Wraz z poprawą globalnego systemu gospodarczego, obywatele różnych krajów zyskali nowe możliwości i uproszczone rozwiązania w swoim codziennym życiu. Mowa tu przede wszystkim o mobilnych środkach płatniczych. Pod tym względem pojawienie się kryptowalut zapewniło użytkownikom systemów bankowych godną alternatywę.
Inwestorzy z całego świata otrzymali z kolei platformę do inwestowania swoich pieniędzy. Tak jak kiedyś aktywa cyfrowe wzbudziły ogromne zainteresowanie, tak teraz CBDC są omawiane na poziomie globalnym. Chodzi o to, że kryptowaluty, do których jesteśmy przyzwyczajeni, mają zdecentralizowany charakter i w rzeczywistości nie mają jednej struktury regulacyjnej, która by nimi rządziła. Z jednej strony uwalnia to posiadaczy takich aktywów od opłat transakcyjnych i prowizji, ale z drugiej strony zapewnia wysoki poziom zmienności i brak ochrony konsumentów w kontrowersyjnych momentach.
CBDC przezwyciężają te problemy, wykorzystując tę samą bazową technologię rozproszonego rejestru kryptowalut, zapewniając bardziej legalną alternatywę. W tym artykule autor postara się wyjaśnić, czym są tego typu waluty cyfrowe i czym różnią się od kryptowalut, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Charakteryzując CBDC należy powiedzieć, że jest to odpowiedź banków centralnych na kryptowaluty, które zapełniły świat. Takie podejście w rzeczywistości zwiększa bezpieczeństwo i daje zupełnie nowy poziom zarówno hurtowych, jak i detalicznych systemów płatności. Co więcej, w dzisiejszym świecie, w którym po prostu nie ma już miejsca na fizyczne banknoty, kraje oferują bezpieczną alternatywę w postaci rozwiązań cyfrowych, z gwarancją bezpieczeństwa.
Kryptowaluty przyciągają dużą uwagę społeczności, ponieważ stanowią wyzwanie dla paradygmatu walut wspieranych przez państwo i dominującej roli banków centralnych w tradycyjnym systemie. Odpowiedź obejmuje większą obecność alternatywnych struktur instytucjonalnych, w tym globalne reformy regulacji monetarnych. Waluty CBDC jako cyfrowa forma walut fiducjarnych będą miały ten sam poziom zaufania i wsparcia rządowego. Połączenie natychmiastowych transakcji, niezawodnego instrumentu płatniczego z przejrzystym i bezpiecznym systemem brzmi jak idealne rozwiązanie hybrydowe dla konsumenta.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że od strony technicznej rozwiązanie to w niczym nie przypomina tradycyjnych aktywów. Pieniądze, które znamy, są tworzone przez podmioty komercyjne dzięki systemowi bankowej rezerwy cząstkowej, utrzymując aktywa w bilansie klientów i banków. W przypadku CBDC odpowiedzialność spoczywać będzie na banku centralnym, który odpowiedzialny będzie za emisję cyfrowego tokena.
Brak struktur regulacyjnych w przypadku branży kryptowalutowej nakłada całą odpowiedzialność za inwestycje na posiadaczy aktywów. Oczywiście zdecentralizowany charakter daje możliwość pozbycia się pośredników i prowadzenia działalności bez dodatkowych kosztów. Minusem sytuacji jest to, że takie decyzje nie są poparte żadnymi rezerwami w postaci walut fiducjarnych lub metali szlachetnych. Rząd nie potrzebuje tak ryzykownych inwestycji, które są kontrolowane przez osoby prywatne – deweloperów.
Podczas gdy kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Solana są kontrolowane przez organizację, CBDC jest produktem wspieranym przez gwarancje rządowe. Są one związane pewnymi ścisłymi warunkami i zasadami “gry”. Po pierwsze, CBDC korzystają z certyfikowanych i legalnych sieci blockchain, podczas gdy twórcy kryptowalut wolą pracować w szarej strefie i nie mają niezależnych federalnych ocen ekspertów. Po drugie, tożsamość użytkowników rządowych walut cyfrowych jest zawsze znana, ponieważ będziesz musiał zweryfikować wszystkie dokumenty krok po kroku, a następnie dokładnie je przeanalizować.
W przypadku CBDC istnieje jednoznaczna procedura i ogólne zasady funkcjonowania, mówiąc prościej – szablon, zgodnie z którym wszystkie rodzaje aktywów muszą się dostosować, ale w przypadku znanych nam kryptowalut takie decyzje zależą bezpośrednio od deweloperów, co często powoduje powstawanie najbardziej przeciwstawnych typów podejścia do zasad. Należy również zauważyć, że zakres zastosowania kryptowalut ze względu na dość długą drogę jest bardzo szeroki i oferuje właścicielowi zarówno funkcję środka płatniczego, jak i możliwość zarabiania poprzez inwestowanie na rynku. CBDC nadal ograniczają się do funkcji realizacji określonych transakcji.
Jedno jest pewne, że rządy krajów rozwiniętych będą dynamicznie inwestować środki w rozwój takiego innowacyjnego rozwiązania. Kwoty przeznaczone na integrację CBDC z ogólnym systemem bankowym mówią same za siebie. Wprowadzenie takiego produktu jest próbą realizacji przez struktury centralne kilku wiodących celów polityki państwa przy pomocy wysiłków technologicznych. Poziom zaufania inwestorów prawdopodobnie wzrośnie z czasem, ale na tę chwilę swój głos oddają na tanie kryptowaluty z potencjałem.
Główne pytanie pozostaje bez odpowiedzi – “na jakich algorytmach zostanie ustanowiony proces handlowy na rynkach?”. Z jednej strony koncepcyjna równoważność z tradycyjnymi walutami fiducjarnymi może zachować dla CBDC wszystkie tendencje właściwe dla dolara lub euro, a z drugiej strony zupełnie nowa forma aktywów cyfrowych może przyjąć kluczowe atrybuty rynku kryptowalut, pod warunkiem dynamicznego wzrostu popytu. Jednym z największych zagrożeń jest niewątpliwie destabilizacja istniejącego porządku finansowego, który od lat opiera się na specyficznych relacjach pomiędzy strukturami instytucjonalnymi i bankami centralnymi.
Rządy, zwłaszcza w demokratycznych, rozwiniętych krajach, będą musiały zaangażować społeczeństwo i sektor finansowy we wszelkie plany CBDC, a zanim pieniądz cyfrowy stanie się regularną częścią systemu monetarnego, mogą minąć lata. Biorąc jednak pod uwagę zwiększone zainteresowanie tym obszarem, przyszłość może nadejść szybciej niż nam się wydaje.
Biorąc pod uwagę ogromne wysiłki i uwagę ze strony banków centralnych i całego rządu, CBDC może otrzymać silną dawkę prawdziwych możliwości. Wdrożenie takich rozwiązań równolegle pomoże kryptowalutom zyskać globalną popularność, ponieważ użytkownicy będą mieli dostęp do platform do konwersji kryptowalut na legalny środek płatniczy. Sektor finansowy od dawna przechodzi proces specjalizacji ze względu na wspomniane rewolucyjne rozwiązania na rynku, więc zarówno kryptowaluty, jak i cyfrowe aktywa banków centralnych mają przed sobą obiecującą przyszłość.
Wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy te środki płatnicze i instrumenty inwestycyjne będą stopniowo wprowadzane do naszego codziennego życia. Wraz ze wzrostem ilości środków i uwagi poświęcanej walutom cyfrowym, świat zacznie akceptować takie rozwiązania jako standard. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować rynek przed zainwestowaniem w jakąkolwiek walutę i opracować własny system zarządzania ryzykiem.
materiał sponsorowany
Dodaj komentarz