Z pewnością nie raz do czynienia miałeś z obrobionym metalem. Może nawet nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale wszelkie przekształcenia metali, otaczają Cię każdego dnia. A może interesujesz się obróbką metali i chciałbyś kiedyś mieć własne maszyny do profesjonalnej obróbki? Wszelka obróbka metali wiąże się z ich odkształceniem plastycznym. Warto wiedzieć co to takiego i jak brzmi definicja, szczególnie jeśli zamierzasz wiązać z tym swoją przyszłość.
Wszelkie przeróbki plastyczne materiału jakim jest metal, dokonywane są w celu nadania mu określonych fizycznych i mechanicznych właściwości. Ważna jest także gładkość powierzchni jaką chcemy osiągnąć poprzez przeróbkę. Jednak, aby zamierzony efekt osiągnąć, konieczne jest określenie koniecznego nacisku. Aby metal swój kształt zmienił, ale nie powrócił on do stanu poprzedniego po ustaniu nacisku, potrzebne jest odpowiednie naprężenie. Dlatego też, odkształceniem plastycznym nazywa się taki rodzaj odkształcenia, który zapobiega powrotowi metalu do pierwotnej postaci, po ustaniu sił, jakie na metal działały. Do czynienia można mieć także z idealnie plastycznymi ciałami, które przekraczając granice plastyczności zwiększają swoje wymiary, bez zwiększania nacisku na metal.
Żeby wiedzieć jaki rodzaj obróbki plastycznej jest konieczny dla danego metalu, konieczne jest określenie temperatury rekrystalizacji. Aby taką temperaturę móc określić, niezbędny jest odpowiedni wzór. Wiadomo jednak, że dla stali, taka temperatura mniej więcej wynosi 600 stopni Celsjusza. Przeróbki plastycznej metalu można dokonywać na dwa sposoby: na gorąco i na zimno.
Dowiedz się więcej do czego służą – cynkownie galwaniczne
Dodaj komentarz