Nie tylko Paderewski w Willi Lentza

Opublikowano: 24 czerwca 2021

11 czerwca 2021 r. przy Al. Wojska Polskiego 84 w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja działalności nowej instytucji kultury − Willi Lentza. Wśród gości znaleźli się m.in. marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz dyrygenci: Krzesimir Dębski i Bohdan Boguszewski. Rolę gospodarzy wzięli na siebie Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, i Jagoda Ł. Kimber, p.o. dyrektor Willi Lentza.

Trzydniowe uroczystości otwarcia nowej placówki poprzedziła konferencja prasowa, którą prowadził Tomasz Raczek. On też był gospodarzem pierwszego dnia. A trzeba przyznać, że program był niezwykle bogaty. Poza możliwością zwiedzenia Willi Lentza z przewodnikiem organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Można było m.in. zobaczyć wystawę postępów renowacji obiektu. Miały też miejsce prapremiera i premiera spektaklu teatralnego „Willa miłości” w reżyserii Pawła Niczewskiego oraz prawykonanie utworu „Papricoso steainese della una Villa” w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Zarówno spektakl, jak i utwór muzyczny zostały napisane specjalnie na zamówienie miasta Szczecina i Willi Lentza.

Otwarcie Willi z atrakcjami

W ramach uroczystego otwarcia odbyła się też promocja płyty winylowej Ignacego Jana Paderewskiego, Symfonii „Polonia” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. dr hab. Bohdana Boguszewskiego. W 2020 r. wydana została płyta CD, która 3 listopada miała uroczystą promocję na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności marszałka Senatu. Dwupłytowy album winylowy objęli patronatem marszałek Senatu i Fundacja Kościuszkowska, a Willa Lentza jest głównym partnerem tego wydania, stąd na okładce piękny element graficzny.

Przed Willą Lentza od lewej: Krzesimir Dębski, Bohdan Boguszewski, Tomasz Raczek

Przed Willą Lentza od lewej: Krzesimir Dębski, Bohdan Boguszewski, Tomasz Raczek

Uznana płyta bez wsparcia

Prof. Bohdan Boguszewski jest laureatem nagrody VIP. Zapytany o doświadczenia wydania wersji winylowej, nie krył rozczarowania. Byłem przekonany, że geniusz Paderewskiego sprawi, że wszystko uda z sukcesem przeprowadzić. Jednak Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Biuro Programu „Niepodległa”, Polska Fundacja Narodowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, której założycielem był Paderewski, oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego, podobnie jak przy wydaniu dzieła na CD, tak i teraz, przy wersji winylowej, nie wykazały zainteresowania, odmawiając współpracy. W latach 2019–2020 na 14 złożonych wniosków wraz z odwołaniami dotyczącymi wykonania, nagrania i wydania Symfonii „Polonia” I.J. Paderewskiego, żaden nie został pozytywnie rozpatrzony – stwierdził.

Jest to tym bardziej dziwne, biorąc pod uwagę, że płyta CD otrzymała nominację do Nagrody Fryderyk 2021 w kategorii muzyki poważnej Album Roku Muzyka Symfoniczna i uzyskała kilkanaście bardzo pozytywnych recenzji znanych krytyków muzycznych nie tylko w kraju, lecz także za granicą.

Upamiętnienie wielkiego kompozytora i patrioty

Album CD ukazał się w 160. rocznicę urodzin Paderewskiego, a album winylowy w 80. rocznicę śmierci wielkiego Polaka i kompozytora. Pytany o dalsze działania dotyczące Symfonii „Polonia”, prof. Boguszewski stwierdził, że działa według wcześniejszych założeń. Do tej pory realizacja planu polegająca na trzyetapowym programie promującym dzieło Paderewskiego, zakładającym przygotowanie i wykonanie „Symfonii” w Berlinie, Szczecinie i we Lwowie oraz nagranie i wydanie w dwóch albumach − CD i winylowego, zakończyła się powodzeniem potwierdzonym nominacją do Nagrody Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna. Moim marzeniem jest realizacja trzeciego etapu promocji tego wybitnego dzieła  poprzez wprowadzenie „Symfonii” do programów sal koncertowych zarówno w kraju, jak i na świecie. W dalszym ciągu liczę na wsparcie powołanych do tego instytucji. Paderewski był wyjątkową postacią − kosmopolitą, którego patriotyzm wyrażał się w jego tytanicznej pracy na rzecz powstającej ojczyzny. Nie pozwólmy zepchnąć jego dzieła w otchłań zapomnieniazaapelował.

Płyta w wersji winylowej od września w Internecie i w dobrych sklepach muzycznych. Szczegóły łącznie z recenzjami można uzyskać na stronach:

  • www.bohdanboguszewski.pl
  • https://willa-lentza.pl/

DHT

zdjęcie główne:  Od lewej: prof. Bohdan Boguszewski, prof. Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu, Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, Tomasz Raczek, Jagoda Ł. Kimber p.o. Dyrektor Willi Lentza – nowo otwartej placówki kulturalnej w Szczecinie.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
ArtIntell
9 września 2024 miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy Art...
ArtIntell, przełomowa wystawa łącząca sztukę generat...
Remigiusz Mróz
...
Serdecznie zapraszamy na wernis...
Goldenmark Librarium
Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologie. Par...