Muzeum Wsi Radomskiej - drewniany dom

Muzeum Wsi Radomskiej – nowe inwestycje

Opublikowano: 9 października 2018

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu jest perełką na turystycznych szlakach Mazowsza. Wizyta w radomskim skansenie daje realistyczne wrażenie przeniesienia się w przeszłość, do świata naszych przodków i zanurzenia się w tej niezwykłej codzienności.

Znajdują się tu zabytki budownictwa wiejskiego z obszaru dawnego województwa radomskiego – dwory, kościół, chałupy, budynki gospodarcze, młyny wodne, wiatraki.

Obok ekspozycji stałych organizujemy wystawy czasowe, imprezy plenerowe nawiązujące do roku gospodarsko-obrzędowego na wsi, zajęcia edukacyjne i imprezy rekreacyjne, np. ogniska na leśnej polanie. Muzeum Wsi Radomskiej jest miejscem, w którym możemy zdobyć obszerną wiedzę o architekturze i kulturze materialnej w XVIII i XIX w., a jednocześnie możemy się tu oderwać od gwaru miejskiego. Bogactwo przyrody – las, rzeka Kosówka, dwa stawy, pola – sprawiają, że spacer po tym niezwykle urokliwym terenie to prawdziwa przyjemność – mówi Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.

Muzeum położone jest na obrzeżach Radomia, tuż przy trasie Warszawa-Kraków, więc łatwo uwzględnić je w wakacyjnych wojażach.

Obecnie prowadzone są w nim nowe inwestycje – aktualnie realizujemy projekt pod nazwą „Wokół wiejskiej zagrody. Modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w radomskim skansenie”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2013–2020. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przeniesienie wiatraka z Wierzbicy z dotychczasowego miejsca na polanie w pobliże jednej z chłopskich zagród, gdzie będzie widoczny z daleka. Chcemy, aby stał się symbolem naszego skansenu. Wiatrak dostanie mechanizm, dzięki któremu znów ożyje i dodatkowo zostanie podświetlony.

Najbardziej spektakularne zmiany zajdą w zespole sakralnym, czyli w osiemnastowiecznym drewnianym kościele z Wolanowa i dzwonnicy z Wielgiego.

Naszym marzeniem było, aby w kościele pojawiły się organy i wreszcie mamy szansę je zrealizować. Instrument został już zamówiony – przyjedzie zza granicy. Chodziło o to, aby był „z epoki” i pasował rozmiarem do naszego niewielkiego kościoła. Organy są niezbędne do oprawy mszy i koncertów, które chcemy tu organizować – mówi Ilona Jaroszek.

W samej świątyni przebudowane zostaną jeszcze mensy ołtarzowe, a w dzwonnicy z Wielgiego zostaną zamontowane dwa dzwony. Zespół sakralny zostanie ogrodzony, aby jak najbardziej odtworzyć realia. Muzeum szykuje też nowe miejsce dla najmłodszych: za budynkiem edukacji muzealnej powstaje miniaturowa replika chłopskiej zagrody i plac zabaw. Wokół zostaną wytyczone alejki, a przy nich staną ławki. To nie koniec inwestycji: przebudowany zostanie budynek kasy biletowej, pojawią się biletomaty i parkometry, zmieni się też strona internetowa i powstanie jej wersja obcojęzyczna.

Muzeum Wsi Radomskiej - wiatrak

__________________

Fot. własność Muzeum Wsi Radomskiej

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...