Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Młodzi następcy Chopina

Opublikowano: 12 lipca 2023

Ośrodek Chopinowski w Szafarni od lat propaguje twórczość Fryderyka Chopina, rozbudzając wśród młodych muzyków zainteresowanie dziełami wielkiego Polaka o międzynarodowej sławie. Służy temu m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży, którego jubileuszową 30. edycję objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda

To zaszczytne wyróżnienie jedynie podkreśla rangę sztandarowego konkursu Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, którego dyrektor, dr Agnieszka Brzezińska, dokłada wszelkich starań, aby dzieła polskiego kompozytora stawały się inspiracją i zachętą do poznawania jego twórczości, a nawet pójścia w ślady mistrza. Wydarzenie od lat przyciąga dzieci i młodzież z całego świata, aby poprzez muzykę Chopina wyławiać i promować talenty. Festiwal cieszy się dużym uznaniem, nie tylko wśród miłośników muzyki poważnej, wzbogacając życie kulturalne regionu. Co roku licznie przyciąga uczestników z całej Polski i zza granicy do miejsca, w którym swój geniusz kształtował Fryderyk Chopin podczas pobytu w 1824 roku i przez całe wakacje w 1825 roku.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Jubileuszowa edycja to również znakomite grono jurorów – wybitnych pianistów i pedagogów pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. O tym, jak dużą szansą jest prezentacja swoich umiejętności przed międzynarodowym jury w ramach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni, najlepiej świadczą nazwiska laureatów, którzy kilka lat po wygranej sięgali po laury na konkursach dla dorosłych. Wśród nich można wymienić choćby Kamila Pacholca i Evę Gevorgyan. Niejednokrotnie to właśnie w tym kameralnym miejscu wakacyjnych wizyt Chopina finaliści Konkursu Chopinowskiego w Warszawie odnosili swoje pierwsze sukcesy. Ci, którzy podczas występu w Szafarni nie zatriumfują, zyskają cenne uwagi i wskazówki, które pozwolą im doskonalić swój warsztat.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Szafarnia to miejsce kultywowania pamięci o Fryderyku Chopinie, wyławiania młodych talentów wśród uczniów szkół muzycznych, którzy marzą o wielkiej karierze, wreszcie wyjątkowych, wielokulturowych spotkań, podczas których liczy się talent, a nie rasa czy pochodzenie. W poprzednich edycjach Konkursu wzięli udział uczestnicy z ponad 40 krajów, m.in. z Ukrainy, Rumunii, Rosji, Australii, Kanady, Azerbejdżanu, Japonii, Włoch, Izraela, Norwegii, Węgier, Turcji, Chin, Korei Północnej i Południowej, Palestyny.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Konkurs organizowany przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni na przestrzeni lat udowodnił swoją niebagatelną rolę. Po 30 latach ma już swoją markę i zajmuje ważne miejsce na muzycznej mapie Polski i świata.

zdjęcia – www.szafarnia.art.pl

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Golin
Jarocińskie spotkania z muzyką w Golinie to...
Chopin i jego Europa
To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale forte...
Adam Konkol
W naszym kraju przepis na przebój to połączenie bies...
Wietrzychowice
Pokój nie jest nam dany na zawsze. Czy na pewno rozu...
Mały Książę
W Teatrze Polskim w Warszawie miał premierę „Mały Ks...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...