Relokacja linii technologicznych

Relokacja linii technologicznych – co warto wiedzieć o tym procesie?

Opublikowano: 17 lutego 2022

Relokacja linii technologicznych brzmi jak wyzwanie – i rzeczywiście nim jest. Warto jednak spojrzeć na ten proces inaczej. Dzięki relokacji firma może zyskać więcej przestrzeni i zapewnić lepsze warunki pracy, co w dłuższej perspektywie przełoży się na jej rozwój. Jak powinna przebiegać dobrze zorganizowana relokacja linii technologicznych? Na co warto zwrócić uwagę, gdy planujesz takie przedsięwzięcie?

Czy relokacja linii technologicznych różni się od relokacji maszyn?

Relokacja linii technologicznych ma w zasadzie podobny przebieg do relokacji pojedynczych maszyn. Różna jest przede wszystkim skala przedsięwzięcia. Jeśli relokacja odbywa się w dużym zakładzie, w którym wykorzystuje się zaawansowane technologie, to demontaż, transport i przygotowanie do ponownego uruchomienia całej linii produkcyjnej mogą być trudne do zrealizowania w ciągu kilku dni. Warto też pamiętać, że linia produkcyjna rzadko jest zasilana wyłącznie energią elektryczną. Do działania najczęściej potrzebuje również wody, gazu lub innych mediów. W planowaniu przenoszenia linii technologicznych powinno się więc uwzględnić także kwestię odłączenia od instalacji, a następnie prawidłowego podłączenia w nowym miejscu.

Jakie są najważniejsze etapy relokacji linii technologicznych?

Relokację linii technologicznej można podzielić na dwa etapy: przygotowania oraz realizacji. W ramach przygotowań do relokacji specjaliści zajmują się:

  • zapoznaniem się z budową i działaniem linii produkcyjnej, a także z instrukcjami i dokumentacją poszczególnych maszyn;
  • sprawdzeniem podłączeń do instalacji wodnej, elektrycznej, gazowej;
  • wytyczeniem tras transportowych na terenie zakładu, aby można było sprawnie i bezpiecznie wynieść poszczególne elementy linii;
  • zaplanowaniem rozmieszczenia linii produkcyjnej w miejscu docelowym – tak, aby zapewnić bezpieczne i ergonomiczne warunki pracy.

Realizacja przenoszenia linii produkcyjnych obejmuje z kolei następujące etapy:

  • demontaż poszczególnych elementów linii produkcyjnej;
  • przygotowanie do transportu: pakowanie, zabezpieczanie, załadunek na naczepy samochodów;
  • transport ponadgabarytowy;
  • rozładunek w miejscu docelowym, przygotowanie miejsca, w którym zostanie ustawiona linia technologiczna;
  • ponowny montaż i podłączenie do instalacji;
  • próbne uruchomienie – tzw. zimny start.

Relokacja linii technologicznych

Relokacja linii technologicznych to złożony, wieloetapowy proces. Po jego zakończeniu zakład może od razu wznowić produkcję.

Co można zrobić, by przenoszenie linii technologicznych przebiegło sprawnie?

Przede wszystkim – relokacja linii technologicznych jest na tyle poważnym przedsięwzięciem, że lepiej nie próbować robić tego samodzielnie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Dzięki temu nie będziesz musiał angażować własnych zasobów do przenoszenia linii technologicznych. Twoi pracownicy będą mogli nadal wykonywać swoje codzienne zadania lub w inny sposób przygotowywać się do przeprowadzki zakładu.

Warto też pamiętać, że firmy oferujące usługi relokacyjne dysponują profesjonalnym sprzętem, dzięki któremu prace przebiegają szybko i w sposób niezagrażający otoczeniu. Do relokacji linii technologicznych wykorzystuje się m.in. wózki widłowe, dźwigi samochodowe, podnośniki, a także naczepy do transportu ponadgabarytowego.

Czy Ty, jako zleceniodawca, masz jakiś wpływ na przebieg relokacji linii technologicznej? Jak najbardziej! Zadbaj o otwartą komunikację z firmą relokacyjną i wesprzyj ją na każdym etapie. Możesz to zrobić, dostarczając jej pracownikom niezbędną dokumentację techniczną, udostępniając halę produkcyjną po godzinach pracy czy oferując wsparcie merytoryczne. Warto także stosować się do wskazówek ekipy odpowiedzialnej za transport i montaż – to osoby z dużym doświadczeniem, które pozwala im szybko i sprawnie wykonywać powierzone prace.

Szukasz firmy, która bez problemu poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest relokacja maszyn? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów – sprawdź ofertę Eurelo!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rafał Wiśniewski
Rejsy biznesowe stały się jednym z najbardziej innowacyjnych...
call center
W dobie ogromnej konkurencji na rynku jednym z istotniejszyc...
likwidacja spółki
Likwidacja spółki to skomplikowany i wieloetapowy proces, kt...
Beata Drzazga
Beata Drzazga, przedsiębiorca, założyciel m.in. BetaMed S.A....
Klub Biznesu na Morzu
Networking to jeden z fundamentów sukcesu w świecie biznesu....