Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, wykładowca, dyrektor teatru – obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Zadebiutował 15 sierpnia 1968 r. na deskach Teatru Ateneum, z którym był związany aż do roku 1980. Stworzył tam wiele znakomitych kreacji, m.in. chłopca w Czekając na Godota Becketta, Iwana w Biesach Dostojewskiego,czy Don Carlosa w sztuce Schillera. Popularność zdobył dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, co bardzo ułatwiło mu karierę filmową. Wystąpił w 62 filmach i 12 serialach. Przełomową rolą w karierze filmowej był Maks Baum w Ziemi obiecanej A. Wajdy, stworzył również niezapomnianą rolę w Człowieku z żelaza, Dyrygencie, Bez znieczulenia i w najnowszym filmie Ostatnia Rodzina. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim, Jerzym Hoffmanem, Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland. Po sukcesach w kraju wyjechał z Wojciechem Pszoniakiem do Francji, gdzie w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej poważanych artystów.
Jest członkiem słynnej Comedie Francaise i drugim w historii tego teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tym prestiżowym zespole. Jest również członkiem teatru Petera Brooke’a, najbardziej niekonwencjonalnego zespołu na świecie. Był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych (l’Ecole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre) w Lyon. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Od roku 2011 pełni funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie.
Swój Jubileusz spędzi 6 grudnia 2018 roku w teatrze, grając w spektaklu Szekspir Forever, wciągając widzów w dialog opowiada nie tylko o świecie Szekspira. Monologi z arcydzieł genialnego pisarza układają się w fascynującą opowieść o literaturze, kulturze, filozofii życia. O człowieku, widzianym w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Dla Andrzeja Seweryna – Jubilata są też przyczynkiem do snucia wspomnień o ludziach, których spotkał na różnych etapach swojej drogi artystycznej, którzy kształtowali go jako człowieka i artystę i pozostali jego mistrzami. Mistrzowie Andrzeja Seweryna – w zawodzie i w życiu – pojawią się jako bohaterowie opowieści. Wśród nich są między innymi: profesor Anna Radziwiłł, Janusz Warmiński, Adam Michnik, Jacques Lassalle, ksiądz Marian Faleńczyk.
Spektakl jest osobliwą lekcją teatru. Aktor, wcielając się w postać Henryka V, Hamleta, Falstaffa, Ryszarda III, ale też Ariela, Lady Makbet, Julii, wydobywa piękno i nieprzemijającą mądrość poezji Szekspira. Przywołuje najważniejsze szekspirowskie tematy: obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek. Zwątpienie w sens życia, ale i siłę nadziei.
– Lubię wracać do przeszłości, zastanawiać się nad swoim życiem – powiedział Seweryn w wywiadzie dla Magazynu VIP – po to właśnie, żeby budować przyszłość. Mam przed sobą, daj Boże, parę lat życia, parę rzeczy do zrobienia, parę sztuk do zagrania i wiele radości do przeżycia.
Życzymy Jubilatowi spełnienia wszystkich marzeń!
__________________
tekst: Anna Arwaniti
Nienawidzi PIS – i za to go kocham całym sercem