Konieczność wymiany żarówki samochodowej to jedna z tych rzeczy, z którą ma do czynienia niemal każdy kierowca. Jednak zanim zabierzemy się za samodzielną wymianę, warto wiedzieć, jakie rodzaje oświetlenia wykorzystuje się w pojazdach.
Oczywiście rodzaje żarówek samochodowych to bardzo rozległy temat. Z tego względu warto kwestiach. Jedną z nich jest fakt, że każda żarówka przeznaczona do oświetlania otoczenia pojazdu, musi spełniać normy ECE. Druga kwestia to zalecenie, aby wybierać produkty pochodzące wyłącznie od zaufanych i renomowanych firm. Często cechują się o wiele lepszą jakością i większą trwałością.
Przy wyborze oświetlenia najlepiej kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Warto pamiętać też o tych najbardziej uniwersalnych zasadach, np. że nie zaleca się stosowania nakładek i imitacji świateł ksenonowych, gdy mamy do czynienia ze zwyczajnymi reflektorami. Specjaliści podkreślają też, aby przy przepaleniu jednej żarówki od razu wymienić obie. Każda z nich ma ograniczoną trwałość i w końcu się zużyje, a dzięki wymianie parami zaoszczędzimy sobie problemów w przyszłości.
Najważniejszy podział żarówek samochodowych odnosi się tutaj do podzespołów, dlatego dzielimy je przede wszystkim na te przeznaczone do:
Wśród najpopularniejszych rodzajów żarówek można wyróżnić modele H1, H3, H4 i H7. H1 to typ najczęściej wykorzystywany przy światłach drogowych i mijania. Trwałość takiej żarówki oscyluje pomiędzy 330-550 godz., a jej moc wynosi 55 W. Za to model H3 wykorzystuje się głównie w światłach przeciwmgłowych, rzadziej w drogowych. Ich moc jest taka sama jak w H1, jednak różnią się pod względem wydajności (H1 to prawie 1550 lumenów, H3 – 1450).
Kolejna żarówka, czyli H4, jest stosowana albo w światłach mijania i drogowych, albo przeciwmgłowych i drogowych. Jej wydajność to 1000 lumenów, dzięki czemu nie oślepia jadących naprzeciw kierowców. Czas pracy wynosi tutaj od 300 do nawet 900 godz. Ostatni rodzaj to H7, czyli nowsza wersja żarówek H1. Siódemki również są używane w światłach drogowych i mijania, wykazują też dość dużą wydajność świetlną (1500 lumenów) i trwałość sięgającą od 330 do 550 godz.
A policja ma to w dupie