Zgaga

Zgaga – typowy objaw choroby refluksowej przełyku

Opublikowano: 13 września 2019

Zgaga to odczucie palącego bólu umiejscowionego zamostkowo, czasem dolegliwości mogą dochodzić aż do gardła. Pojawia się najczęściej po posiłku i do jej wystąpienia predysponuje schylanie się, spanie tuż po posiłku, przyjmowanie za dużej porcji jedzenia. Odczuwany ból to efekt cofającej się z żołądka do przełyku treści pokarmowej i kwasu solnego, w wyniku obniżonego napięcia zwieracza dolnego przełyku. Działa to drażniąco na błonę śluzową przełyku i może prowadzić do jego zapaleń. Zgaga stanowi sztandarowy objaw choroby refluksowej przełyku [1].

Kiedy objawy mogą nas zaniepokoić?

Odczuwanie zgagi jest dosyć powszechną dolegliwością. Do jej wystąpienia predysponuje: ciąża, otyłość, zaburzenia opróżniania żołądka oraz nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku. Jeżeli objawy są dla nas bardzo uciążliwe, możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego celem poszerzenia diagnostyki i przepisania leków, takich jak inhibitory pompy protonowej. To, co powinno nas zaniepokoić i zmotywować do szybkiej wizyty u specjalisty, to:

  • niezamierzona utrata masy ciała,
  • wystąpienie zgagi po raz pierwszy po 40. roku życia,
  • niemożność przełykania (dysfagia),
  • ból podczas przełykania (odynofagia) [2].

Jak wykryć, co jest przyczyną dolegliwości?

Podstawą diagnostyki, oprócz dokładnego wywiadu, jest badanie endoskopowe (gastroskopia). Polega na wprowadzeniu przez jamę ustną, przełyk i żołądek, aż do dwunastnicy endoskopu (giętkiej rury), który dysponuje specjalną kamerką i umożliwia lekarzowi obejrzenie stanu błony śluzowej górnej części przewodu pokarmowego. Badanie trwa od 20 do 30 minut, przebiega w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. W razie nieprawidłowości ten sprzęt umożliwia pobranie wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego. Czasem zalecana jest manometria – umożliwia ocenę ciśnienia w przełyku, dzięki czemu można dowiedzieć się, czy dolny zwieracz przełyku pracuje prawidłowo. Innym wykonywanym badaniem jest 24-godzinna pH-metria przełyku, która umożliwia ocenę odczynu treści żołądkowej cofającej się do przełyku [2].

Jak można leczyć zgagę?

Leczenie można podzielić na objawowe i przyczynowe. W łagodzeniu objawów przydatne są środki zmniejszające kwaśny odczyn treści żołądkowej – gdy pojawia się zgaga Rennie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Lek zawiera w swoim składzie węglan wapnia i węglan magnezu, które już w ciągu dwóch minut od przyjęcia łagodzą przykre dolegliwości. Jeśli nie mamy pod ręką lekarstwa, chwilowe złagodzenie pieczenia przyniesie wypicie szklanki mleka. Innymi lekami stosowanymi w terapii choroby refluksowej przełyku są:

  • inhibitory pompy protonowej (IPP) – zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego,
  • antagoniści receptora H2,
  • leki prokinetyczne.

U kobiet ciężarnych główne postępowanie opiera się na modyfikacji stylu życia. W razie konieczności leczenia farmakologicznego stosujemy leki w najmniejszej skutecznej dawce. Najczęściej wybierane są leki zobojętniające, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Aktualnie coraz więcej badań naukowych wskazuje na bezpieczeństwo terapii omeprazolem (IPP) [2].

Jakie mogą być powikłania nieleczonej zgagi?

Nieleczona choroba refluksowa przełyku może predysponować do rozwoju tzw. przełyku Barretta, czyli stanu, w którym nabłonek wielowarstwowy płaski wyścielający przełyk, zostaje zastąpiony nabłonkiem cylindrycznym występującym w żołądku. Przełyk Barretta jest stanem przedrakowym gruczolakoraka przełyku.

Postępowanie dietetyczne

Celem zniwelowania objawów należy zmodyfikować styl życia: jeść mniej a częściej, nie spiesząc się. Należy unikać tłustych i mocno przyprawionych pokarmów, napojów gazowanych, cytrusów, kofeiny i czekolady. Najlepiej ostatni posiłek spożyć minimum 3 godziny przed snem [2].

 

Bibliografia:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/50665,zgaga

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...
Krzysztof Jarząbek
Priorytetem jest dla mnie przede wszystkim rozbudowa...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...