Grupa Amora

Wiemy, jak powstało disco-polo

Opublikowano: 6 lutego 2023

Przegrywanie utworów na kasety było w latach 90. na porządku dziennym. Każdy z nas pamięta punkty na świeżym powietrzu, w których można było kupić muzykę odtwarzaną w sprzęcie magnetofonowym i trafić na bardzo wielu różnych artystów.

Tamte czasy po upadku komunizmu były w Polsce muzycznym rozkwitem. Muzyka chodnikowa dała ogromny impuls wielu twórcom. Jej nazwa wzięła się stąd, że kasety sprzedawano wówczas na ulicy, prosto z chodnika. W tamtych czasach była to najlepsza forma promocji dla mniej znanych artystów. W efekcie zaczęły pojawiać się różne zespoły, mające słuchaczowi do zaoferowania wiele ciekawych kreacji melodyjnych i lirycznych. Jednym z nich była Grupa Amora.

Zespół od momentu powstania działał przy wytwórni fonograficznej „Amor”. Liderem został Andrzej Mordarski. Nazwa zespołu wzięła się od pierwszej litery imienia i trzech pierwszych nazwiska prowadzącego. Grupa Amora wydawała swoje utwory na kasetach, które tak jak wiele innych można było kupić na stoiskach w przestrzeni miejskiej. Romantyczne, wpadające w ucho słowiańskie melodie były inspiracją dla tak wielu słuchaczy, że chęć słuchania oryginalnych kompozycji przełożyła się na kopiowanie utworów na własny użytek.

Im więcej przegrywania, tym większe inspiracje. Dzięki swobodzie udostępniania innym muzyka chodnikowa stawała się coraz bardziej popularna. Z czasem zmieniono nazwę tej muzyki na disco-polo – nazwa stała się wspólnym mianownikiem dla elektronicznych kompozycji. Grupa Amora wraz z innymi zespołami zapoczątkowała pewien rozwój muzyki rozrywkowej i elektronicznej w Polsce. Dodatkowym atutem zespołu była umiejętność pisania ciekawych, melancholijnych tekstów, co stworzyło niesamowity klimat przebojów. Piosenki były śpiewane na weselach, imprezach sylwestrowych oraz zabawach.

Ludzie pokochali Grupę Amora za nowatorskie podejście w tworzeniu. Romantyczne ballady wykonywane zarówno na tradycyjnych instrumentach, jak i elektronicznych syntezatorach, to był prawdziwy przełom w epoce gospodarczej transformacji w Polsce. Kultura przedsiębiorczości, która w od zarania dziejów tkwiła w Polakach, po upadku PRL-u została uwolniona i przełożyła się na różne dziedziny życia, w tym muzykę.

Po 30 latach legendarny zespół powrócił do działalności muzycznej i cały czas nagrywa nowe piosenki. Sprawdźcie najnowszy utwór Grupy Amora.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...