Gmina Rozogi

Rozogi – tu zaczynają się Mazury

Opublikowano: 10 lipca 2023

Gmina Rozogi to cenne przyrodniczo i krajobrazowo miejsce, położone na pograniczu Kurpi i Mazur. Każdego roku coraz więcej przyjezdnych dostrzega zalety rozoskiej gminy, doceniając panujący tu spokój, ciszę, brak turystycznego zgiełku, a przy tym bliskość pięknych jezior mazurskich

Rozogi położone są na styku dwóch kultur − Kurpi i Mazur, które przeplatają się w życiu artystycznym gminy, tworząc jej wyjątkowy charakter. Gmina w szczególny sposób pielęgnuje swoje dziedzictwo kulturowe. Od 1995 roku społeczność lokalna kultywuje zwyczaj ludowy związany z przygotowywaniem kurpiowskich palm wielkanocnych. Można je podziwiać w Niedzielę Palmową podczas Powiatowego Konkursu Palmy Wielkanocnej w Rozogach.

Oko w oko z mazursko-kurpiowską kulturą

Gmina zaprasza także na Rozoski Przegląd Muzyki Ludowej, którego celem jest popularyzacja dawnego muzykowania i śpiewu ludowego z pogranicza mazursko-kurpiowskiego. Impreza ma charakter promocyjny dla wielu artystów, muzyków i śpiewaków ludowych. Towarzyszyć jej będą warsztaty tradycji kulinarnych Mazurów i Kurpi „Smaki pogranicza mazursko-kurpiowskiego”, podczas których koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i koła łowieckie przygotowują potrawy związane z lokalnym dziedzictwem kulinarnym.

Gmina Rozogi

Największym wydarzeniem na kulturalnej mapie Rozóg są Dożynki Gminne, które odbywają się każdego roku na przełomie sierpnia i września. Uroczystość o wieloletniej tradycji jest symbolem szacunku i wdzięczności dla ciężkiej pracy rolników, których gospodarstwa okalają całą gminę. Impreza, której centralnym punktem jest korowód oraz obrzęd dożynkowy utrzymany w tradycji kurpiowskiej, przyciąga rzesze turystów, przyjezdnych i gości, którzy pragną wrócić do korzeni i poczuć atmosferę dawnego święta plonów, a także uraczyć się wybornymi lokalnymi specjałami.

Zachwyć się mazurską przyrodą

Gmina Rozogi zachwyca też krajobrazowo i przyrodniczo. Pokryta jest w 41 proc. lasami, których część stanowi Puszcza Piska, urzekająca błogą intymnością ciszy, której próżno szukać w typowo turystycznych miasteczkach nad jeziorami. Rozogi oferują turystom wiele ciekawych atrakcji, w tym wyjątkowe zabytki – obiekty o zabudowie mazurskiej, drewniane chaty, kościoły i cmentarze ewangelickie.

W centrum Rozóg przyjezdni mogą zatrzymać się nad rzeką Rozogą, przy pięknym amfiteatrze, na tzw. Przystanku nad rzeką Rozogą, położonym na obrzeżu Mazurskiej Pętli Rowerowej, prezentującej ciekawe przyrodniczo miejsca Puszczy Piskiej, skomunikowanej z wieloma szlakami turystycznymi. W pobliżu przebiegają szlaki wodne Krutyni i rzeką Omulew, szlak żeglarski po Wielkich Jeziorach Mazurskich, szlak frontu wschodniego I wojny światowej i szlak fortyfikacji mazurskich.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gala VIP
25 października odbyła się dwunasta Gala VIP, organi...
aktywności w lesie
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nie tylko sposób na...
inflacja w polsce
Stopa inflacji w Polsce, mierzona wskaźnikiem cen towarów i...
Terapia Uzależnień
Mamy przyjemność rozmawiać z Sebastianem Nowakowskim...
Work-life balance
Dobrostan psychofizyczny to cel, do którego stara się dążyć...