hipoksja

Hipoksja czyli niedotlenienie organizmu – przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowano: 27 stycznia 2022

Odpowiednie dotlenienie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz na prawidłową pracę narządów. Jeżeli organizm jest niedotleniony, może to oznaczać, że cierpi się na hipoksję. Hipoksja, która jest nieleczona, może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia lub zdrowia człowieka. Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć na temat tej choroby, przeczytaj ten poradnik.

Stan niedoboru tlenu w organizmie – czym jest hipoksja

Hipoksja to choroba, która charakteryzuje się niedoborem tlenu w tkankach w stosunku do odpowiedniego zapotrzebowania. Skutkiem tego jest niedotlenienie organizmu. Zjawisko to, jest niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Bardzo ważne jest niezbagatelizowanie objawów i leczenie hipoksji.

Przyczyny hipoksji

Niedotlenienie organizmu, zazwyczaj jest niedotlenieniem tkanek wynikającym często z hipoksemii. Oznacza to zaś niedobór tlenu we krwi.

Oczywiście trzeba wiedzieć i pamiętać o tym, że odpowiednia ilość tlenu w organizmie jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Tlen warunkuje odpowiedni i prawidłowy przebieg procesów metabolicznych w obrębie tkanek, zatem brak odpowiedniego dotlenienia wszystkich organów może mieć bezpośredni, niebezpieczny wpływ na nasze zdrowie jak i życie.

Najczęstsze objawy hipoksji

Do najczęściej występujących objawów związanych z hipoksją zalicza się:

  • duszności,
  • szybszy oddech,
  • silne zabarwienie ust, języka, skóry nazywane inaczej sinicą centralną,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • szybkie bicie serca,
  • zaburzenia widzenia,
  • złe samopoczucie,
  • senność i zmęczenie.

Okazuje się, że hipoksja może dać o sobie znać podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku. Zjawisko nazywane hipoksją kontrolowaną  ma miejsce często podczas intensywnych i długotrwałych wysiłków w wyniku tego, iż krew nie nadąża dostarczać tlenu do mięśni. Jednak jest to normalną reakcją organizmu.

Innym zjawiskiem jest hipoksja wysokościowa i mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy przebywa się długotrwale na znacznych wysokościach. Bardzo często występuje ona kiedy przebywa się na ponad 2500 metrów n.p.m. Przyczynami hipoksji wysokościowej konkretnie jest niższe ciśnienie, względem tego, które panuje na niższych wysokościach. Ilość znajdującego się wtedy tlenu w atmosferze jest niewystarczająca względem tego, ile potrzebuje organizm.

Choroby układu krążenia i przewlekła obturacyjna choroba płuc niejedynymi przyczynami hipoksji

Często hipoksja jest związana z niektórymi dolegliwościami, czy poważniejszymi stanami chorobowymi, do których można zaliczyć:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • choroby układu krążenia,
  • uszkodzenie płuc wskutek urazów,
  • astma,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zażywanie silnych leków przeciwbólowych,
  • zapalenie płuc,
  • zażywanie leków hamujących oddychanie,
  • rozedma płuc,
  • obrzęk płuc,
  • zatorowość płucna,
  • choroby układu oddechowego,
  • zatrucie cyjankiem,
  • anemia i inne choroby krwi,
  • Covid-19,
  • i inne.

Jakie są rodzaje hipoksji

Istnieje kilka rodzajów hipoksji. Poniżej sprawdzisz jakie to rodzaje.

  1. Hipoksja hipoksemiczna – powodują ją choroby, które dotyczą płuc. Pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do upośledzenia przenikania tlenu z powietrza znajdującego się w pęcherzykach płucnych do krwi w sieci naczyń włosowatych.
  2. Hipoksja wysokościowa (inaczej hipobaryczna, lub po prostu choroba wysokościowa) –  Wywołuje ją obniżone ciśnienie parcjalne w otoczeniu. Czasami jej skutkami mogą być halucynacje, lub nawet może dojść do obrzęku mózgu.
  3. Hipoksja krążeniowa – inaczej ischemiczna. Występuje wtedy, kiedy serce nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi. Skutkiem jest niedotlenie narządów.
  4. Hipoksja hipotoksyczna – powoduje ją zatrucie cyjankami, jej skutkiem jest uszkodzenie mitochondriów komórkowych.
  5. Hipoksja anemiczna – wywołuje ją zmniejszenie zdolności krwi do wiązania tlenu wskutek obniżenia poziomu hemoglobiny.
  6. Hipoksja hiperbaryczna – najczęściej występuje u nurków, gdyż są oni często narażeni na zbyt duże ciśnienie parcjalne tlenu w mieszaninie oddechowej.

Hipoksja podczas Covid-19

Hipoksemia to obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej poniżej 60 mm Hg. Taka zawartość tlenu we krwi jest na prawidłowo niska, a “niedotleniona krew” prowadzi do niedotlenienia tkanek, czyli hipoksji. Hipoksja, a właściwie hipoksemia jest jednym z objawów oraz kryteriów oceny ciężkości przebiegu choroby COVID-19, a nasycenie tlenem należy do wskaźników tlenowych stosowanych przy ocenie. Z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 spotykamy się w przypadkach, w których występowały duszności, lub hipoksemia w ciągu jednego tygodnia i spełniony jest jeden z trzech poniższych objawów:

  • niewydolność oddechowa RR≥30/min,
  • nasycenie tlenem (sO2) ≤93%,
  • wskaźnik natlenienia: PaO2/(FiO2)≤300mmHg,

Nie wolno lekceważyć takich objawów i koniecznie jeżeli występują podczas tej choroby, kontaktować się z lekarzem.

Jak leczyć hipoksję

Najlepiej leczyć tę chorobę poprzez usunięcie jej przyczyny. Wdraża się terapię objawową, czyli konkretnie tlenoterapię. Polega ona na podawaniu tlenu do oddychania, co ma za zadanie zwiększyć jego ilość we krwi.

Podczas terapii pacjent powinien pozostać pod stałą opieką lekarza, natomiast dawki powinny być dobierane indywidualnie do pacjenta.

Okazuje się, że hipoksji można zapobiec. Najlepszym sposobem jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Dobrze jest też regularnie się badać.

Niedobór tlenu w organizmie – pamiętaj o wczesnym wdrożeniu leczenia.

Bardzo ważne jest, aby zapobiegać i leczyć hipoksję już od pierwszych objawów, gdyż skutkiem zaniedbania jest niedotlenienie, co zaś może przerodzić się w nieodwracalne uszkodzenia niektórych narządów.

Konsekwencje ciężkiego i przedłużającego się przebiegu hipoksji mogą być tragiczne. Niedotlenienie tkanek organizmu może doprowadzić nawet do śmierci, która będzie związana z niedotlenieniem mózgu.

Innowacyjne terapie

Istnieje wiele klinik, ośrodków, czy przychodni, gdzie można zdiagnozować wiele dolegliwości odnośnie niedoboru tlenu w organizmie. Mowa nie tylko o hipoksji, ale również o np. obturacyjnym bezdechu sennym, który również jest poważną dolegliwością i może mieć przykre skutki.

Sprawdź ResMed – jest to firma, która oferuje platformy software’owe wspierające specjalistów i opiekunów, którzy pomagają ludziom chorym dbać o zdrowie w domu, lub w wybranych ośrodkach opiekuńczych. Ponadto na stronie internetowej ResMed znajdziesz mapkę informacyjną dla klientów, na której znajduje się informacja, gdzie można wykonać niezbędne badania, o których mowa w poradniku.

Podsumowanie

Jak widać, nieleczona hipoksja może doprowadzić do stanu nawet zagrażającemu życiu, zatem nie wolno jej lekceważyć. Najlepiej zacząć działać gdy pojawiają się pierwsze symptomy. Pamiętajmy, że odpowiednia ilość tlenu we krwi tętniczej jest odpowiedzialna za normalne funkcjonowanie organizmu człowieka.

Objawy hipoksji, które zostały wyżej wymienione, powinny dać do myślenia każdej osobie, która chociaż raz miała z nimi do czynienia. Nie lekceważ hipoksji, zapobiegnij jej już teraz!


Co musisz wiedzieć o chorobach trzustki

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...