Krzysztof Harmaciński

Krzysztof Harmaciński – Tworzymy miejsce przyjazne dla każdego

Opublikowano: 29 października 2019

Jestem dumny z tego, że mam spory udział w tym, co zastanie przyszłe pokolenie mieszkańców gminy – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława

Jak podsumowałby pan tegoroczny sezon turystyczny w gminie Iława?

Krzysztof Harmaciński – Był udany. Gminę odwiedziło dużo więcej turystów niż w poprzednim roku. To pokazuje, że promocja gminy jest skuteczna, a ci, którzy nas odwiedzają, są zadowoleni z pobytu. Rolą samorządu jest systematyczna poprawa infrastruktury, dlatego stale budujemy nowe obiekty, które wpływają na atrakcyjność wypoczynku na terenie gminy. W ubiegłym roku sfinalizowaliśmy kolejną inwestycję w największej miejscowości turystycznej gminy – w Siemianach nad Jeziorakiem. W obrębie pola namiotowego wybudowano tam nowy pomost dla żaglówek, budynek socjalny z zapleczem sanitarnym, urządzono kąpielisko, plażę, strefę relaksu. Powstał też nowy amfiteatr, w którym co roku odbywają się różne imprezy kulturalne, ze sztandarowym festiwalem „Nad Jeziorakiem” na czele.

Zapewne na tym pan nie poprzestaje?

Krzysztof Harmaciński – To prawda. Chcemy poprawiać infrastrukturę w całej gminie. Chociaż mamy już kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych, to dalej będziemy rozbudowywać tę sieć, pamiętając także o miejscach postoju i odpoczynku dla cyklistów. Planujemy budowę nowych kąpielisk wokół Jezioraka wraz z zapleczem technicznym i miejscami rekreacji – siłowniami plenerowymi i placami zabaw, a także stref relaksu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Gmina jest podzielona na 27 sołectw, a w ich skład wchodzi aż 76 miejscowości. Ich potrzeby są ogromne. Zależy nam, żeby gmina przyciągała inwestorów i turystów, ale zarazem niezwykle ważne jest, żeby była przyjaznym miejscem do życia dla mieszkańców. Na szczęście na realizację wielu przedsięwzięć udaje nam się pozyskiwać spore środki zewnętrzne, w tym unijne.

Czy gmina Iława jest równie dobrym miejscem do lokowania biznesu?

Krzysztof Harmaciński – Tak, plan zagospodarowania przestrzennego gminy daje pod tym względem duże możliwości. Oferujemy przedsiębiorcom tereny inwestycyjne w różnych częściach gminy oraz w obrębie strefy ekonomicznej. Stosujemy wobec inwestorów różne zachęty, np. atrakcyjne ulgi podatkowe. W obrębie powiatu iławskiego u nas dynamika przyrostu przedsiębiorców jest największa.

Nowoczesny kompleks szkolny w Gromotach

Nowoczesny kompleks szkolny w Gromotach

Z czego jest pan najbardziej dumny, gdy obserwuje pan dokonania samorządu dla rozwoju gminy?

Krzysztof Harmaciński – Przede wszystkim udało nam się osiągnąć bardzo wysoki poziom w sferze oświaty. W ostatnich latach wybudowaliśmy 3 kompleksy szkolne, a wszystkie szkoły podstawowe zostały zmodernizowane i nowocześnie wyposażone. Mocno stawiamy też na ekologię – nasza gmina jest skanalizowana w 75 proc., co jest rzadkością w gminach wiejskich. Cieszy mnie także zaufanie mieszkańców, wyrażane przy urnach w wyborach samorządowych; po raz szósty  zostałem wybrany wójtem na kolejną kadencję, przy czym w każdych wyborach bezpośrednich byłem wybierany w I turze. Może dlatego, że tu się urodziłem, chodziłem do szkoły, od początku kariery zawodowej tu pracuję. Jestem dumny, że przyszłemu pokoleniu pozostawiam solidne podwaliny pod dalszy rozwój naszej „małej ojczyzny”.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...
Wietrzychowice
Pokój nie jest nam dany na zawsze. Czy na pewno rozu...
festiwal w siemianach
Festiwal jest organizowany od 17 lat. To największa,...
Krzysztof Harmaciński
Turyści, którzy nas odwiedzają, często są tak urzecz...