Menu
Outsourcing pracowników

Outsourcing pracowników – czy warto skorzystać ?

Wraz z rozwojem rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Człowiek pragnie ciągłego doskonalenia, zdobywania doświadczenia, zwiększenia wynagrodzenia i poziomu życia. Naprzeciw potrzebom dzisiejszego społeczeństwa wychodzi outsourcing pracowniczy, który daje szansę zarówno pracodawcom jak i pracownikom. Czy warto jednak podjąć ryzyko i skorzystać z tej formy zatrudnienia?

Na czym polega outsourcing pracowników?

Outsourcing pracowników to usługa polegająca na tzw. “wynajmie pracownika”. Pewne działania przedsiębiorstwa zostaną oddelegowane pracownikom lub całym działom firmy zewnętrznej. Pozwala na chwilowe, okresowe lub stałe zlecenie zadań, bez konieczności zawierania umowy z nowym, niesprawdzonym pracownikiem. Pracodawca może sam spróbować poszukać pracownika lub skorzystać z pomocy agencji pracy.

Korzystanie z usług agencji outsourcingowej

Samodzielne poszukiwania pracowników zajmuje sporo cennego czasu, a często wiąże się w wydaniem sporej sumy pieniędzy na dodanie ogłoszeń, czy też opłacenie rekrutera. Niekiedy okazuje się, że rozmowy z kandydatami nie przynoszą efektów, ponieważ na rozmowy przychodzą osoby niekompetentne, nie wpisujące się w wymagania pożądanego pracownika. Zlecenie outsourcingu daje duże szanse na znalezienie idealnego pracownika na dane stanowisko. Agencje posiadają bogate bazy danych, na podstawie których są w stanie przedstawić klientowi szeroki wachlarz pracowników o wymaganych kwalifikacjach. Jej zadaniem jest również przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego, który zostaje przygotowany przez liderów w branży HR. Specjaliści przeprowadzą proces od znalezienia odpowiednich kandydatów, przez kontakt z nimi, umówienie spotkań, przeprowadzenie profesjonalnej rozmowy aż po wybór najlepszego pracownika. Agencje outsourcingowe oferują również prowadzenie kwestii formalno-prawnych – całej dokumentacji kadrowej oraz księgowej.

Korzyści i wady outsourcingu pracowników

Ta nowoczesna metoda zatrudnienia posiada wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość minimalizacji kosztów ponoszonych w związku z prowadzeniem procesów rekrutacji oraz przeszkolenia nowych pracowników. Ograniczone zostają również koszty utrzymania działu rekrutacji, księgowości i kadr. Przedsiębiorca zyskuje natomiast pracownika o wskazanych przez siebie cechach, wykształceniu, doświadczeniu, a także wymaganiach finansowych.

Outsourcing pracowniczy jest również doskonałym rozwiązaniem dla samych pracowników. Stwarza bowiem szansę rozwoju, zdobycia nowych doświadczeń, a nawet zmiany pracy. Okresowe wykonywanie pracy w innej firmie stanowi także dobre źródło zarobków dla pracowników.

Pomimo wielu korzyści, usługa outsourcingu posiada pewne wady i może wiązać się z ryzykiem. Osoby spoza organizacji mogą nie wpisać się w wartości obowiązujące w przedsiębiorstwie. Zdarza się również, że osoby zatrudnione przez agencję pracy wzbudzają nieufność innych współpracowników. Nie są to jednak częste sytuacje, dlatego na szali korzyści i wad nadal wygrywają te pierwsze. Szybki rozwój usług na rynku pracy wskazuje jednak na to, że pracodawcy nie zrezygnują z tej formy zatrudnienia. Wręcz przeciwnie, będzie się dalej prężnie rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021