Menu
Fotowoltaika

Sposoby na niezależność energetyczną domu

Coraz większym zainteresowaniem, zarówno w Polsce jak i na świecie, cieszy się niezależność energetyczna. To sposób na uniezależnienie się od elektrowni i ciepłowni, a co za tym idzie – stałych podwyżek cen energii i konwencjonalnych jej źródeł, które wywierają negatywny wpływ na klimat. Niezależność energetyczna to przede wszystkich możliwość zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego dzięki własnym źródłom energii elektrycznej i cieplnej. Można to osiągnąć przy pomocy odnawialnych źródeł energii (OZE) – niewyczerpalnych i nieszkodliwych dla środowiska, a przy tym bezpłatnych. Przedstawiamy dwa najpopularniejsze rozwiązania, które pomogą Ci w realizacji tego celu.

Fotowoltaika

Przyzwyczailiśmy się już do widoku paneli fotowoltaicznych, choć niewielu z nas zna działanie takich instalacji. W dużym uproszczeniu – moduły fotowoltaiczne absorbują promieniowanie słoneczne i przekształcają je na prąd, a falownik dostosowuje go do naszych gniazdek. Można je umieścić na dachu lub na gruncie. Co ważne, nie trzeba rezygnować z podpięcia do sieci energetycznej – wręcz przeciwnie, jest to korzystne rozwiązanie. Latem panele produkują mnóstwo prądu, który dzięki podpięci do sieci można oddawać dostawcy. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego przez 365 dni użytkownicy mogą odbierać 80% wyprodukowanej nadwyżki, dzięki czemu koszty użytkowania prądu pobranego z sieci znacznie spadają.

O korzystaniu z energii słonecznej warto pomyśleć już na etapie planowania budowy, ale moduły można z powodzeniem umieścić także na istniejącym domu. By wybrać konkretny model, warto najpierw obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku i przemyśleć zużycie energii w rodzinie. Przeciętne gospodarstwo w Polsce składające się z czterech mieszkańców zużywa około 5000 kWh przez rok. Odpowiednio dobrany system o mocy 5 kWp lub więcej zaspokoi zdecydowaną większość zapotrzebowania. Z fotowoltaiki korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także gospodarstwa rolne i firmy – w tym z sektora produkcyjnego.

Zalety fotowoltaiki

 • Produkcja energii przez moduły fotowoltaiczne jest całkowicie bezemisyjna. Wybierając taką instalację nie przyczyniasz się do zanieczyszczenia powietrza i do zmian klimatycznych.
 • Możesz odnotować realne oszczędności – rachunki użytkowników fotowoltaiki spadają do około 20 złotych miesięcznie.
 • Choć koszt inwestycji wydaje się wysoki, dzięki dużym oszczędnościom zakup i montaż instalacji szybko się zwraca – wystarczy kilka lat, najczęściej od 5 do 7.
 • Możesz także zredukować koszt inwestycji, decydując się na skorzystanie z jednego z wielu dofinansowań. Obecnie trwa drugi nabór do programu „Mój Prąd”, czyli jednorazowej dotacji w wysokości 5 tysięcy złotych. Istnieją także programy regionalne, często o zasięgu gminnym, w ramach których przyznaje się często jeszcze więcej środków.

Pompa ciepła

To innowacyjny sposób na ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Takie urządzenie pobiera energię z gruntu, powietrza lub wody, produkując bezpłatną energię cieplną każdego dnia. Pompy dobrze sprawdzają się nawet przy bardzo niskich temperaturach – w polskich warunkach sprawdzają się niezależnie od pory roku i umożliwiają osiągnięcie wymaganej temperatury pomieszczenia (dla każdego pomieszczenia to będzie inna temperatura), czyli takiej, która gwarantuje komfort cieplny i wydajne działanie większości z nas. Warto rozważyć pompę przed przystąpieniem do budowy domu lub gruntownego remontu, ponieważ najlepiej sprawdza się ona z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego.

Działanie sprężarki nieustannie wymaga dostarczania energii elektrycznej, mimo to koszt pracy pompy rocznie to około 1500-2000 złotych, w zależności od stylu użytkowania. Widać wyraźnie, że jest to tańsze rozwiązanie niż regularny zakup opału. Czy można ten koszt zredukować? Owszem – wykorzystując fotowoltaikę! Wtedy instalacja będzie pracować za około 20 złotych miesięcznie. FlexiPower Group, działający w całym kraju dostawca fotowoltaiki, z tego powodu rozszerzył swoją ofertę o pompy ciepła. To rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla środowiska, pozwalające zaoszczędzić i umożliwiające niezależność energetyczną.

Zalety pompy ciepła

 • Nie istnieje tu żadne ryzyko wybuchu, w przeciwieństwie do standardowych pieców i kotłów.
 • W tym wypadku również są dostępne dofinansowania – na przykład w ramach programu „Czyste Powietrze”, stanowiącego dotację pokrywającą do 45% kosztów zakupu i montażu pomp, można uzyskać w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym nawet 20 250 złotych.
 • Pompy są ciche, a ich wewnętrzna część mieści się w kotłowni lub w pralni.
 • To rozwiązanie całkowicie bezemisyjne, zwłaszcza po połączeniu z fotowoltaiką.
 • Zakup pompy zwraca się w perspektywie kilku lat!

2 odpowiedzi na “Sposoby na niezależność energetyczną domu”

 1. Witek pisze:

  Ja mam panele od roku i to jedna z najlepszych inwestycji w jakie zainwestowałem. Śpię spokojnie, gwarancje mam na wszystko na 15 lat, a teraz czekam na bilansowanie 1:1 i dlatego polecam Columbusa.

 2. Witek pisze:

  Mam instalacje od roku i jestem bardzo zadowolony! Spie spokojnie, bo mam 15 lat gwarancji na wszystko. Polecam Columnbusa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021