ogrzewanie domu

Ekologia a bezpieczne ogrzewanie domu

Opublikowano: 7 lutego 2020

Żaden dom ani mieszkanie nie mogą w naszym klimacie funkcjonować bez wydajnego systemu grzewczego. Z tego względu jest on jedną z pierwszych instalacji, które planuje się podczas projektowania wnętrz.

Trudno się dziwić – nikt nie chce spędzać chłodnych jesienno-zimowych wieczorów i poranków w nieprzyjemnie zimnych wnętrzach. Chłód nie dość, że wpływa niekorzystnie na ludzkie samopoczucie i zdrowie, to także oddziałuje na samą konstrukcję budynku.

Oprócz tego nie można również zapominać o kwestiach ekologicznych, które stanowią jeden z najważniejszych punktów ożywionej dyskusji społecznej – zarówno na poziomie zwykłych obywateli, rządów państw oraz większych organizacji międzynarodowych. Ogrzewanie – nowoczesne i wydajne – musi obecnie spełniać szereg norm środowiskowych.

Jakie zatem powinno być ogrzewanie domu, żeby odpowiadać tym wszystkim wymaganiom? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Normy i przepisy prawne – jakie musi być odpowiednie ogrzewanie?

W Polsce wciąż w wielu domach prywatnych królują systemy grzewcze zasilane paliwami stałymi – w szczególności węglem i drewnem. Ekolodzy biją jednak na alarm, że często jest to jedna z głównych przyczyn emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Unia Europejska wprowadza obecnie restrykcyjne normy związane z koniecznością stopniowego zmniejszania emisji dwutlenku węgla, aby do 2050 roku osiągnąć poziom neutralności środowiskowej. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia – oczywiście przemysłu i transportu, ale także energetyki.

Z zagadnieniem tym będą musiały uporać się przestarzałe polskie elektrownie, z których ponad 70% bloków ma już więcej niż 30 lat i nie spełnia na ten moment norm nakładanych przez Unię. Po wprowadzeniu nowych przepisów sytuacja będzie jeszcze trudniejsza. Wyjściem mogą być nowoczesne elektrownie, bazujące na odnawialnych źródłach energii.

A co z domowymi piecami? W wielu miejscach już teraz lokalne władze w trosce o środowisko wprowadzają zakazy stosowania paliw stałych. Użytkownicy przechodzą na inne rozwiązania, np. na tanie ogrzewanie z Econovli.pl, które bazuje w głównej mierze na ekonomicznych i nowoczesnych systemach ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie elektryczne stanowi coraz częstszy wybór (obok pieców gazowych). Najczęściej klienci decydują się na nowoczesne rozwiązania podłogowe, np. maty lub folie grzewcze, a także praktyczne i wygodne promienniki. Ten drugi typ grzejników sprawdza się zarówno jako główne ogrzewanie w niewielkich przestrzeniach, ale też jako dodatkowe źródło ciepła w szczególnie wymagających przestrzeniach, jak choćby łazienki.

Nie tylko system grzewczy – dodatkowe elementy wspierające domowe ogrzewanie

Nawet najwydajniejszy system ogrzewania to jednak nie wszystko. Oprócz niego warto także zadbać o odpowiednie docieplenie budynku, co przekłada się na znaczące oszczędności w dostarczaniu ciepła. Przynosi też szereg trudnych do przecenienia korzyści dla całego środowiska naturalnego.

Straty ciepła w budynkach potrafią niekiedy dochodzić nawet do 60-70%. Oznacza to słabą wydajność nawet najlepszego systemu grzewczego.

Z tego względu należy zadbać o docieplenie ścian i dachów specjalnymi płytami styropianowymi lub watą mineralną (szklaną lub kamienną). Równie istotne są także szczelne okna, które warto dodatkowo wesprzeć systemem rolet zewnętrznych, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzu przez cały rok.

Dzięki ociepleniu budynku oraz świadomemu kontrolowaniu temperatury z pomocą żaluzji, jesteśmy w stanie efektywnie używać domowego ogrzewania, a co za tym idzie zużywać mniej energii, wydawać znacznie mniej pieniędzy, a przy tym lepiej troszczyć się o środowisko naturalne.

Ekologiczne ogrzewanie – sprawa prywatna i społeczna zarazem

Mówi się powszechnie, że mój dom to moja twierdza. W przypadku ogrzewania nie do końca to powiedzenie się sprawdza. To, czym palimy w domowych piecach, wpływa bowiem nie tylko na komfort w naszych domach, ale też na jakość powietrza w całej okolicy. Staje się to zatem problemem nas wszystkich.

W niektórych miejscach smog i zanieczyszczenie powietrza są już tak duże, że konieczne było wprowadzenie nowych przepisów. Warto jednak samodzielnie podchodzić świadomie do ogrzewania i wybierać zawsze takie instalacje, które nie dość, że zapewnią nam komfort i wygodę w domowym zaciszu, to także nie będą niekorzystnie oddziaływać na środowisko, które przecież jest naszą wspólną sprawą i odpowiedzialnością.

Stawiajmy zatem na czyste i ekologiczne systemy grzewcze dla dobra siebie oraz ogółu.


Kotły dwufunkcyjne


Grzejnik na podczerwień. Czy warto go wybrać?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
recykling odpadów niebezpiecznych
Recykling odpadów niebezpiec...