Kredyty frankowe były bardzo popularne wśród klientów polskich banków w pierwszej dekadzie XXI wieku. Umowy dotyczące takich zobowiązań miały jednak liczne wady prawne, które skutkowały bardzo niekorzystnymi warunkami dla kredytobiorców. Radcy prawni mogą jednak pomóc w tego typu sytuacjach – co warto o tym wiedzieć?
Aby zabezpieczyć się przed skutkami tzw. afery frankowej i skutecznie obronić swoje prawa, warto postawić na specjalistyczne wsparcie. Najlepszym wyborem będą radcy prawni specjalizujący się w tematyce kredytów, którzy dysponują niezbędną wiedzą i doświadczeniem, by sprawnie pomóc klientom. W większości przypadków rozwiązanie problemu z kredytem opiera się na szczegółowej analizie umowy, a następnie skierowaniu sprawy do sądu.
Pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad swoimi finansami jest dogłębna analiza umowy kredytowej. Wykrycie wad prawnych takich jak brak odpowiednich informacji o ryzyku kursowym czy niejasne klauzule może stać się podstawą dla wytoczenia sprawy sądowej. Jednocześnie fachowa pomoc w tym zakresie pozwoli zyskać pewność co do swoich praw i obowiązków. Najważniejszym zadaniem jest zidentyfikowanie kluczowych punktów umowy, które mogą mieć znaczący wpływ na aktualną i przyszłą sytuację finansową kredytobiorcy. Znalezienie tzw. klauzul abuzywnych pozwoli przygotować solidne podstawy do sporządzenia skutecznej strategii procesowej.
W przypadku kredytów frankowych skierowanie sprawy do sądu jest często niezbędne. Banki rzadko zgadzają się na ugodowe rozwiązania, na warunkach korzystnych dla kredytobiorców, przez co osoby te są zmuszone samodzielnie zadbać o swoje interesy. W przypadku sprawy sądowej, najczęstszymi roszczeniami kredytobiorców są m.in. żądanie ustalenia nieważności umowy kredytu lub stwierdzenia bezskuteczności klauzul odwołujących się do CHF.
Obydwie z powyższych opcji niosą za sobą liczne korzyści. W przypadku nieważności umowy w całości zobowiązanie może przekształcić się w „kredyt zerowy”, co oznacza anulowanie obowiązku dalszej spłaty odsetek kapitałowych i marży banku. W efekcie wartość kredytu znacząco spada, czasami nawet o 50%. Stwierdzenie bezskuteczności klauzul umożliwia natomiast ustalenie niższych rat kredytu, nowego harmonogramu spłat, zwrot nadpłaconych rat, a także spłatę kredytu tylko w PLN do końca trwania umowy. Wybór najlepszego rozwiązania w danej sytuacji powinien być dokładnie przemyślany – najlepiej po konsultacji z radcą prawnym specjalizującym się w sprawach frankowych.
Postępowanie sądowe może trwać długo – sądy są przeciążone dużą liczbą spraw, a banki często przeciągają proces. Aby przyspieszyć rozstrzygnięcie, warto powołać się na specjalistów oferujących pomoc frankowiczom. Należy także zaznaczyć, że nawet podczas długiego procesu sądowego można złagodzić trudną sytuację finansową. Obecnie sądy coraz częściej orzekają o udzieleniu kredytobiorcy zabezpieczenia na czas trwania procesu – oznacza to, że klienci mogą przestać płacić uciążliwe raty, a bank nie może podjąć działań windykacyjnych. Więcej informacji na ten temat można uzyskać po konsultacji z prawnikiem. W Gdańsku wsparcie w tego typu sprawach oferuje m.in. Kancelaria Galiński & Kleina – https://www.galinski-kleina.pl/pomoc-frankowiczom-sprawy-frankowe/
materiał sponsorowany
Dodaj komentarz