadawać się do recyklingu. Dopiero później pozostałe części złomowanego auta poddawane są utylizacji.
Sam demontaż auta ma na celu ochronę środowiska, dlatego nie uznaje się porzucenia jego części, które mogą ulegać długiemu rozkładowi. Złomowanie ma zakładać zastosowanie działań proekologicznych.
Właściciel auta, który podjął decyzję o jego zezłomowaniu, ma obowiązek jego wyrejestrowania. Odbywa się to na podstawie wystawionego przez stację demontażu dokumentu o kasacji samochodu.
Należy mieć na uwadze, że auto, które nie nadaje się już do użytku, nie może być pozostawione ani rozebrane na części samodzielnie. Proces demontażu musi zostać przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają wiedzę w zakresie segregowania części nadających się do ponownego użycia, przetworzenia albo bezpiecznej utylizacji.
Co do zasady, to właściciel auta otrzymuje pieniądze od stacji demontażu auta. Zgodnie z umową ta przejmuje wtedy cały pojazd wraz z częściami sprawnymi i nadającymi się do recyklingu. Umowa pomiędzy właścicielem samochodu a punktem złomowania może zakładać również oddanie dobrych elementów pojazdu.
Należy wiedzieć, że kwota, jaką otrzymuje właściciel auta za złomowanie, nie jest wysoka i oscyluje najczęściej wokół sumy do kilkuset złotych. Nie jest to zabieg opłacalny finansowo, ale jedyny z możliwych, jeśli chodzi o pozbycie się pojazdu, który nie nadaje się już do poruszania po polskich drogach. Demontaż samochodu rozpatruje się raczej w zakresie obowiązku bezpiecznej kasacji auta, aniżeli zarobku z tego tytułu.
Dodaj komentarz