Szczepionka na grypę

Szczepionka na grypę – dla kogo jest przeznaczona? Dlaczego warto zaszczepić się na grypę?

Opublikowano: 21 grudnia 2020

Grypa jest to ostra choroba zakaźną, wywoływana przez wirusy grypy. Zakażenie przebiega drogą kropelkową lub przez osoby kontakt z powierzchnią skażoną. Wirus grypy atakuje komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnaża powodując ich zniszczenie, co skutkuje rozwojem infekcji bakteryjnych. Okres inkubacji wynosi 1 do 4 dni. Objawy grypy to: kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka powyżej 38 st., dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie, brak łaknienia, mogą wystąpić nudności i wymioty. Choroba trwa około 7 dni i często jest mylona ze zwykłym przeziębieniem. Różnica polega na nasileniu objawów oraz na różnych czynnikach etiologicznych leżących u podstawy choroby. Szczególnie groźne są powikłania pogrypowe występujące średnio u około 6% chorych najczęściej z określonych grup ryzyka.

Najczęstsze powikłania po grypie

Najczęściej komplikacje po grypie pojawiają się w 2 do 3 tygodni po zachorowaniu, mogą być spowodowane przez sam wirus lub przez nadkażenia bakteryjne lub grzybicze. Najczęstsze powikłania to: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, angina, zapalenie zatok przynosowych. U osób w podeszłym wieku bardzo niebezpieczne może być zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. U dzieci niebezpiecznym powikłaniem może być zapalenie mięśni lub zespół Rey’a często śmiertelna choroba wieku dziecięcego objawiająca się m.in. obrzękiem mózgu i stłuszczeniem wątroby. Do szczególnie niebezpiecznych powikłań po grypie należy zaliczyć: zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie wielonerwowe, zapalenie rdzenia kręgowego, zespół wstrząsu toksycznego, zespół Guillaina-Barrégo który jest chorobą neurologiczną objawiająca się uszkodzeniem nerwów. Powikłania po grypie powodują również zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych. Długa lista możliwych, ciężkich, często nawet śmiertelnych powikłań po grypie powinna wzbudzić refleksję dotyczącą celowości szczepień przeciw tej często bagatelizowanej chorobie. Oprócz powikłań należy rozważyć również niewspółmiernie wysokie w porównaniu do kosztu szczepionki ewentualne koszty leczenia, wyłączenie z codziennej aktywności, długi okres rekonwalescencji oraz obniżone wynagrodzenie za pracę za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim.

Kto jest narażony na powikłania po grypie?

Niebezpieczne powikłania po grypie najczęściej atakują osoby starsze po 65 roku życia, najmłodsze dzieci do 5 roku życia i kobiety w II i III trymestrze ciąży. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną wydolnością układu odpornościowego jak osoby poddane immunosupresji czy zakażone wirusem HIV. Podatne na powikłania są osoby chorujące na choroby przewlekłe takie jak: POCHP, astma, choroba wieńcowa, cukrzyca i inne choroby metaboliczne oraz osoby z upośledzonym usuwaniem wydzieliny z dróg oddechowych, w przebiegu zaburzeń czynności poznawczych czy chorób nerwowo-mięśniowych. Najrzadziej powikłania pojawiają się w grupie osób od 18 do 35 roku życia, co nie oznacza, że są one całkowicie odporne na powikłania pogrypowe. Jak dotychczas najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zachorowania na grypę oraz zabezpieczenia się przed niebezpiecznymi powikłaniami jest szczepienie przeciw grypie. O możliwość zaszczepienia można zapytać również w placówkach Grupy Scanmed na terenie całego kraju.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Peeling
Peeling skóry to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosow...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...