Programista komputerowy

3 cechy dobrego programisty

Opublikowano: 22 czerwca 2021

Programista komputerowy to zawód przyszłości, który dla wielu miłośników technologii pozwala przekształcić swoją pasję w sposób zarabiania na życie. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych koderów nieustannie rośnie, co ma związek z procesem digitalizacji wielu branż. Okazuje się jednak, że nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu, co nie zawsze ma związek z brakiem znajomości podstawowych języków kodowania. Cechy osobowości również odgrywają kluczową rolę w procesie tworzenia i realizacji projektów IT. Co wyróżnia dobrego programistę?

Dobry programista posiada zdolności analityczne

Dobry developer powinien przede wszystkim posiadać umiejętność analitycznego myślenia, co jest kluczem do tworzenia kodów o odpowiedniej strukturze. Programowanie w dużej mierze opiera się na procesach logicznych i zrozumieniu zależności występujących pomiędzy poszczególnymi etapami pisania kodu. Jest to niezwykle cenna zdolność, która pozwala tworzyć programy i aplikacje działające w sposób sprawny i płynny, bez konieczności wprowadzania wielu poprawek do kodu źródłowego.

Nie można też zapomnieć o tak ważnym elemencie samorozwoju programisty jak nauka kolejnych języków programowania, takich jak Java, JavaScript, C++, Python czy SQL. Poszerzanie swoich kwalifikacji to nieodłączny element specyfiki tego zawodu, który za kilka lat może wyglądać całkowicie inaczej. Samorozwój to oczywiście szansa nie tylko na lepsze zarobki, ale budowanie mocnej pozycji na rynku developerów.

Dobry developer posiada umiejętność rozwiązywania problemów

Nawet najlepsi specjaliści w dziedzinie IT na co dzień stykają się z problemami w funkcjonowaniu zaprojektowanych przez siebie aplikacji czy programów komputerowych, które najczęściej wynikają z nieodpowiedniej struktury kodu. Dobry programista powinien samodzielnie identyfikować nieprawidłowości, poszukiwać nieoczywistych rozwiązań i wprowadzać je w życie. Na początku drogi zawodowej większość junior developerów w pracy z Python czy z innymi językami programowania ma do dyspozycji pomoc bardziej doświadczonych koderów, jednak aby osiągnąć sukces, należy wykazywać się kreatywnością i skutecznością w sytuacjach kryzysowych.

Dobry programista komputerowy jest komunikatywny

Utarło się przekonanie, że informatycy to w większości introwertycy, którzy nie potrafią dzielić się swoją wiedzą czy brak im umiejętności pracy w zespole. Dobry programista powinien jednak wyróżniać się dobrą komunikatywnością, szczerością i formułowaniem jasnych i klarownych wypowiedzi. Praca w IT to bowiem idealny przykład pracy zespołowej, na którą nie składa się tylko i wyłącznie pisanie logicznych kodów. To także otwartość na pomysły innych współpracowników czy sugestie klienta.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
pierwsza praca
To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mi...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...