Konto firmowe

Konto firmowe – wady i zalety posiadania osobnego rachunku dla firmowego

Opublikowano: 23 lipca 2023

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z nieustannym obrotem gotówki. Może okazać się, że będzie do tego niezbędne firmowe konto w banku. Jego posiadanie daje wiele korzyści. Jakie są wady i zalety takiego rachunku bankowego? Na co zwrócić uwagę?

Najlepsze konto firmowe, czyli jakie?

Konto firmowe to produkt bankowy, który przeznaczony jest dla biznesmenów. Działa na takich samych zasad, jak rachunek prywatny, jednak często da się spotkać się ze specjalnie przeznaczonymi ofertami dla przedsiębiorców. Najczęściej są to dedykowane kredyty dla firm, które można otrzymać na dogodnych warunkach.

Handlowiec, który decyduje się otworzyć konto firmowe, powinien zadać sobie pytanie, jakie udogodnienia w jego prowadzeniu są mu niezbędne. Czy jego działalność biznesowa jest mobilna i zwroty za płatność kartą za paliwo są dostępne w ofercie? A może pracuje stacjonarnie i potrzebuje korzystać z terminala – czy otrzyma możliwość zwrotu za regularne korzystanie?

Warto rozważyć takie kwestie podczas wyboru konta. Co jest jeszcze istotne przy otwarciu rachunku bankowego?

  • Koszt utrzymania konta – niektóre z ofert zapewniają darmowe świadczenie, a niektóre mogą mieć opłaty, które da się zniwelować, jeśli spełni się określone warunki. Jakie są to zazwyczaj okoliczności? Na przykład wykonanie określonej liczby przelewów lub gdy co miesiąc na konto będzie wpływała konkretna suma pieniędzy.
  • Koszt korzystania z karty – tak samo, jak w przypadku konta, może być ona darmowa lub płatna, ale za wykonanie określonej liczby transakcji w miesiącu będzie ona za zero złotych.
  • Prowizja za wypłaty z bankomatów innych placówek – warto szczególnie rozważyć tę opcję, jeśli działalność prowadzona operuje często gotówką. Najczęściej opłata waha się od 2% do 5%.
  • Dodatkowe benefity i premie – dostępne są one najczęściej w okresie promocyjnym, gdzie można zdobyć kilka tysięcy złotych np. za regularne płatności kartą, czy korzystanie z terminalu. Każdy bank oferuje inne dodatki za utworzenie konta, dlatego warto się im przyjrzeć, aby w pełni wykorzystać możliwości rachunku firmowego.

Na stronie internetowej https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych/ dostępny jest ranking najlepszych kont firmowych. Mnogość ofert sprawia, że ciężko znaleźć najbardziej pasującą do prowadzonej działalności. Porównywarki i rankingi to narzędzia, które znajdują najciekawsze oferty, bez konieczności odwiedzania każdego z banków – placówki czy strony internetowej osobno.

Czy konto firmowe jest faktycznie potrzebne?

Polskie prawo nie określa, z jakiego konta i czy w ogóle powinno się korzystać do transakcji biznesowych. Jedynie w przypadku, gdy druga strona to inny przedsiębiorca i kiedy kwota jednorazowego przelewu wynosi więcej niż 15 tysięcy złotych (jeśli są one wykonywane z użyciem obcej waluty – obowiązuje przelicznik na dany dzień), wtedy rachunek bankowy to konieczność. Jednak nie jest określone, czy ma to być konto prywatne, czy biznesowe.

Konto firmowe wydaje się niezbędne, aby skorzystać z mechanizmu podzielnej płatności. Czym charakteryzuje się split payment? To podział płatności za usługę bądź towar na kwotę netto i podatek VAT. Pierwsza z nich trafia do sprzedawcy, a druga zostaje przekazana na specjalnie utworzony rachunek VAT.

Aby skorzystać z białej listy osób płacących VAT, również nie można wykorzystywać do tego rachunku prywatnego. Czym jest ten wykaz? To spis podmiotów, które są podatnikami, zostali z niego wypisani albo nie są w ogóle zarejestrowani. Dzięki temu przedsiębiorcy, sprawdzając listę, mogą zapoznać się kontrahentem – czy należy do niej, a także potwierdzić numer konta bankowego.

Wady i zalety rachunku firmowego

Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się, czy jest sens otwierać osobne konto dla swojej działalności. Dodatkowe usługi, takie jak specjalnie przygotowane produkty finansowe, kredyty dla firm, czy dogodne warunki współpracy, które nie będą dostępne na koncie osobistym, są pierwszymi z wielu korzyści. Zalety takiego rachunku to również przejrzystość swoich wydatków. Podczas korzystania z jednego łatwo można popełnić błąd. 

Posiadanie osobnych kont zdecydowanie ułatwi planowanie budżetów – domowego i firmowego. Poza tym kontrole z ZUS-u i urzędu skarbowego mają wgląd w transakcje. Jeśli korzysta się ze wspólnego rachunku, podmioty te mogą widzieć prywatne przelewy i informacje.

Dodatkowo można odliczyć koszt prowadzenia konta do kosztów uzyskania przychodu, co pozwoli na zwiększenie oszczędności.

Konto firmowe pozwala monitorować koszta i przychody działalności, dzięki czemu łatwiej zaplanować swój budżet, a co więcej, rozliczyć się z podatków – w przypadku połączenia obu rachunków ciężej jest rozdzielić przychody i obliczyć należność.

Z wad należy wymienić to, że istnieją dodatkowe opłaty za prowadzenie konta. Da się je obniżyć albo całkowicie ich uniknąć, jednak trzeba spełnić konkretne warunki – mniejsze działalności mogą mieć trudność z ich realizacją. Co więcej, niektórzy wolą mieć wszystkie swoje finanse w jednym miejscu. Dla niektórych kolejna wizyta w banku, aby załatwić formalności, może być nużąca albo mogą nie mieć na to czasu.

Jak założyć konto firmowe?

Aby założyć konto bankowe, należy na samym początku wybrać pasującą ofertę. Po przejrzeniu dostępnych opcji i podjęciu decyzji nie pozostało nic innego, jak wypełnienie formularza niezbędnymi danymi – zależą one od sposobu prowadzenia działalności i regulaminu banku. Najczęściej spotyka się z informacjami osobowymi właściciela, adresem siedziby firmy, wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, numerem NIP, czy REGON.

Następnie powinno się złożyć wniosek. Można to zrobić:

  • telefonicznie, kontaktując się z placówką,
  • za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej;
  • w oddziale banku.

Rozdzielenie przychodów i wydatków biznesowych od tych prywatnych ma wiele korzyści. Warto szczegółowo przejrzeć dostępne oferty na rynku, aby zdecydować się na najlepszą z możliwych propozycji, która będzie dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa.


materiał sponsorowany 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...