Menu
Zioła z polskich łąk

Zioła z polskich łąk- Poznaj ich drogocenne właściwości!

Wiele osób, zwłaszcza dojrzałych uważa, że łąka pełna ziół to darmowa apteka dla człowieka. Zioła mogą bowiem mieć znaczący wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Pokrzywa, mniszek lekarski, czy stokrotka to zaledwie najpopularniejsi przedstawiciele grupy, która została przygotowana dla człowieka od matki natury. Jak wiadomo, w ostatnim czasie nastała moda na zdrowy i aktywny tryb życia.

Ludzie coraz częściej przyglądają się składom i wybierają produkty, które nie zostały przetworzone lub też przetworzone są w niewielkim stopniu. Niestety obecnie moda ta ogranicza się wyłącznie do zakupu ekologicznych warzyw owoców i suplementów diety. Dlaczego nie zamienić ich na naturalne zioła, które dostępne są, na wyciągniecie ręki, zupełnie za darmo?

Jak zbierać zioła?

Do zbierania ziół konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Nigdy nie wiemy, czy dane zioło nie skaleczy lub nie poparzy nam dłoni. Warto więc zabrać ze sobą rękawiczki. Miejsca szczególnie oblegane przez ciekawe zioła znajdują się najczęściej daleko od dróg i zabudowań. Rośliny, które są przez nas zbierane, nie powinny być zdeformowane, gdyż wtedy tracą one swoje właściwości lecznicze. Po zerwaniu warto umieścić je luźno w koszyku i niczym ich nie związywać.

Cenne zioła, które rosną na łąkach!

Pokrzywa

Tak naprawdę zioło to nie kojarzy się dobrze, gdyś kto z nas nie poparzył się nigdy nią w dzieciństwie? Kojarzy się ona więc z pieczeniem i bąblami. Ma ona jednak ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Jej pędy, które mierzą około 15 centymetrów, zbiera się od kwietnia do maja, a w późniejszych miesiącach drogocenne są już tylko wierzchołki pędów. Pokrzywa może wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Doskonale zapobiega występowaniu łupieżu. Warto pić napar z pokrzywy dwa razy dziennie, aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne. Liście pokrzywy można zakupić za niewielkie pieniądze w sklepach zielarskich oraz aptekach.

Mniszek lekarski

Żółty kwiatek, który nazywany jest potocznie dmuchawcem lub mleczem, rośnie w dużych ilościach na każdej łące. Ziele najlepiej zebrać jeszcze przed zakwitnięciem tej rośliny, gdyż później może gorzknieć. Zarówno pędy, jak i korzenie mniszka lekarskiego powinny być zbierane w kwietniu. Warto wyjmować go wraz z korzeniem. Kwiaty te wykazują działanie moczopędne. Doskonale oczyszcza ona drogi moczowe i może wspomagać regenerację wątroby. Mniszek lekarski jest przydatny także w przypadku leczenia cukrzycy, gdyż obniża on poziom cukru. W wielu przypadkach picie syropu z mniszka lekarskiego może stanowić skuteczne antidotum na otyłość i miażdżycę.

Stokrotka

W dzieciństwie dzieci plotły wianki właśnie z tego kwiatka. Można spotkać ich wysypy na polach, łąkach i pastwiskach. Najbardziej wartościowe pod względem właściwości stokrotki zbierane są w maju, jednak zbierać można je od kwietnia do końca sierpnia. Warto wspomnieć, że listki stokrotki są jadalne przez człowieka i można dodawać je do sałatek i innych potraw. Napary, jakie przyrządzane są ze stokrotek, można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Stosowane doustnie zmniejszają gorączkę i wpływają na organizm wzmacniająco.

Dla kobiet stokrotki mogą okazać się skutecznym ziołem w celu wyregulowania cyklu miesiączkowego. Mają one działanie moczopędne, dlatego pomogą zwalczać nawracające infekcje pęcherza oraz inne przykre dolegliwości. Napary zewnętrznie mogą być stosowane w celu zachowania higieny osobistej. Łagodzą infekcje pochwy, dlatego z powodzeniem napar ze stokrotek może być stosowany jako płyn do higieny intymnej. Stokrotki swoje zastosowanie znalazły także w kosmetologii. Maseczki wykonywane z tego zioła mogą mieć działanie przeciwtrądzikowe i antyseptyczne. Napar taki łagodzi obrzęki i sprawia, że skóra staje się czysta, promienna i napięta. Tak więc stokrotki to doskonałe składniki kosmetyków!

Autor: Klaudia Długowska

2 odpowiedzi na “Zioła z polskich łąk- Poznaj ich drogocenne właściwości!”

  1. Patrycja pisze:

    Kocham naturalne zioła. Napary z szałwii bardzo pomagają mi z problemem jelita drażliwego, a pokrzywę piję na włosy. Działa!!!

  2. Sylwiaczek pisze:

    Nie wiedziałam, że stokrotka ma takie właściwości. Wypróbuje! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022