Menu

X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

5 dni przesłuchań i 83 uczestników z ponad 30 krajów. 5 maja rozpoczyna się w Warszawie X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i potrwa do 11 maja. Jubileuszowa edycja wpisuje się w uroczyste obchody 200-lecia urodzin patrona Konkursu – Stanisława Moniuszki

 Kolejny już X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, stworzony w 1992 r. przez Marię Fołtyn – znakomitą śpiewaczkę, pedagoga i wielką propagatorkę Moniuszki w kraju i na świecie – w tym roku będzie miał wyjątkową oprawę i stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń jubileuszowego Roku Moniuszki w skali międzynarodowej. Co 3 lata młodzi (poniżej 33. roku życia) artyści z całego świata prezentują swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem do międzynarodowej kariery.

Dwusetna rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty i wielkiego patrioty jest niezwykłą okazją do zaprezentowania tego wybitnego artysty w szerszej perspektywie. W Roku Moniuszkowskim planowane są liczne wykonania oper kompozytora, m.in. w Operze Wrocławskiej Karola Szymanowskiego, Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także w Theater an der Wien. Odbędą się też festiwale muzyki sakralnej, wystawy, recitale pieśni i wiele innych wydarzeń prezentujących twórczość ojca polskiej opery narodowej, nie tylko „Halki” i „Strasznego Dworu”.

Międzynarodowy konkurs przyciąga do Warszawy młodych wokalistów z całego świata. W gronie laureatów i finalistów poprzednich edycji znalazły się takie gwiazdy sceny operowej, jak Aleksandra Kurzak, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Alexei Markov, Jakub Józef Orliński, Andrzej Filończyk. Tegoroczna edycja jest rekordowa pod względem zgłoszeń. Nadesłano 378 zgłoszeń z 52 państw, spośród których komisja kwalifikacyjna wybrała 105 kandydatów. Świadczy to o międzynarodowej renomie i popularności tego wydarzenia.

Konkurs zainauguruje gala otwarcia w dniu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Wystąpią na niej laureaci poprzednich edycji, wśród nich: Ewa Tracz, Olga Busuioc, Urszula Kryger, Joanna Zawartko, Łukasz Goliński, Rafał Bartmiński, Konu Kim, Adam Palka. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi maestro Tadeusz Kozłowski. W programie znalazły się fragmenty z oper, a także specjalnie na tę okazję opracowane przez Rafała Kłoczko pieśni patrona konkursu. Repertuar obejmuje zarówno dziedzictwo Stanisława Moniuszki, jak i twórczość Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego oraz polskich kompozytorów współczesnych: Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna, Mieczysława Weinberga.

Konkurs obejmuje 3 etapy. W pierwszym etapie (6–7 maja) zaprezentuje się 83 młodych wokalistów, z których 40 zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu (8–9 maja). W finale, który odbędzie się 11 maja, uczestnicy wystąpią z Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Andriya Yurkevycha, który od 1996 r. jest stałym dyrygentem Opery Narodowej im. Kruszelnickiej, współpracował z wieloma teatrami muzycznymi na całym świecie. Do finału zostaje zakwalifikowanych 12 śpiewaków. W finale każdy z uczestników wykona 2 arie – jedną polskiego kompozytora, a drugą ze światowego repertuaru. W jury X konkursu zasiadają dyrektorzy i menedżerowie największych teatrów i festiwali operowych świata, m.in. Metropolitan Opera, Royal Opera House – Covent Garden, Festival d’Aix-en-Provence, Bayerische Staatsoper, Salzburger Festspiele, a także wybitni polscy śpiewacy – Ewa Podleś, Izabella Kłosińska i Piotr Beczała. Jury przewodniczyć będzie Peter Mario Katona z Royal Opera House – Covent Garden.

Konkurs zajmuje wysoką pozycję w świecie konkursów wokalnych i pełni ważną rolę w promocji polskiej literatury wokalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021