ekologiczne środki czyszczące

Zdrowy dom, czyli ekologiczne środki czyszczące

Opublikowano: 20 listopada 2020

Ekologiczne środki czyszczące coraz częściej goszczą w polskich domach, a na sklepowych półkach jest coraz większy wybór. Przekonaliśmy się już, że sprzątanie, pranie i zmywanie z ich udziałem jest przyjemne, bezpieczne i skuteczne.

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czyszczące?

Wydawałoby się, że sprzątanie to najprostsza czynność świata, a jednak warto zastanowić się chwilę, zanim się do niej przystąpi. Niestety nie są one obojętne dla środowiska naturalnego. Stosowane środki czystości mogą mieć również wpływ na nasze zdrowie, ponieważ w pomieszczeniach, w których ich używamy przebywamy przez wiele godzin. Silnie działające substancje i syntetyczne środki zapachowe mogą podrażniać błonę śluzową nosa i układ oddechowy, a także prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości. Szczególnie powinni uważać alergicy, a także kobiety  w ciąży i rodzice najmłodszych dzieci.

Ekologiczne środki czystości stosowane do mycia różnych powierzchni w domu są jednocześnie delikatne i skuteczne, mniej niszczą skórę dłoni, nie zawierają duszących, syntetycznych środków zapachowych, a ponadto są biodegradowalne. Opierają się najczęściej na usuwających tłusty brud naturalnych środkach powierzchniowo-czynnych i mydle roślinnym, a także kwasku cytrynowym, który świetnie sprawdza się przy usuwaniu osadów, mowa o tak zwanym kamieniu. Dodatkowo znaleźć się w nich mogą między innymi olejki eteryczne, które nadają przyjemny zapach i działają delikatnie dezynfekująco, a także woski chroniące podłogi czy meble.

Ekologiczne środki do naczyń i prania

W przypadku mycia naczyń używanie ekologicznych środków ma tę zaletę, że nawet jeśli zdarzy się źle opłukane naczynie, nie powinno to stanowić większego problemu. Naczynia wyjęte ze zmywarki po cyklu z użyciem naturalnych środków nie mają „chemicznego” zapachu i nie podrażniają dłoni, co zdarza się w przypadku zwykłych tabletek. Trzeba pamiętać, że są to przedmioty, które mają stały kontakt z żywnością. Ekologiczne płyny do naczyń również  łagodniej obchodzą się ze skórą dłoni i mogą być bezpiecznie stosowane przez wrażliwe osoby.

Środki do prania takie jak różnego rodzaju ekologiczne proszki i płyny to również temat, na który warto zwrócić uwagę osób obdarzonych wrażliwą skórą, ale nie tylko. Są łagodne, pachną bardzo delikatnie, a czasami wcale, nie powodują reakcji alergicznych. Musimy pamiętać, że z ubraniami przesiąkniętymi środkami do prania mamy bezpośredni kontakt przez całą dobę, a dodatkowo na nasz organizm mogą mieć wpływ nawet substancje chemiczne unoszące się w pomieszczeniach, w których suszy się pranie. Ekologiczne produkty są najkorzystniejsze dla zdrowia i dla środowiska naturalnego.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
systemy hydroponiczne
Automatyzacja w rolnictwie t...
Magdalena Fuk
Ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne zbi...
samolot na wodór
Jak pisze brytyjska telewizja BBC, firma działająca w branży...
ścierki z mikrofibry
Ścierki z mikrofibry są niezastąpione, gdy chodzi o...
Grzegorz Gruczek
W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE s...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...