Bezsenność za kierownicą

Zdrowie za kierownicą

Opublikowano: 7 maja 2018

Sen ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu człowieka. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej kondycji zarówno psychicznej i fizycznej, wpływa na redukcję napięcia, a także stresu. Bezsenność zwiększa apatię i przygnębienie.

Podczas gdy centralny układ nerwowy „wyłącza się”, następuje całkowita regeneracja. W czasie snu w organizmie człowieka zachodzą różne zmiany. Komórki i tkanki regenerują się, w centralnym układzie nerwowym powstają nowe połączenia, a zbędne informacje gromadzone w umyśle przez cały dzień zostają usunięte. Skutkiem niedoboru snu mogą być: nerwowość, wyczerpanie, utrata właściwej odporności organizmu, a nawet obniżenie sprawności psychicznej. Powrót do formy po takim deficycie snu może trwać nawet kilka dni.

Zdrowie za kierownicą. Co sen ma z tym wspólnego

W poniedziałek, 23 kwietnia w Centrum Prasowym Villa Foksal odbyła się konferencja prasowa pt.: „Zdrowie za kierownicą. Co sen ma z tym wspólnego?” Konferencja odbyła się w ramach kampanii społecznej „Zdrowie za kierownicą” objętej honorowym patronatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, a prowadził ją prezes Stowarzyszenia Kierowca.pl, redaktor Włodzimierz Zientarski.

Michał Michalik, Włodzimierz Zientarski

Gospodarz spotkania dr n. med. Michał Michalik oraz redaktor Włodzimierz Zientarski

Słowo wstępne wygłosił Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, a gospodarzem spotkania był dr n. med. Michał Michalik. Obok nich wystąpili również: prof. dr hab. Wiesław Konopka, konsultant naukowy Centrum Medycznego MML oraz dr n. med. Marcin Jezierski, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego MML. Poruszono wiele interesujących zagadnień dotyczących kondycji zdrowotnej kierowców i jej znaczenia dla bezpieczeństwa na drogach.

W czasie spotkania poruszono temat bezdechów śródsennych, chrapania, jak również najnowszych wyników badań TNS dotyczących tego tematu. Ponadto uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jakie soczewki wewnątrzgałkowe, stosowane podczas operacji usunięcia zaćmy u osób kierujących pojazdami, są najlepsze oraz mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami w samochodach XXI wieku i ich znaczącym wpływem na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Liczba przespanych godzin ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Niedobór snu jest źródłem zmęczenia, a nawet wyczerpania i może wywoływać objawy somatyczne w postaci bólu głowy. Efektywność człowieka maleje i wzmagają się problemy z koncentracją, tak przecież istotną podczas prowadzenia samochodu. Niewyspany kierowca stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Znaczna część populacji potrzebuje około siedmiu, ośmiu godzin snu w czasie doby, trudno jednak określić, jaka liczba godzin najlepiej wpływa na organizm i jego właściwe funkcjonowanie.

Bezdech śródsenny

Nieleczone zaburzenia  oddychania  w czasie  snu,  objawiające się  chrapaniem,  mogą  prowadzić  do  niebezpiecznego  dla  zdrowia   zaburzenia, jakim jest obturacyjny bezdech śródsenny. Bezdech pojawiający się w trakcie snu powoduje znaczny spadek poziomu tlenu w organizmie  człowieka. Dochodzi wtedy do nieuświadomionych, licznych wybudzeń. Prowadzi to do sytuacji stresowej dla wszystkich układów naszego organizmu – sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz endokrynnego, a tym samym może skutkować groźnymi powikłaniami, takimi jak: nadciśnienie, udar, jak również zawał serca.

Obecnie szacuje się, że w Polsce chrapie ponad 10 milionów ludzi powyżej 30 roku życia, a prawie cztery miliony osób nie są tego świadome. Ten problem  dotyczy  głównie  mężczyzn. Samo chrapanie  to jeszcze nie choroba, a jedynie objaw, dlatego w celu sprawdzenia przyczyny chrapania warto poddać się specjalistycznej diagnostyce.

Problemy ze snem mogą stać się przyczyną wypadków i kolizji na drodze. Unia Europejska nakazuje badania kierowców i kandydatów na kierowców szczególnie pod kątem bezdechu śródsennego. Aż 21% wypadków samochodowych mogło być skutkiem tego schorzenia, które powoduje deficyt tlenu w organizmie. Eksperci w tej dziedzinie uważają, że zmęczenie i niewyspanie to stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Dekoncentracja, brak odpowiedniego skupienia na kierowaniu pojazdem, spowolnienie reakcji. To wszystko stanowi silne zagrożenie dla ruchu drogowego. Obturacyjny bezdech śródsenny to jeden z głównych sprawców zmęczenia za kierownicą.

W 2016 r.  weszły w życie nowe przepisy, które narzucają obowiązek badania kierowców oraz kandydatów na kierowców pod tym kątem. Dr Michał Michalik podkreśla, że niewyspany kierowca (i zaśnięcie za kierownicą) stwarza realne zagrożenie na drodze. Chrapiący mężczyźni w ciągu dnia mogą odczuwać dyskomfort spowodowany silnymi bólami głowy i sennością.

Podsumowując, znaczenie snu w regeneracji organizmu odgrywa ogromna rolę i powinno stanowić jeden z najważniejszych czynników zdrowego trybu życia każdego człowieka. Wypoczęty organizm funkcjonuje prawidłowo, co pozwala na osiąganie sukcesów na wielu płaszczyznach, zarówno zawodowych, jak  i osobistych, a także zmniejsza ryzyko różnych wypadków, w tym drogowych, ma zatem ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich prowadzących pojazdy.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Ubezpieczenie przyczepy samochodowej
Masz przyczepę samochodową? W takim razie poznanie obowiązkó...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...
Rękawice motocyklowe
Wybór odpowiednich rękawic motocyklowych to kluczowy aspekt...