Menu
stelaż pod sakwy

Stelaże pod sakwy – czym się kierować przy ich wyborze?

Dalekie podróże motocyklem dostarczają wielu wrażeń i są znacznie bardziej emocjonujące niż przemieszczanie się autem. Do dłuższego wyjazdu trzeba się jednak dobrze przygotować i nie chodzi tu tylko o dokładny serwis jednośladu. Sporo problemów może się wiązać ze zorganizowaniem bagażu, aby zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria turystyczne.

W co się spakować na wyjazd motocyklowy?

Podróżowanie z plecakiem może być niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sakwa lub kufer, który mocuje się bezpośrednio do motocykla. Różnią się one pojemnością, konstrukcją oraz sposobem montażu, dlatego wybór bagażu powinien być podyktowany osobistymi preferencjami. W sprzedaży są dostępne akcesoria skórzane, tekstylne, a także z tworzyw sztucznych, które pełnią funkcję bagażnika mocowanego w tylnej części jednośladu.

Najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowią sakwy boczne, które mocuje po obu stronach motocykla. Dzięki temu maszyna ciężar jest równomiernie rozłożony i nie wpływa niekorzystnie na sterowność pojazdu. Do zamontowania schowków potrzebny jest jednak stelaż pod sakwy, który musi być kompatybilny z konkretnym modelem motocykla.

Jak wybrać stelaż pod sakwy?

Podczas zakupu kufrów powinieneś się kierować własnymi potrzebami, dobierając odpowiednią pojemność czy konstrukcję. Inaczej sprawa wygląda w przypadku stelaży na sakwy, gdyż to one decydują o stabilnym i bezpiecznym przewożeniu bagażu. Ich wybór nie powinien być więc przypadkowy i opierać się na akcesoriach dobrej jakości, pochodzących od sprawdzonych producentów. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, powinieneś określić, jakich elementów będziesz potrzebować:

  • stelaż pod sakwy – to konstrukcja, którą montuje się po obu stronach motocykla,
  • płyta montażowa – instaluje się ją bezpośrednio do stelaża. Umożliwia mocowanie sakwy.

Do wyboru masz różne warianty stelaży, które można podzielić na:

  • jednostronne,
  • centralne,
  • obustronne.

Podczas zakupu stelaża pod sakwy musisz kierować się marką, modelem i rokiem produkcji motocykla. W przeciwnym razie nie będzie możliwe przymocowanie konstrukcji ze względu na inne rozmieszczenie śrub i otworów. Na rynku są dostępne również uniwersalne warianty, jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Instalacja takiego stelaża pod sakwy może być utrudniona, a konstrukcja po zamontowaniu stanie się niestabilna. Często bywa też tak, że stelaż musi być kompatybilny z konkretnym modelem kufra. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc zakup kompletnego zestawu turystycznego lub dokładne sprawdzenie nie tylko parametrów motocykla, ale również części bagażowej.

Jak zamontować stelaż pod sakwy?

Producenci akcesoriów motocyklowych dbają o to, aby oferowane przez nich produkty były trwałe, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Stelaże pod sakwy są proste w montażu, dlatego z ich   instalacją poradzą sobie nawet niedoświadczeni użytkownicy. Do każdego zestawu dołączona jest czytelna instrukcja objaśniająca krok po kroku, w jaki sposób zamontować stelaż na sakwy. W zależności od wybranego modelu, proces ten może przebiegać nieco inaczej, ale w większości przypadków ogranicza się do przykręcenia konstrukcji do błotnika lub elementów pod siedzeniem. Do tak zainstalowanego stelaża mocuje się następnie płytę lub mechanizm typu klick-fix. Dzięki tym akcesoriom jest możliwe stabilne doczepienie sakwy i zabezpieczenie jej przed odpięciem w trakcie jazdy. Jeżeli zdecydujesz się na osobny zakup zatrzasku, powinieneś go dobrać pod kątem posiadanego stelaża.


Smar do łańcucha motocyklowego — jak go używać, żeby dobrze zadbać o napęd w motocyklu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022