kurs spawania

Ile trwa kurs spawacza?

Opublikowano: 17 czerwca 2021

Kurs na spawacza to obecnie jeden z popularniejszych kursów zawodowych. Wybierają go zarówno osoby, które dopiero startują na rynku pracy, jak i osoby czynne zawodowo, które chcą się przekwalifikować. Sprawdźmy więc dziś, ile trwa kurs spawania i jak szybko można go ukończyć. Przy okazji postaramy się również odpowiedzieć na kilka innych pytań dotyczących tego szkolenia zawodowego. Jeśli zastanawiacie się, czy warto zrobić kurs na spawacza, to zapraszamy do lektury.

Kurs spawania – aluminium czy inne materiały?

Kursy spawania to w rzeczywistości kilkanaście różnych szkoleń, w trakcie których można nauczyć się spawać różne materiały, różnymi metodami. Możemy więc wybrać kurs spawania aluminium, stali, miedzi itd. Niektóre metody spawania pozwalają na łączenie kilku różnych materiałów. Sporym powodzeniem cieszy się na przykład spawanie TIG. Za pomocą tej metody spawania można łączyć takie materiały jak aluminium, stal nierdzewna, czy tak zwana stal czarna. Wiele osób wybiera również takie kursy na spawacza jak:

  • Spawanie MIG elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych.
  • Spawania MAG łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych oraz drutem elektrodowym proszkowym o rdzeniu topnikowym (2 różne metody spawania).
  • Spawanie MMA elektrodą otuloną.

Do kursów spawania zaliczane są również szkolenia, w ramach których kursanci poznają metody ręcznego cięcia plazmowego, tak zwanego lutowania twardego czy pracy z ręcznym przecinaczem acetylenowo tlenowym. Od tego ile grup materiałowych i metod spawania wybierzemy, zależy oczywiście cena kursu.

Ile dokładnie trwa kurs na spawacza?

To, ile trwa kurs spawacza, zależy od kilku czynników. Standardowy czas trwania kursu spawania jedną metodą, jednej grupy materiałowej, na jednym poziomie zaawansowania to obecnie 145 godzin. Nauka spawania składa się w takim przypadku z 25 godzin zajęć teoretycznych oraz aż 120 godzin zajęć praktycznych. To, ile trwa kurs spawania, zależy więc w dużej mierze od tego, na ile jesteśmy dyspozycyjni i jak ułożymy sobie zajęcia. Jeżeli dysponujemy dużą ilością wolnego czasu i na zajęcia możemy uczęszczać codziennie, to kurs spawania może trwać około miesiąca. Czas ten wydłuży się, jeżeli na kurs spawania możemy poświęcić tylko kilka dni w tygodniu. Z myślą o osobach, które pracują lub się uczą, w renomowanych ośrodkach szkoleniowych zajęcia prowadzone są nie tylko w trybie dziennym. Kurs spawania można w nich odbywać również popołudniami, a nawet w weekendy. Dzięki temu nauka spawania jest bardziej dostępna na przykład dla osób czynnych zawodowo, które chcą się przekwalifikować lub poszerzyć posiadane już uprawnienia. Oczywiście czas trwania kursu spawacza ulegnie wydłużeniu, jeśli będziemy poznawać od razu więcej niż jedną metodę spawania lub grupę materiałową.

Kurs na spawacza – na jak długo wydawane są uprawnienia?

Poza tym ile trwa kurs spawacza, istotną kwestią jest również to, na jak długo wydawane są uprawnienia w tym zawodzie. Po ukończonym kursie spawacza otrzymamy uprawnienia do pracy w tym zawodzie przez 2 lata. Określa to szereg norm, między innymi EN 287-1 dla spawaczy stali, EN ISO 9606-2 dla spawaczy aluminium czy norma EN 1418. Na szczęście odnowienie uprawnień spawacza na kolejne 2 lata nie wiąże się ani z bardzo dużymi wydatkami, ani z koniecznością ponownego przechodzenia kursu. Każdy, kto przechodził kurs spawania w danym ośrodku, może się do niego zgłosić w celu odnowienia uprawnień. Cała procedura składa się zwykle z pospawania próbki oraz oceny jakości łącza. Po pozytywnej ocenie uprawnienia spawacza zostaną przedłużone na kolejne 2 lata. Oczywiście odnowienie uprawnień wiąże się również z pewną opłatą. Dla czynnych zawodowo spawaczy jest to wydatek rzędu 500 zł. Na nieco większe koszta muszą przygotować się osoby, które chcą odnowić uprawnienia, ale nie pracują obecnie w zawodzie spawacza. W ich przypadku odnowienie uprawnień to wydatek nieco ponad 1000 zł. Nie jest to może mało, ale jest to wydatek o wiele mniejszy niż koszt całego podstawowego kursu spawania.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Suwnice
...