aperitif

Aperitif – jakie alkohole można pić na pobudzenie apetytu?

Opublikowano: 9 listopada 2021

Aby zaostrzyć apetyt przed posiłkiem, można podać napój alkoholowy, czyli innymi słowy aperitif. Nie jest to konkretny typ alkoholu, a różnych krajach, czy regionach jako aperitifem mogą być różne trunki. Istnieje więc pewien związek między żywnością i alkoholem. Czas rozpocząć biesiadę, a więc czas na podanie aperitifu. Zapraszamy do uczty… to znaczy – do lektury.

Aperitif – od czego zacząć?

Aperitif to napój alkoholowy, który podawany jest przed posiłkiem, w celu pobudzenia apetytu. Nazwa ta pochodzi z języka francuskiego, gdzie apéritif oznacza otwierać. Z podobnym słowem można się spotkać w języku włoskim – aperire, a w łacinie istniało – aperitivo. Znaczenie w tych językach to również otwierać. Nazwa ta wiąże się z tym, że napój ten ma otwierać spotkanie, ucztę, posiłek, lecz także otwierać brzuch i apatyt.

Co bardzo istotne, aperitif to nie jeden określony trunek. Jego rolę mogą spełniać różne napoje alkoholowe. W różnych krajach i regionach jako aperitif podaje się często zupełnie inne trunki. Jednak istotą takiego napoju jest skuteczne pobudzenie apetytu, to z kolei wiąże się z tym, że jest on zazwyczaj wytrawny, a nie słodki. Często aperitif podaje się z przystawkami, np. krakersami, orzeszkami, chipsami, serem,  pasztecikami lub oliwkami.

Aperitif historia

Początki aperitifu sięgają najprawdopodobniej V wieku naszej ery. Chrześcijański ascetyk Diadochos z Photiki mawiał wówczas: „Ludzie, którzy chcą zdyscyplinować narządy płciowe, powinni unikać picia tych sztucznych mikstur, które nazywane są „aperitifami” – przypuszczalnie dlatego, że otwierają one drogę do żołądka na obfity posiłek, który ma nastąpić”. Jest to pierwsza historyczna wzmianka na temat aperitifów, która może sugerować, że napoje alkoholowe miały takie zastosowanie przynajmniej od V wieku.

Największy rozkwit aperitifów przypada na XIX wiek. Dużą popularność miały zwłaszcza we Francji. Szeroko stosowano je wówczas także we Włoszech. W XX wieku aperitify rozpowszechniły się w Stanach Zjednoczonych. W Hiszpanii i wielu regionach Ameryki Łacińskiej aperitify od wielu lat są podstawą tapas.

Jakie napoje służą za aperitif w różnych krajach i regionach?

Jak wspomniano, nie ma jednego napoju alkoholowego, który zawsze jest podawany jako aperitif, tutaj wszystko zależy od kraju i regionu. Jako, że aperitif podawany jest przed posiłkiem, najczęściej stosuje się trunki wytrawne, nie słodkie.

Na południu Francji jako aperitif najbardziej popularny jest pastis. W regionie Normandii z kolei często podaje się brandy Calvados. We wschodnim regionie Francji popularny jest Crémant d’Alsace. We Francji jako aperitif podawany jest także szampan lub koniak. Kir, innymi słowy Blanc-cassis, to bardzo popularny koktajl służący jako aperitif. Przyrządza się go z odrobiną crème de cassis (likieru z czarnej porzeczki) z dodatkiem białego wina, bourgogne aligoté. Określenie Kir Royal stosuje się, jeśli białe wino zastępuje się winem szampańskim. We Francji aperitifem może być też kieliszek czerwonego wina, np. Beaujolais nouveau.

We Włoszech jako aperitif często podaje się wermut lub wino (tzw. aperitivo). Martini, Aperol Spritz i Campari z napojem gazowanym to popularne trunki aperitivo. W Hiszpanii popularny aperitif to wino – wytrawne sherry. W Grecji przed posiłkiem można napić się ouzo, jednak z wyjątkiem Krety, gdzie  często podaje się Tsikoudia (raki). Z kolei w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii tradycyjnymi aperitifami są sherry i wytrawna madera. Z kolei w Polsce jako aperitif podaje się kieliszek wódki, ewentualnie nalewki, np. pigwówka lub z dzikiej róży.

Alkohol i trawienie – ciekawostki

W wielu krajach świata tradycyjnie do obiadu i kolacji pije się napoje alkoholowe. Alkohol i żywność mają ze sobą wiele powiązań. Warto zaznaczyć, że spożywanie pokarmu przed wypiciem alkoholu zmniejsza wchłanianie alkoholu, a także zwiększa szybkość usuwania alkoholu z krwi. Co ciekawe, mechanizm szybszej eliminacji alkoholu wydaje się nie mieć związku z rodzajem pożywienia.

Marek Lont


Napoje z dozownika lepsze od tych w butelkach?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Whisky
Whisky szkocka to trunek produkowany z wody i słodowanych zb...
prezent dla mężczyzny
Wybór prezentu dla mężczyzny wcale nie jest tak trud...
Browar Mikołajki
Browar Mikołajki to nowy, prężnie działający browar,...
alkomat elektrochemiczny
Alkomat to bardzo przydatne urządzenie, które pozwoli Ci spr...
piknik
Organizujesz letnie przyjęcie dla koleżanek? Zastanawiasz si...