Krzysztof Harmaciński

Gmina Iława – turystyczna perła Warmii i Mazur

Opublikowano: 11 lipca 2023

Turyści, którzy nas odwiedzają, często są tak urzeczeni naszymi terenami, że decydują się zainwestować w gminie w domy, działki letniskowe, własne biznesy – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława, zachęcając do odwiedzin i bliższego poznania jej walorów

Czym kusi turystów gmina Iława?

Krzysztof Harmaciński − Naszym największym atutem jest piękna, nieskażona przyroda. Na terenie gminy leży najdłuższe jezioro w Polsce − Jeziorak. Prawie połowę obszaru gminy zajmują lasy, w tym 4 rezerwaty przyrodnicze. Największa baza turystyczna znajduje się w Siemianach, gdzie znajduje się kompleksowa infrastruktura rekreacyjna: ekologiczna miniprzystań żeglarska, plaża, zaplecze sanitarne, pole namiotowe, stanowiska dla kamperów oraz nowy amfiteatr. Dynamicznie rozwija się również prywatna baza wypoczynkowa oraz infrastruktura do obsługi jachtów i łodzi motorowych. Dzięki temu inne miejscowości położone nad Jeziorakiem, takie jak Makowo i Szałkowo, dotrzymują kroku wspomnianym Siemianom i oferują atrakcyjne warunki pobytu.

Nie będą rozczarowani naszą gminą także miłośnicy wycieczek pieszych i rowerowych. Niemal każdego roku budujemy nowe ścieżki rowerowe. Dzisiaj jest ich kilkadziesiąt kilometrów. Podczas wycieczek po gminie warto zapoznać się z jej bogactwem − odwiedzić zabytkowe kościoły i rezerwaty przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat Jezioro Jasne z krystaliczną wodą, ale warto poznać także uroki rezerwatu Jeziora Karaś, gdzie swoje miejsca lęgowe ma ponad 150 gatunków ptaków.

Jak samorząd dba o rozwój turystyki i zachęca przyjezdnych do dłuższych i krótszych odwiedzin?

Krzysztof Harmaciński − Stale inwestujemy w ścieżki rowerowe, modernizujemy infrastrukturę drogową. Przygotowujemy nowe tereny pod inwestycje turystyczne. Ostatnio skupiamy się także na zrównoważonym rozwoju, inwestując w farmy fotowoltaiczne. W kolejnej perspektywie środków unijnych chcielibyśmy zbudować ekomarinę w Makowie i rozbudować ciąg ścieżek rowerowych wokół Jezioraka. Planujemy także inwestycje z myślą o turystach uprawiających sporty wodne. Temu będzie służyć m.in. rozbudowa sieci miejsc do cumowania.

Gmina Iława

Ekologiczna miniprzystań żeglarska z kompleksem turystycznym i amfiteatrem w Siemianach

Do atutów gminy należy korzystne połączenia komunikacyjne. Dzięki szybkiej kolei podróż z Iławy do Warszawy trwa jedynie 1,5 godziny. Z tego względu nasza gmina to miejsce nie tylko do wypoczynku. Gmina Iława należy do największych gmin w województwie warmińsko-mazurskim i bardzo dynamicznie się rozwija. Wbrew ogólnopolskiej tendencji systematycznie przybywa nam mieszkańców. Na przestrzeni 20 lat liczba mieszkańców gminy wzrosła z ok. 10 tys. do ponad 13 tys. Tak duży wzrost jest możliwy dzięki Miejscowemu Planowi Zagospodarowania Przestrzennego, który stawia na rozbudowę mieszkalnictwa jednorodzinnego. Turyści, którzy nas odwiedzają, często są tak urzeczeni naszymi terenami, że decydują się zainwestować w gminie w domy, działki letniskowe, własne biznesy. To osoby z odległych zakątków Polski, a nawet zza granicy, które u nas znalazły wymarzone miejsce do życia, pracy, wypoczynku.

Jakie atrakcje przygotowały władze gminy na sezon wakacyjny?

Krzysztof Harmaciński − Oprócz walorów naturalnych i rozbudowanej infrastruktury magnesem dla turystów są wydarzenia kulturalne. W amfiteatrze w Siemianach od 17 lat odbywa się Festiwal nad Jeziorakiem – sztandarowa impreza promocyjna gminy. W Szałkowie ma miejsce cykliczny Festiwal Folklorystyczny, a od 5 lat dużą popularnością cieszy się Fiesta Balonowa o randze Mistrzostw Polski. Są też lokalne imprezy, m.in. Jarmark Ludowy w Rudzienicach, Ząbrowiada, Laseczniada czy Sobótka Tynwałdzka, która kultywuje tradycje miejscowej mniejszości ukraińskiej.

Korzystając z okazji, zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zamieszkać i zainwestować w gminie Iława. U nas można prowadzić swój biznes i żyć na poziomie w zgodzie z naturą.

Rozmawiał Piotr Nowacki

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
SAKANA
Nie istnieje jeden przepis na sukces, każda restaura...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...
Węgry
Co warto zwiedzić na Węgrzech? Jaki...
Małgorzata Kuliga
Biznes to dla nas nie tylko zarobek, lecz przede wsz...