medale pamiątkowe

Pamiątkowe medale – dlaczego warto je kolekcjonować?

Opublikowano: 7 czerwca 2022

Jak wiemy, wiodącym dystrybutorem medali w Polsce jest Skarbnica Narodowa, która przygotowuje emisje medali okolicznościowych dla upamiętnienie ważnej osoby, wydarzenia lub miejsca. Zupełnie tak jak w przypadku monet, medale pamiątkowe Złota Polska są wytwarzane w mennicach, a ich produkcję mogą zlecać zarówno banki emisyjne, a także osoby prywatne, firmy i instytucje. Co niezwykle istotne, autentyczność każdego medalu okolicznościowego potwierdzają Certyfikaty Autentyczności będące nieograniczoną czasową gwarancją jego unikalności.

Czasami zastanawiamy się czym tak właściwie różnią się medale okolicznościowe od monet, lecz dla znawców tematu różnica jest zauważalna już na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do monet medale nie posiadają deklarowanej nominałem wartości, tym samym nie mogą stanowić środka płatniczego. Medale okolicznościowe podobnie jak monety są bite ze srebra, złota oraz z użyciem stempla lustrzanego, stanowiąc ekskluzywną pamiątkę wydarzeń godnych zapamiętania.

Medale pamiątkowe – na czym polega ich fenomen?

Kolekcjonowanie medali pamiątkowych to nie lada gratka dla każdego, kto pragnie w wyjątkowy sposób upamiętnić ważne wydarzenia, osoby lub jubileusze. Wspaniałym atutem medali okolicznościowych jest wysoka estetyka projektów oraz luksusowość emisji, która wynika z niskiej limitacji. I to właśnie dzięki ich niskiemu nakładowi wartość kolekcjonerska medalu okolicznościowego jest wręcz bezcenna.

Zarówno monety Złota Polska, monety pamiątkowe z automatu a także medale okolicznościowe są realistycznym łącznikiem pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Ich kolekcjonowanie wyraża zakorzenioną w nas potrzebę pamięci o tym co było. Pamięć o dawnych czasach pozwala budować i pielęgnować wartości dziedzictwa narodowego, gromadzone na przestrzeni wieków. Złota Polska jest projektem, który ma na celu popularyzację atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce. Na jego szlakach przemierzamy miejsca z bogatą historią, która odegrała niezwykle istotną rolę w kształtowaniu lokalnej kultury. W każdym z tych interesujących miejsc można nabyć medal, z wizerunkiem charakterystycznych symboli zwiedzanego obiektu, zabytku lub atrakcji turystycznej. Możliwość tworzenia własnej, osobistej kolekcji medali połączona z odwiedzaniem ciekawych, historycznych miejsc to wspaniały rodzaj hobby, który zazwyczaj przeradza się w prawdziwą pasję!

Kolekcjonerstwo medali pamiątkowych Złota Polska to ogromna radość na wielu płaszczyznach. Poprzez pielęgnowanie swojej pasji, każdy kolekcjoner czuje się spełnionym, bogatym wewnętrznie człowiekiem, który nie boi się wyrażać swoich potrzeb i chętnie przekazuje świadectwo o przeszłości obecnym pokoleniom. Dzisiejsze kolekcje medali pamiątkowych to wspaniały dorobek kulturowy, która za dziesiątki lat może zostać wystawiony w muzeum, aby przyszłe pokolenia, mogły poznać bliżej obecne czasy.

Jakie motywy są najpopularniejsze na medalach okolicznościowych?

Nie jest tajemnicą, że Skarbnica Narodowa wsławia się emisją niezwykle cennych medali okolicznościowych, które są namacalnym dowodem upamiętniającym świętego Jana Pawła II. Na uwagę zasługują modele wybite z okazji kanonizacji Ojca Świętego oraz dla uczczenia 10. rocznicy śmierci. Ogromną popularnością cieszy się także kolekcja “Skarby Polski” traktująca o naturalnych bogactwach Polski jak złoto, bursztyn i węgiel. Zachwyt nad pięknem polskiego krajobrazu zamknięty w unikalnym medalu okolicznościowym z pewnością będzie stanowił nie lada rarytas dla Twojej kolekcji.


Zbieranie znaczków to hobby znane i cenione.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Srebrne monety
Srebrne monety bulionowe, obok sztabek srebra, są na...
Codex Leicester
Przywiązanie większości inwestorów do tradycyjnych i...
monety kolekcjonerskie
Debiut Andrzeja Sapkowskiego w roli autora Wiedźmina nastąpi...
Manuscriptum - faksymile
Kolekcjonowanie, nabywanie i posiadanie różnych rzeczy. Ta n...
Warsaw Mineral Expo to największa w Europie Środ...