Zwrot podatku z Holandii

Zwrot podatku z Holandii krok po kroku

Opublikowano: 31 stycznia 2022

Wracając do Polski z emigracji zarobkowej, warto pamiętać o jednej rzeczy, która z pewnością się opłaci, a jest to złożenie dokumentów o zwrot podatku. Niektóre osoby po powrocie do kraju zapominają o tej możliwości, co działa na ich szkodę, ponieważ zwracane pieniądze się im prawnie należą. Jeśli zdecydowałeś się odzyskać swoje środki, to dobrze trafiłeś – poniżej opowiemy trochę o tym, jak wygląda zwrot podatku z Holandii.

Kto może starać się o zwrot podatku

Jeśli pracowałeś w Holandii chociaż jeden pełen miesiąc, to na koniec roku podatkowego możesz starać się o zwrot nadpłaconej zaliczki. Każdy pracownik ma do tego prawo, jeśli jego pracodawca zapłacił chociaż jedną zaliczkę w imieniu pracownika. Zwrot podatku z Holandii można odzyskać całkiem łatwo, chociaż warto jednak pamiętać o kilku zasadach, o których mówimy więcej poniżej.

Kiedy trzeba zgłosić się po zwrot podatku

W Holandii rok kalendarzowy pokrywa się z rokiem podatkowym. Oznacza to, że jeśli chcesz odzyskać swój zwrot podatku, to do urzędu najlepiej wybierz się na przełomie rozpoczęcia oraz zakończenia roku, kiedy będziesz miał już dostęp do wszystkich dokumentów. W przypadku, kiedy kończysz współpracę z pracodawcą i zaraz po tym zamierzasz wracać do Polski, możesz zgłosić się do urzędu nawet w środku roku.

Zdarza się, że wrócisz do Polski, zapominając o możliwość otrzymania zwrotu podatku. Nie oznacza to jednak, że nie masz już szansy na odzyskanie nadpłaty, ponieważ termin przedawnienia w Holandii wynosi 5 lat. W rezultacie po swoją nadpłatę możesz się zgłosić nawet wtedy, kiedy pracowałeś za granicą maksymalnie do 5 lat wstecz. Inaczej wygląda to jednak w momencie, kiedy w Holandii prowadziłeś firmę lub byłeś freelancerem. Takie osoby muszą skrupulatnie rozliczać się na koniec każdego roku – inaczej mogą zostać ukarani grzywną.

Dokumenty potrzebne do otrzymania zwrotu podatku z Holandii

Kiedy już zdecydowałeś się na to, aby odzyskać swój zwrot podatku, to przyszedł czas na zebranie odpowiednich dokumentów. Najlepiej jest mieć je wszystkie, ponieważ dzięki temu skrócisz czas uzyskiwania decyzji na temat kwoty zwrotu z urzędu. Najważniejsze dokumenty w tym procesie to:

  • Jaaropgave – dokument wydawany przez pracodawcę na koniec roku podatkowego lub po zakończeniu współpracy. Na dokumencie widnieją informacje o pracodawcy, zarobkach oraz zaliczkach. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz tego dokumentu, do urzędu możesz przedstawić Salarisy, czyli odcinki wypłat.
  • PIT-y z innych państw – są one potrzebne do tego, aby określić, czy dana osoba jest rezydentem Holandii. Jeśli tak, to takiemu pracownikowi przysługują ulgi zwiększające kwotę zwrotu.
  • Meldunek i dochody małżonka – te dokumenty znacznie ułatwiają uzyskanie zwrotu podatku.

Po przedstawieniu tych dokumentów do urzędu będziesz czekał od około 3 do 6 miesięcy. Proces może się przedłużyć w przypadku, kiedy do Twoich dokumentów wkradnie się błąd lub czegoś będzie brakowało.

Zwrot podatku z Holandii – o czym należy pamiętać

Podczas składania dokumentów o zwrot podatki z Holandii warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą przyspieszyć oraz ułatwić ten proces. Opisujemy je poniżej.

  • Rezydencja

Aby korzystać z ulg podatkowych w Holandii, musisz udowodnić, że jesteś rezydentem tego państwa. Stajesz się nim tylko w przypadku, kiedy 90% Twoich zarobków pochodzi z Holandii. Postaraj się już wcześniej zdobyć dokument potwierdzający Twoją rezydencję i z wyprzedzeniem zwróć się po PIT w Polsce, aby zdobyć informację o swoich ewentualnych zarobkach.

  • Numer BSN

Kiedy jesteś już rezydentem, to wyrobienie sobie holenderskiego numeru BSN  jest już tylko formalnością, ale dość ważną. To dzięki temu numerowi urzędowi łatwiej Cię znaleźć w systemie i określić kwotę Twojej nadpłaty. Postaraj się więc o jak najwcześniejsze uzyskanie tego numeru, aby bez żadnego problemu otrzymać zwrot.

  • Potwierdzenie konta bankowego

Holenderskie urzędy nie zawsze pytają o potwierdzenie konta bankowego, ale robią to wyrywkowo, więc lepiej być przygotowanym na taką ewentualność. Dokument ten znacznie przyspieszy cały proces zwrotu podatku. Jeśli nie dostarczysz tego dokumentu, to możliwe, że będziesz musiał także doliczyć czas na wydanie takiego potwierdzenia przez bank, a następnie zatwierdzenie go przez urząd, co może wydłużyć proces nawet o kilka miesięcy.

  • Ulgi

Nie bój się korzystać z wszelkich ulg, jeśli masz taką możliwość. Dopytaj się w urzędzie jakie dokumenty będą Ci jeszcze potrzebne, aby uzyskać dane ulgi. Zwiększoną kwotę podatku dostaniesz na przykład w przypadku, kiedy masz dzieci.

  • Wcześniejsze obliczenie kwoty zwrotu

Przed podesłaniem dokumentów o zwrot podatku z Holandii warto sprawdzić, na jaką sumę możesz liczyć. Do tego celu wykorzystaj kalkulator podatkowy, który jest dostępny za darmo w Internecie. Taki program pozwoli Ci określić jakiej kwoty możesz się ostatecznie spodziewać.

Podaj tylko odpowiednie informacje typu kwota zarobków, zaliczek, dany rok podatkowy i kilka innych, a kalkulator poda Ci przybliżoną kwotę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu zwrotu podatku z Holandii, ale nie masz czasu samodzielnie tego zgłębiać, możesz również poprosić o pomoc jedną z agencji zajmującą się podatkiem z zagranicy. Twoją sprawą mogą zająć się specjaliści, którzy przygotują wszystko za Ciebie.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
PIT 2023
Ws...
podatek od kryptowalut
Inwestowanie w kryptowaluty z każdym rokiem zyskuje na po...
zmiany w przepisach
Co jakiś czas zmienia się część przepisów prawnych,...