Obróbka plastyczna metali

Obróbka plastyczna metali – czym jest?

Opublikowano: 2 stycznia 2018

Z pewnością nie raz do czynienia miałeś z obrobionym metalem. Może nawet nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale wszelkie przekształcenia metali, otaczają Cię każdego dnia. A może interesujesz się obróbką metali i chciałbyś kiedyś mieć własne maszyny do profesjonalnej obróbki? Wszelka obróbka metali wiąże się z ich odkształceniem plastycznym. Warto wiedzieć co to takiego i jak brzmi definicja, szczególnie jeśli zamierzasz wiązać z tym swoją przyszłość.

Wszelkie przeróbki plastyczne materiału jakim jest metal, dokonywane są w celu nadania mu określonych fizycznych i mechanicznych właściwości. Ważna jest także gładkość powierzchni jaką chcemy osiągnąć poprzez przeróbkę. Jednak, aby zamierzony efekt osiągnąć, konieczne jest określenie koniecznego nacisku. Aby metal swój kształt zmienił, ale nie powrócił on do stanu poprzedniego po ustaniu nacisku, potrzebne jest odpowiednie naprężenie. Dlatego też, odkształceniem plastycznym nazywa się taki rodzaj odkształcenia, który zapobiega powrotowi metalu do pierwotnej postaci, po ustaniu sił, jakie na metal działały. Do czynienia można mieć także z idealnie plastycznymi ciałami, które przekraczając granice plastyczności zwiększają swoje wymiary, bez zwiększania nacisku na metal.

Procesy obróbki plastycznej

Żeby wiedzieć jaki rodzaj obróbki plastycznej jest konieczny dla danego metalu, konieczne jest określenie temperatury rekrystalizacji. Aby taką temperaturę móc określić, niezbędny jest odpowiedni wzór. Wiadomo jednak, że dla stali, taka temperatura mniej więcej wynosi 600 stopni Celsjusza. Przeróbki plastycznej metalu można dokonywać na dwa sposoby: na gorąco i na zimno.

  • Obróbka plastyczna na gorąco – według ekspertów z gieciewalcowanie.pl, obróbką na gorąco jest proces, który sprawia, że metal odkształca się plastycznie wyżej swoich warunków rekrystalizacji. Jest to możliwe dzięki określonej ilości czasu oraz odpowiednio wysokiej temperaturze. Co jeśli użyta temperatura jest wyższa niż temperatura rekrystalizacji, a czas dostatecznie długi? W takim wypadku, powstałe kształty, ulegają rekrystalizacji, która nie prowadzi do umocnienia metalu poprzez obróbkę plastyczną.
  • Obróbka plastyczna na zimno – w tym przypadku, obróbka na zimno przeprowadzana jest w temperaturze, która jest niższa niż temperatura rekrystalizacji. Powoduje to, że częściowo lub całkowicie w ziarnach metalu pozostaje zgniot, wywołany przez nacisk. Wynikiem tego jest umocnienie metalu.

Dowiedz się więcej do czego służą  – cynkownie galwaniczne


Relokacja linii technologicznych – co warto wiedzieć o tym procesie?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Regeneracja skrzyni biegów
Regeneracja skrzyni biegów j...
Sklep internetowy
Czy marzyłeś kiedyś o posiadaniu własnego biznesu...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Jak zarabiać na Amazonie
Z dobrodziejstw Amazona korzysta wiele firm na całym świecie...