Fotowoltaika

Sposoby na niezależność energetyczną domu

Opublikowano: 2 marca 2021

Coraz większym zainteresowaniem, zarówno w Polsce jak i na świecie, cieszy się niezależność energetyczna. To sposób na uniezależnienie się od elektrowni i ciepłowni, a co za tym idzie – stałych podwyżek cen energii i konwencjonalnych jej źródeł, które wywierają negatywny wpływ na klimat. Niezależność energetyczna to przede wszystkich możliwość zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego dzięki własnym źródłom energii elektrycznej i cieplnej. Można to osiągnąć przy pomocy odnawialnych źródeł energii (OZE) – niewyczerpalnych i nieszkodliwych dla środowiska, a przy tym bezpłatnych. Przedstawiamy dwa najpopularniejsze rozwiązania, które pomogą Ci w realizacji tego celu.

Fotowoltaika

Przyzwyczailiśmy się już do widoku paneli fotowoltaicznych, choć niewielu z nas zna działanie takich instalacji. W dużym uproszczeniu – moduły fotowoltaiczne absorbują promieniowanie słoneczne i przekształcają je na prąd, a falownik dostosowuje go do naszych gniazdek. Można je umieścić na dachu lub na gruncie. Co ważne, nie trzeba rezygnować z podpięcia do sieci energetycznej – wręcz przeciwnie, jest to korzystne rozwiązanie. Latem panele fotowoltaiczne produkują mnóstwo prądu, który dzięki podpięci do sieci można oddawać dostawcy. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego przez 365 dni użytkownicy mogą odbierać 80% wyprodukowanej nadwyżki, dzięki czemu koszty użytkowania prądu pobranego z sieci znacznie spadają.

O korzystaniu z energii słonecznej warto pomyśleć już na etapie planowania budowy, ale moduły można z powodzeniem umieścić także na istniejącym domu. By wybrać konkretny model, warto najpierw obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku i przemyśleć zużycie energii w rodzinie. Przeciętne gospodarstwo w Polsce składające się z czterech mieszkańców zużywa około 5000 kWh przez rok. Odpowiednio dobrany system o mocy 5 kWp lub więcej zaspokoi zdecydowaną większość zapotrzebowania. Z fotowoltaiki korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także gospodarstwa rolne i firmy – w tym z sektora produkcyjnego.

Zalety fotowoltaiki

  • Produkcja energii przez moduły fotowoltaiczne jest całkowicie bezemisyjna. Wybierając taką instalację nie przyczyniasz się do zanieczyszczenia powietrza i do zmian klimatycznych.
  • Możesz odnotować realne oszczędności – rachunki użytkowników fotowoltaiki spadają do około 20 złotych miesięcznie.
  • Choć koszt inwestycji wydaje się wysoki, dzięki dużym oszczędnościom zakup i montaż instalacji szybko się zwraca – wystarczy kilka lat, najczęściej od 5 do 7.
  • Możesz także zredukować koszt inwestycji, decydując się na skorzystanie z jednego z wielu dofinansowań. Obecnie trwa drugi nabór do programu “Mój Prąd”, czyli jednorazowej dotacji w wysokości 5 tysięcy złotych. Istnieją także programy regionalne, często o zasięgu gminnym, w ramach których przyznaje się często jeszcze więcej środków.

Pompa ciepła

To innowacyjny sposób na ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Takie urządzenie pobiera energię z gruntu, powietrza lub wody, produkując bezpłatną energię cieplną każdego dnia. Pompy dobrze sprawdzają się nawet przy bardzo niskich temperaturach – w polskich warunkach sprawdzają się niezależnie od pory roku i umożliwiają osiągnięcie wymaganej temperatury pomieszczenia (dla każdego pomieszczenia to będzie inna temperatura), czyli takiej, która gwarantuje komfort cieplny i wydajne działanie większości z nas. Warto rozważyć pompę przed przystąpieniem do budowy domu lub gruntownego remontu, ponieważ najlepiej sprawdza się ona z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego.

Działanie sprężarki nieustannie wymaga dostarczania energii elektrycznej, mimo to koszt pracy pompy rocznie to około 1500-2000 złotych, w zależności od stylu użytkowania. Widać wyraźnie, że jest to tańsze rozwiązanie niż regularny zakup opału. Czy można ten koszt zredukować? Owszem – wykorzystując fotowoltaikę! Wtedy instalacja będzie pracować za około 20 złotych miesięcznie. FlexiPower Group, działający w całym kraju dostawca fotowoltaiki, z tego powodu rozszerzył swoją ofertę o pompy ciepła. To rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla środowiska, pozwalające zaoszczędzić i umożliwiające niezależność energetyczną.

Zalety pompy ciepła

  • Nie istnieje tu żadne ryzyko wybuchu, w przeciwieństwie do standardowych pieców i kotłów.
  • W tym wypadku również są dostępne dofinansowania – na przykład w ramach programu “Czyste Powietrze”, stanowiącego dotację pokrywającą do 45% kosztów zakupu i montażu pomp, można uzyskać w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym nawet 20 250 złotych.
  • Pompy są ciche, a ich wewnętrzna część mieści się w kotłowni lub w pralni.
  • To rozwiązanie całkowicie bezemisyjne, zwłaszcza po połączeniu z fotowoltaiką.
  • Zakup pompy zwraca się w perspektywie kilku lat!


Co powinien zawierać projekt instalacji fotowoltaicznej?

Udostępnij ten post:



  • Witek pisze:

    Ja mam panele od roku i to jedna z najlepszych inwestycji w jakie zainwestowałem. Śpię spokojnie, gwarancje mam na wszystko na 15 lat, a teraz czekam na bilansowanie 1:1 i dlatego polecam Columbusa.

  • Witek pisze:

    Mam instalacje od roku i jestem bardzo zadowolony! Spie spokojnie, bo mam 15 lat gwarancji na wszystko. Polecam Columnbusa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *