Formentera i Ibiza

Formentera i Ibiza – siostrzane wyspy

Opublikowano: 14 grudnia 2018

Formentera to najmniejsza zamieszkana wyspa Balearów, położona w odległości 3,6 km. od większej i popularnej Ibizy. Ma z nią dobre połączenia komunikacyjne drogą morską. Promy i wodoloty kursują często, a czas podróży to około 40 min. Najlepsza pora na jej odwiedzenie to termin od czerwca do września, kiedy pogoda jest stała, a temperatury mieszczą się w przedziale 25–30 C. Morze, które zawdzięcza swoją urodę podwodnym łąkom Posidoni, jest ciepłe i znakomite do pływania. Wyspa jest idealna dla osób pragnących w ciszy i spokoju podziwiać piękno przyrody, odpocząć na białych, piaszczystych plażach, które ciągną się kilometrami, lub powędrować w poszukiwaniu ciekawych miejsc.

Formentera, fot. Z. Ży

Atrakcje

Masowa turystyka tu nie istnieje, mieszkańcy zadbali o to, aby Formentera nie zamieniła się w kurort. Przemieszczać się po niej najlepiej jest rowerem lub skuterem. Samochody nie są mile widziane na terenach zielonych. Symbolem wyspy jest sargantana (podarcis pityusensis formenterae) – jaszczurka, która występuje tylko tutaj. Można tu spotkać dziko rosnący rozmaryn, gaje figowe i migdałowce. Pachnące lasy piniowe pozwalają odpocząć od nadmiaru słońca.

Miłośnicy zabytków też znajdą coś dla siebie, np. osadę megalityczną Cap De Barbaria lub zamek rzymski Can Blai, ciekawe są również stare wiatraki i wieże obronne. Warto wybrać się do niezwykłego miejsca – parku solnego, gdzie sól pozyskuje się z jezior, których zasolenie jest kilkakrotnie wyższe niż w morzu. Oryginalne pamiątki rękodzieła z wyspy można kupić w galeriach.

Formentera i Ibiza

Ibiza

Jeśli ktoś zapragnie rozrywki, ma blisko Ibizę, na której jest również wiele miejsc spokojnych, ale ogólnie wyspa jest bardziej „imprezowa”. Dzięki słynnym klubom muzycznym Space, Privilege, Pacha czy Amnesia, w których króluje muzyka elektroniczna – Ibiza prawie nigdy nie zasypia.

Tłumy turystów przylatują tu z całej Europy, aby nacieszyć się wakacyjną rozrywką. Amatorzy wylegiwania się na plaży mają ich sporo do wyboru, łącznie z plażami dla naturystów lub kąpielami błotnymi. Sama wyspa posiada sporo ciekawych miejsc.

Stare miasto, otoczone murami obronnymi, to centrum polityczno-kulturalne i handlowe wyspy. Góruje nad nim katedra Dalt Vila – jeden z symboli Ibizy. Wędrówki starymi wąskimi uliczkami sprawiają dużą przyjemność. Z innych atrakcji warte zobaczenia są: jaskinie Cova de Can Marca, targ hipisowski przy Punta Arabi oraz osada fenicka Sa Caleta. Z centrum stolicy – Eivissy można dojechać autobusami do wszystkich regionów wyspy.

Formentera i

____________

Tekst i zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Udostępnij ten post:  • Ewa pisze:

    18lat temu mieszkałam na Formenterze i było cudownie do póki niemieccy turyści nie zagarneli wyspy na do datek jest bardzo drogo a rodowici wyspiarze hmmm poszukajcie ich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
turystyka
Wyjazdy bywają stresujące, zwłaszcza gdy wiążą się z daleką...
Seat
Nie jest tajemnicą, że po polskich drogach porusza się napra...
Walizka kabinowa
Bagaż podręczny w liniach lotniczych rządzi się swoimi prawa...
Chatka Baby Jagi w Orzeszkowie
Jak zachęcić dzieci do poznawania Puszczy Białowieskiej?...
Ischia - włoska wyspa
Gaje cytrusowe, winnice, lasy piniowe, pomarańcze, oliwki, t...